Strana 2 z 7
- AMD Wraith STEALTH, SPIRE a MAX
Začněme u BOX chladičů AMD. Aktuální řada Wraith má tři verze. STEALTH, SPIRE a MAX. Jaké jsou?
Tento chladič zatím AMD oficiálně běžně neprodává, nicméně vidět jste jej mohli při různých předváděčkách a máme jej také od AMD zapůjčený v sestavě. Jedná se o nejvýkonnější verzi, tak výkonnou, že to možná vysvětluje, proč jej AMD k chladičům nedodává.
Používá stejný vysoký 85mm ventilátor jako ostatní modely, ale na rozdíl od ostatních je hlava hranatá a ventilátor chladí masivní pasiv s měděnou základnou a posílený heatpipe. Chladič má 85mm na výšku.
Kolem ventilátoru je také RGB podsvícený kroužek, kdy k chladiči tak patří dva kabely (jeden pro RGB podsvícení a druhý pro vlastní připojení chladiče). Chladič sám se montuje známým páčkovým mechanismem na ty plastové upínky, které jsou na AM4 deskách.
Toto je chladič, který AMD už běžně dodává hned k několika procesorům. U modelu RYZEN 7 1700 jej najdete exkluzivně dokonce s RGB LED podsvíceným kruhem, u dalších procesorů RYZEN 5 1600 a 1500X už LED podsvícení nemá.
SPIRE má stejný 85mm ventilátor, ale již podstatně jednodušší konstrukci pasivu. Ten je ale stále vysoký a má měděné jádro. Upíná se už tak, že musíte sundat ty plastové upínky kolem patice a nechat tam jen zadní plát, se kterým se to sešroubuje. Je to konstrukčně a funkčně určitě lepší způsob, než jaký používá Intel u svých BOX chladičů.
Základní verzi najdete u procesoru RYZEN 5 1400 a také u nových RYZEN 3 1200 a 1300X. Je ze všech nejmenší. Pořád má ten stejný 85mm ventilátor, ale pasiv už je pouhé 2cm vysoký, tedy méně než polovina proti SPIRE verzi a navíc je to jen jednoduchý hliník bez měděného středu.
Montáž je stejná jako u SPIRE a AMD jej dodává k nejúspornějším čipům, kde má šanci opravdu fungovat.
Jaké jsou v praxi se za okamžik podíváme, ještě tu máme představení NOCTUA modelů …
|