Strana 7 z 7
Začněme u dodávaných BOX chladičů WRAITH SPIRE a STEALTH, které jsou obrovským zlepšením proti minulosti. Nebojím se říci, že pro velkou část uživatelů PC jsou naprosto bezproblémovým řešením, kdy jak výkon, tak překvapivě i tichý provoz prostě znamenají, že nemusíte investovat do lepšího chladiče. Velmi špatná zpráva pro výrobce chladičů. Zejména pokud vůbec neplánujete taktovat, tak v případě SPIRE u RYZEN 5 1600 a RYZEN 7 1700 tím extrémně zvyšuje zajímavost samotných CPU, protože konkurenční Intel vám ke svým CPU v této třídě nedokáže podobné chlazení v ceně dodat. V případě základního WRAITH STEALTH bych řekl, že je srovnatelný s BOX od Intelu u levnějších a méně hřejivých CPU, ale AMD má prostě lepší ventilátor a je o malinko tišší. Hlavně má ovšem lepší konstrukci upínání.
AMD má ještě ten WRAITH MAX, jež zatím k RYZEN procesorům nedodává. Asi se ptáte proč, protože při pohledu na jeho výkon a solidně nízkou hlučnost, kdy bez potíží tiše chladí i přetaktovaný RYZEN 7 1800X, je to velmi dobrý kompaktní a dobře vypadající chladič. A být v ceně těch CPU, byla by to pecka. A to je ten problém. Podle mého názoru se totiž AMD ozvali výrobci chladičů, které by WRAITH MAX jednoduše připravil o podnikání. MAX je tak dobrý, že jednoduše nedává pořízení chladiče v cenové relaci do 1000, ale možná i do 1500 korun, vlastně žádný smysl! Taková NOCTUA U12S je běžně výkonná věž a za 1500 korun a rozdíl proti MAX je jen několik málo stupňů a hlučnost sice měřitelná, ale v praxi prostě pro většinu lidí stěží nějaký rozdíl představuje. A navíc je MAX i velmi pěkný chladič s RGB podsvícením a nejjednodušší možnou montáží atd. Zkrátka pokud by jej AMD začalo k těm dražším RYZEN procesorům RYZEN 7 přidávat v ceně CPU, výrobci chladičů by byli nahraní a většina uživatelů by po vyzkoušení, co tenhle „BOX“ dokáže, prostě přestala o nákupu lepšího chladiče, byť jen uvažovat. Už takhle výrobci nejsou nadšeni z Wraith SPIRE, který je opravdu velmi dobrý na to, že je zadarmo u už tak cenově výhodného CPU.
Ve srovnání máme právě NOCTUA a její tři „speciální“ modely pro AM4, ačkoliv samozřejmě díky dostupnému upínání můžete na AM4 platformu osadit jakýkoliv i starší chladič NOCTUA. Nejlevnější NH-L9x65 s cenou lehce přes 1100 korun je lepší než SPIRE, nicméně ne o moc. A i jeho výhoda kompaktnosti je vzhledem k podobně kompaktní velikosti SPIRE trochu na vodě, nicméně je výkonnější a díky kvalitě NOCTUA i překvapivě tišší. Právě toto srovnání ukazuje, jak moc jsou WRAITH dobré a jak moc z nich výrobci chladičů neskáčkou radostí. Ano, dokážou nabídnout více výkonu, ale za těch cca 1000 korun na víc toho „moc navíc“ prostě není. Zajímavé to začíná být až u chladičů typu NH-U12S. Klasická kvalitní věž za 1500 korun nabízí jasně více výkonu než standardně dodávaný SPIRE a rozdíl už je vidět a v měření hlučnosti i slyšet (přesněji neslyšet).
Velkým skokem ve výkonu, ale i v ceně je pak obří NOCTUA NH-D15, která už je možná až příliš velká do některých PC (koliduje s grafikami v prvním slotu). Nicméně její výkon už atakuje výkon AiO chladičů, jež však už za její cenu lze také dnes pořídit (kvalitní jsou ale stále o poznání dražší). Proti Wraith řešení je zde už citelný rozdíl výkonu a chladič je navíc naprosto tichý za všech okolností i s maximálním přetaktem CPU na 4GHz. Ukazuje tedy, že pokud chcete, stále má smysl si lepší chlazení pořídit a dokáže nabídnout hodně.
Osobně, protože mám možnost ten nejlepší Wraith MAX používat, lituji, že jej AMD nedodává běžně, protože i proti velmi dobrému box chladiči jakým je SPIRE je prostě znatelně lepší. Naprosto bez potíží a velmi rozumně tiše s ním lze chladit RYZEN 7 1800X na 4GHz! Pro výrobce chladičů je efektivita nových RYZEN procesorů a schopnosti v základu dodávaných BOX Wraith chladičů těmi nejhoršími zprávami :).
Tolik let spoléhali na přímotopy AMD a teď jim takhle AMD udělá čáru přes rozpočet. Myslím si, že nakonec tam nějaký kompromis ale udělaný byl, AMD nedodává ten parádní Wraith MAX a tak nekazí výrobců chladičů šanci na výdělek úplně. A zároveň SPIRE chladič dává jen k RYZEN 5 1600 a RYZEN 7 1700 a další modely jako RYZEN 5 1600X, RYZEN 7 1700X/1800X už dodává pouze bez chladičů a tak si nějaký extra chladič koupit musíte. Základní verzi Wraith STEALTH pak najdete u RYZEN 5 1400 a RYZEN 3 1200/1300X, kdy na jejich tiché chlazení bez potíží stačí a je opravdu použitelný. Pokud je ale chcete taktovat, doporučil bych si koupit něco lepšího a tak stále dávají i levnější chladiče do 1000 korun smysl. Pokud by AMD chtělo zabít trh s chladiči, stačilo by ten Wraith MAX dávat ke všem RYZEN procesorům a bylo by vymalováno :).
Takhle ale prostě stále mají všichni šanci. NOCTUA a její SE AM4 edice, které vybrala, aby pokrývaly všechny eventuality a cenové relace, ukazují, co dokáží. U12S je stále velmi atraktivní model, jak výkonem a maximálně tichým provozem, tak samozřejmě naprosto bezkonkurenční kvalitou zpracování a stále rozumnou cenou. Obří D15 je pak prostě králem klasických chladičů, provedením a zpracováním naprosto bez konkurence, nicméně obří rozměry už občas komplikují život u některých sestav a také cenově už spadá do kategorie AiO chlazení, jež ale ne vždy jsou tišší.
Jak U12S, tak D15 mají samozřejmě nadále naše doporučení a jedná se o to nejkvalitnější, co trh v této podobě chladičů vůbec nabízí. S menším L9x65 je to obtížnější, je sice velmi tichý a při svých rozměrech se solidním výkonem, ale stojí prostě dost a jeho použití je skutečně vhodné jen když opravdu nelze dát větší chladič. Nicméně je to možnost a varianta a v provedení NOCTUA pochopitelně nic menšího než špičkové zpracování, výkon a provozní vlastnosti nenabízí.
Doufám, že vám náš test odpověděl na otázku, jaké nároky na chlazení mají nové RYZEN procesory od AMD. Vidíte, že staré pořádky se bortí, ale nebojte, pokud chcete opravdu výhřevné procesory, které vás důkladně v zimě zahřejí, tak nebojte, na trhu je stále najdete, jen se změnilo logo výrobce. Producenti výkonných chlazení se v dohledné době o své podnikání strachovat rozhodně nemusí, ačkoliv mainstreamové AMD RYZEN procesory pro AM4 jsou sice bez výzvy, ovšem ještě dorazí RYZEN ThreadRipper procesory, které jsou fakticky dvěma RYZEN 5/7 procesory v jednom CPU, a ty už zase výzva budou :). Ale to už je jiný příběh na někdy jindy …
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|