Strana 3 z 4
- Instalace a výkon v praxi
Testovací sestavu jsem obměnil před časem a nebude na škodu si připomenut co všechno se tedy změnilo. Předchozí AMD FX9590 nahradil aktuální procesor Ryzen 7 1700X s 95W TDP. Základní desku i grafiku věnovalo české zastoupení MSI v podobě modelu X370 Gaming Carbon Pro a grafickou kartu AMD Radeon RX 580 8GB GAMING X Plus. M.2 SSD disk pak věnovalo české zastoupení Transcend. Paměti věnovala společnost ADATA svým modelem XPG Z1 2x8GB o frekvenci 3000Mhz ve zlatém provedení.
Testování bude probíhat ve skříni od Be QUiet! Dark Base 900 Pro a o napájení sestavy se postará zdroj téže značky v podobě modelu MasterWatt s výkonem 700W.
Co se týče samotné instalace, je trošku krkolomná, což je bohužel trvalá bolístka této firmy. Asi nejhorší část celé instalace je utažení čtyř šroubků, které drží samotný chladič na procesoru. Ty se totiž utahují z druhé strany desky. Celá instalace se tedy protáhne vůči standartní instalaci o dalších pár minut. Výrobce by se měl určitě zamyslet nad nějakým lepším způsobem, příkladů má na trhu více než dost.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Přiložený ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12 V.
- 5 V – 500 Rpm
- 7 V – 850 Rpm
- 12 V – 1400 Rpm
Jak je vidět z grafů, Be QUiet! Není žádný „lamač“ rekordů ohledně chladícího výkonu, ale ani to po něm při jeho rozměrech nikdo nechce. Ale zas byl ze všech opravdu nejtišší, a to dost radikálně. O chladiči nevíte ani na 12V, což se o ostatních modelech rozhodně říci nedalo. Pochopitelně při zjevném zaměření na nízkou hlučnost není prioritou tedy vysoký výkon a tomu pak odpovídají teploty. I tak ale nemá tento chladič absolutně žádný problém uchladit 8 jader procesoru Ryzen 1700X. Ani při maximálním 100% vytížení v tak náročném programu jako je OCCT a to i na 5V.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou obecně teploty o něco nižší a ani jeden z chladičů neměl problém i při 5V režimu. Be Quiet zde hlavně díky opravdu kvalitní konstrukci pasivu dokázal občas porazit i klasicky konstruovaný MSI Frozr L.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 7 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum. Zde se tedy chladiče srovnávají skoro na identické teploty. Rozdíly jsou minimální.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Od Shadow Rock TF2 jsem nečekal zázraky ale i tak dokázal chladič uchladit procesor na 4GHz při opravdu velkém napětí 1.45V. Většina kousků tuto frekvenci zvládá i na 1.35-1.4V kde je spotřeba menší a i teploty nejsou tak vysoko. Proto bych se nebál ho doporučit i na takto taktovaný procesor, pokud vyžaduje uživatel opravdu extrémně tichá chod procesoru plus chladič ochlazuje i napájecí kaskádu a paměti, což ostatní chladiče v testu neumějí a musíte se tedy o toto chlazení dodatečně postarat hodně vyladěným airflow.
Pojďme k závěru.
|