Strana 1 z 7
- Chladíme AMD RYZEN procesor
– TEST Wraith MAX, SPIRE, STEALTH a NOCTUA D15, U12S a L9x65
Procesory RYZEN překvapují v mnoha ohledech. Jedním z nich je rozhodně i nenáročnost chlazení. Jedno z témat, o které jste si psali, abychom se na něj podívali. Chlazení nových 14nm AMD RYZEN procesorů a speciálně srovnání dodávaných BOX chladičů Wraith a porovnání s nějakými dalšími modely. Konečně se nám podařilo vše doměřit, v testu nám chyběl dlouho jeden chladič, který se nám povedlo získat až nedávno. Takže pojďme na to.
- Procesory AMD RYZEN 3/5/7 a jejich chlazení
Návrat AMD na pole konkurenceschopnosti s jeho procesory se hodně a velmi překvapivě povedl. Nejen výkonem ale i provozními vlastnostmi jsou procesory RYZEN zajímavé. Léta vtipkování o přímotopech od AMD jsou dávno pasé a situace se dokonce zcela otočila. Pokud jde o nároky na chlazení jsou procesory AMD RYZEN i vzhledem ke svému výkonu, dokonce to nejlepší, co na trhu nyní je. Vše samozřejmě souvisí s excelentní efektivitou, se kterou AMD dnes převálcovalo i Intel. Nebylo by to ale AMD, aby si situaci zbytečně nekomplikovalo. Ihned po uvedení totiž mnohé vyděsily teploty, které hlásila čidla a dostupné aplikace u některých procesorů. AMD sice z dobrého technického důvodu, ale samozřejmě v praxi zmatečně, nastavilo záměrný 20°C offset pro procesory s X na konci v názvu:
A samozřejmě tím zmátlo spousta uživatelů, kteří tak zbytečně řešili v reálu neexistující problém, že jim procesory topí třeba na 78°C v zátěži, když jiní mají 58°C. V následujících týdnech byl naštěstí offset „odstraněn“ update BIOSů a samozřejmě i měřících aplikací, takže pokud máte dnes aktualizovaný BIOS a patřičné aplikace, již by vše mělo ukazovat skutečně správné teploty bez přidávání 20°C. Nutno dodat, že 20°offset od AMD dělal problémy i automatickému řízení ventilátorů u systémů výrobců základních desek, což byl v praxi větší oříšek než prostý fakt, že reálná teplota byla o 20°nižší, než ukazovaly aplikace. Jak už jsem ale napsal, s aktuálními BIOS už offset není problém a teploty jsou tedy reportovány správně a hlavně řízení ventilátorů už běhá jak má a vše je tedy tiché.
- AMD „box“ chladiče Wraith
Kromě procesorů AMD velmi zapracovalo i na referenčním BOX chlazení, které je k procesorům přidáváno. Náznaky toho už AMD předvádělo v posledních 1-2 letech, ale vlaná většina AMD procesorů 28/32nm generace byla v základu stále dodávána s těmi mizernými uřvanými BOX chladiči, a proto byl první AMD Wraith velkou událostí:
Co na původních běžných BOX bylo špatně? Především nízký ventilátor s ostrými lopatkami, který byl zdrojem hluku i v klidových stavech systému. Na obojím však AMD velmi zpracovalo a současná generace BOX chladičů má hned tři verze a všechny mají stejně skvělý ventilátor, který má vysoké lopatky, otáčí se pomaleji, chladí ale stejně nebo lépe a hlavně tiše! K dispozici máme všechny tři verze, včetně nejvýkonnější, kterou bohužel AMD stále nedodává, ale asi víme proč.
Existují celkem 3 základní verze AMD Wraith „BOX“ chladiče. Tou nejmenší a nejjednodušší je Wraith STEALTH, větší verzi s lepší pasivem představuje pak SPIRE, který existuje i v provedení s RGB LED proužkem a vrcholem všeho je Wraith MAX. Na všechny se dnes v praxi podíváme …
- NOCTUA a její AM4 Special Edition
Výrobci chladičů dokázali pro většinu existujících chladičů dodat potřebné upínání pro AM4 platformu. NOCTUA samozřejmě nabízí také kity pro své chladiče, a to hned dvě verze:
Nicméně rozhodla se nabídnout i tři „speciální verze“ svých chladičů pouze v AM4 provedení. Výhodu v tom sice moc nevidím, protože stejné chladiče lze koupit i univerzální a AM4 kit k nim dnes také máte, což mě přijde šikovnější (nicméně potřebné kity pro další platformy lze dokoupit), ale budiž. NOCTUA nám poslala tyto tři chladiče na srovnání:
Vybrala celkem chytře se svého portfolia tak, aby pokryla všechny potřeby i cenové relace. Zástupce velmi kompaktního chlazení je jen 65mm vysoký NH-L9x65 SE-AM4 s 92mm ventilátorem. Středním modelem je pak populární NOCTUA NH-U12S SE AM4, tedy klasická věž se 120mm ventilátorem. No a vrcholem nabídky není nic jiného, než královská obří dvojitá věž NOCTUA NH-D15 SE-AM4.
I tyto tři chladiče si dnes vyzkoušíme.
Testovat budeme s procesory RYZEN 5 1400 a RYZEN 5 1600 a také RYZEN 7 1800X. Podívejme se tedy dále …
|