Strana 4 z 7
- TEST s RYZEN 5 1400 - Teploty a hluk
Vzhledem k tomu, že nemůžeme všechny chladiče otestovat s RYZEN 7 1800X procesorem, protože prostě minimálně základní Wraith STEALTH chladič není na tento CPU vůbec určený, tak testování rozdělíme. Máme v redakci procesor RYZEN 5 1400, ke kterému ten nejmenší Wraith dostanete a tak jej srovnáme na tomto modelu. Výkonnější verze pak ještě otestujeme na RYZEN 7 5 1600 a také 1800X, tedy nejvýkonnějším, a tedy teplotně nejnáročnějším modelu na chlazení.
Z testování na tomto procesoru jsme vynechali obří NOCTUA D15, protože si neumím v praxi moc představit, že by si ho na tento CPU někdo opravdu dával :). Už U12 ale ukazuje, jak chladný tento čip dokáže být.
Upozorňuji, že ty teploty v zátěži jsou skutečně maximální, měřené v maximální 100% stresové zátěži CPU, která v běžné praxi vlastně ani nenastává. Při běžné zátěži CPU, třeba hraním her, budete mít klidně teploty o 10°C nižší se všemi modely. Nicméně nám šlo o to ukázat prostě to maximum. A jak vidíte i ten jednoduchý WRAITH Stealth jen lehce překročí 60°C. Hlavně je ale i tak stále tichý, ačkoliv je „nejhlučnější“ ze všech testovaných, ten hluk se za hluk vlastně nedá ani označit.
Nebe a dudy proti starým BOX chladičům, které AMD běžně k procesorům FX či A10 doposud dodávalo. Samozřejmě ostatní chladiče jsou o něco tišší, ale vzhledem k tomu že RYZEN 5 1400 příliš netopí, tak v běžné praxi si rozdílů těžko nějak zásadně všimnete. Znát je ale výkon jednotlivých modelů na teplotách při té nízké hlučnosti všech.
Podívejme se na výkonnější procesor RYZEN 5 1600 …
|