Strana 1 z 8
- CHLADÍME VODOU: fullcover vodní chlazení
na grafické kartě - instalace, výkony a možnosti
Dnes se podíváme na další testy vodního chlazení. Tentokrát se podíváme na chlazení grafické karty.
V dnešním článku jakož to pokračování předchozího úvodního, kde jsem Vám popsal základní pojmy kolem vodního okruhu, se dneska podíváme už na zcela praktickou ukázku chlazení grafické karty pomocí vodního bloku.
Výkonná grafická karta je bezesporu v současnosti největší žrout elektrické energie v počítači (protože je to také dnes výpočetně nejvýkonnější komponenta), a také je asi největší problém, co se týče chlazení a produkovaného hluku. Ono uchladit nějakou 250-300W bestii, což je dnes běžná hodnota TDP pro nejvýkonnější jednojádrové grafické karty, není na vzduchu sranda a vyžaduje to i velmi dobře chlazenou skříň s velkým přísunem vzduchu. Duální high end se pak už pohybuje i kolem 500W, což už rozumně jinak než vodou chladit nejde a i proto v současnosti u nejvýkonnější grafické karty světa, což je duální Radeon R9 295X2, AMD použilo v základu All-in-one vodní chlazení a nutno říci, že velmi úspěšně. Nicméně v našem případě se podíváme na sofistikovanější řešení v podobě tzv. "fullcover" vodních chladičů. Proto jsem si pro demonstraci a dnešní článek vybral aktuální Geforce GTX980 a pro doklad o opravdu vysokém výkonu ještě jednu starší, ale extrémní grafiku v podobě duálního Radeon HD 7990, což je pro vzduchové chlazení opravdu problém uchladit (i po zkušenostech s HD 7990 AMD právě u nástupce v podobě R9 295X2 sáhla rovnou po vodě v základu).
Co se týče modelů karet, zvolil jsem zcela referenční edice (tedy referenční PCB navržené přímo NV a AMD) pro lepší kompatibilitu s vodními bloky, které jsme zvolili rovnou od dvou renomovaných firem na trhu. Pro Radeon HD 7990 jsem vybral vodní blok od EK. Pro GTX980 jsem pro změnu zvolil blok od německé firmy Aquacomputer.
Dnes si tedy v praxi ukážeme, co znamená mít grafickou kartu opravdu pořádně chlazenu.
|