Strana 1 z 4
- Be Quiet! Dark Rock TF – TEST tichého chladiče
s horizontálním ventilátorem chladící i okolí CPU.
Na dnešní recenzi mi dorazil vzduchový chladič od společnosti Be Quiet! Dark Rock TF, který se vyznačuje netradiční konstrukcí. Jeho dva ventilátory jsou orientované tak, že ofukují okolí kolem soketu, tedy kolem procesoru. To sebou nese velké výhody hlavně ohledně teplot samotné desky, napájecí kaskády a také pamětí, které se nacházejí přímo pod procesorem a jsou tedy ofukovány také.
Samozřejmě tato konstrukce sebou nese i menší negativa. A to v horším odvodu tepla ven ze skříně, nicméně pro některé skříně je zase podobná konstrukce výhodná, speciálně pro menší, které mají přívod vzduchu přímo z boku, odkud si jej tedy může ventilátor na tomto chladiči přímo brát. O výkonu pak nepochybujte. Chladič není žádný drobek a jen samotný pasiv váží přes 800g a díky šestici heatpipe trubic dokáže uchladit velmi tiše i 220W odpadního tepla.
K tomu přidal výrobce dva velmi tiché ventilátory z řady Silent Wings o průměru 135mm. Dobrou zprávou ovšem je, že i při maximálním výkonu jsou velmi tiché a pokud byste je provozovaly na 50% jejich výkonu, už se dostáváme s hlučnosti pod 20dBA.
Hlavní body udávané výrobcem:
- Chladící výkon dosahující na 220W TDP
- Dva tiché ventilátory s hlučností maximálně 26,7dBA
- 6x6mm heatpipe
- Vyleštěná poniklovaná dosedací plocha pasivu
- Speciální černý nátěr s keramickými částicemi
Další výhodou tohoto typu konstrukce je, že i přes opravdu vysoký chladící výkon není chladič nějak moc vysoký a vejde se pohodlně i do menších skříní, v tom vidím jeho největší přednost, společně se schopností chladit vše co se nachází kolem soketu. I s nainstalovaným horním ventilátorem má výšku jen 131mm a samozřejmě fungovat dokáže i bez toho horního ventilátoru, jen s tím spodním a v tomto případě má pak výšku jen 108mm. Dá se tedy označit za nízko-profilový.
Pokud jde o ventilátory Silent Wings u nich výrobce garantuje 300 000 hodin provozu. Kompatibilita napříč paticemi je také výborná, mimo TR4 podporuje totiž snad všechny používané sokety i včetně již archaického soketu LGA775.
Já se samozřejmě zaměřím v dnešní recenzi hlavně na to, jak si tento model poradí s uchlazením procesoru Ryzen 1700X, jak v základním nastavení, tak i v přetaktovaným stavu na 4GHz. Šetřit ho tedy rozhodně nebudu.
Podívejme se tedy na všechno podrobněji …
|