Chieftec Iceberg 360 – TEST a RECENZE prvního AiO chladiče od klasického výrobce CASE a PSU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 29 listopad 2024
Přejít na obsah
Chieftec Iceberg 360 – TEST a RECENZE prvního AiO chladiče od klasického výrobce CASE a PSU
Chieftec Iceberg 360 AIO RGB CPU cooler
V praxi - instalace, výkon a hluk
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • V praxi – instalace, výkon a hluk

Pro testování použijeme naši standardní testovací sestavu, takže jsme v rámci ní otestovali i několik dalších chladičů pro přímé srovnání. Používáme zatím RYZEN 9 5950X, tedy AM4, kdy AM5 je z hlediska montáže atd. stejná.

Asi nejdůležitější je, že testujeme v klasické skříni, a to velké a velmi dobře větrané Fractal Design Meshify 2 XL. Ta navíc umožňuje osazení klidně i 480mm výměníku na strop. Osazujeme testované AiO chladiče vždy výměníkem na strop, přičemž na přední stěně skříně jsou kvalitní ventilátory pro dobrý přístup vzduchu do skříně. Osazena je také velmi tichá grafika, aby to nerušilo výsledky :).

  • Testování chladičů v praxi

Co je dále nutné vědět ohledně našeho testování. Všechny chladiče testujeme bez manuálního nastavování a regulace z naší strany. Vše necháváme na automatické regulaci, tedy přesně tak, jak je bude drtivá většina uživatelů používat. Samozřejmě všechny chladiče (a jejich ventilátory), mají obvykle možnost manuální regulace, což má vliv na výkon i hlučnost. Velkou roli rozhodně hraje také použitá skříň, a především teplota v místnosti. V našem případě je teplota během testování vždy kolem 20, maximálně 21°C.

  • Instalace chladiče v praxi

Chieftec Iceberg 360 má vlastní systém upínání, kdy je třeba přišroubovat ke spodu bloku AMD nebo Intel upínky. To je asi jediná otravnější část, zbytek už se neliší od mnoha jiných. Potěší fakt, že pasta je v tubě.

Současně velmi potěší jen 4 kabely, které musíte zapojit. Od bloku PWM na AiO konektor základní desky, od ventilátoru PWM na FAN konektor. A pak už pokud chcete ten RGB efekt, tak zapojíte 3-pin A-RGB na odpovídající konektory základní desky. Chladič tedy co do řízení výkonu i podsvícení plně spoléhá na systémy základní desky. Z toho důvodu se mohou lišit i nastavení ventilátorů mezi různými deskami, či výrobci a tím pádem i výkon.

Z hlediska instalace a ovládání tedy výborné a maximálně jednoduché.

  • Procesor bez taktování – teploty a hluk

Začněme testem procesoru bez aktivního PBO/přetaktování. V našich podmínkách si tak chladiče vedly následujícím způsobem:

Teploty jsou ale jen jedna část rovnice. Druhou věcí je, že různé chladiče mají různé nastavení otáček svých ventilátorů a tedy hlučnost. V praxi klidně mohou dosahovat stejné teploty na CPU, ale s velmi odlišnou hladinou hlučnosti:

Vzhledem k tomu, že RYZEN 9 5950X je extrémně efektivní procesor s TDP běžně jen 105W, není samozřejmě problémem z hlediska chlazení. Dokonce na něj stačí i malý AMD Wraith PRISM, který je ale pochopitelně hlučnější než mnohem větší chladiče či AiO.

  • Procesor po přetaktování – teploty a hluk

Více dá zabrat chladičům taktování. U RYZEN 9 5950X je výhodné zapnout PBO funkci, která ignoruje to základní TDP a běžně ho výrazně překračuje, přičemž se snaží dosahovat maximálních taktů. Zde už hodně záleží na kvalitě základní desky, ale také právě na chlazení.

Opět platí, že velký rozdíl je, jaké teploty ty chladiče dokáží, při jaké hlučnosti svých ventilátorů. Překvapivě RYZEN 9 5950X s PBO dokáže uchladit i ten malý „box“ chladič AMD Wraith PRISM, ale samozřejmě jeho hlučnost je mnohem vyšší než u velkých chladičů.

Právě zde dominují velká AiO, které mají obrovskou tepelnou kapacitu, a tak dokáží nabízet nejlepší teploty při nejnižší hlučnosti celku. V testu vlastně nevidíte maximální výkon, kterého jsou jednotlivé chladiče skutečně schopny, na to bychom museli u všech zvýšit ručně otáčky ventilátorů na maximum, což by bylo u většiny velmi hlučné. Ale teploty by šly u některých modelů opravdu výrazně níže. Takhle je ale nebude drtivá většina uživatelů používat. Většina prostě nasadí chladič a nechá to na automatické regulaci, která se obvykle snaží udržet hladinu hluku co nejníže. A tak to také testujeme v našem případě.

Takže k závěrům …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 732x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1971x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2161x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3977x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1382x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1304x
Komentářů: 1