Na dnešní recenzi mi dorazil nový chladič od společnosti Cooler Master spadající do naprosté výkonnostní špičky, jaký je momentálně v nabídce tohoto výrobce. Nahrazuje tak po letech dosluhující model MasterAir Maker 8, který jsem recenzoval zhruba před 3 lety. Vůči němu ovšem tento nový model nabízí ještě lepší výkon s mnohem tišším chodem a také podporou RGB, které je v dnešní době stále více aktuální.
Pokud se vám zdá povědomý, tak se vám to nezdá. Stejný design měl „referenční“ WraithRipper chladič pro procesory AMD Threadripper, což není náhoda, protože ten chladič navrhl, vyráběl a také pod svým logem prodával, právě Cooler Master ;). Dnes se podíváme na univerzální vylepšenou variantu, kterou právě představuje MA620M.
Je zde stále jeden ventilátor schovaný mezi dvěma pasivy, skrze které prochází hned šest měděných heatpipe trubic pro co nejlepší odvod tepla z dosedací plochy na procesoru. Díky tomu je chladič schopen odebrat až 250W odpadního tepla se stále nízkou hlučnosti maximálně 30 db(A). Ovšem pokud chladič osadíte na nějaký rozumnější procesor s menší výhřevností, není problém zkrotit hlučnost až na pouhých 8 dB(A).
Pro lepší kompatibilitu s vyššími DDR moduly je chladič na stranách vybaven kratšími lamelami, není tedy problém osadit s tímto chladičem i paměťové moduly s vyšším chlazením. Kompatibilní je se všemi současnými sokety na trhu a jako bonus je zde velmi snadná originální montáž, kde je chladič vybaven dvěma velmi dlouhými šrouby, které se utahuji na jeho samotném vrcholu. Pokud jde o cenu, ta se nyní pohybuje na 2500 korun včetně daně, takže patří k nejdražším klasickým chladičům na trhu. Ostatně veliký je na to dost :).
Hlavní body udávané výrobcem:
Působivý chladicí výkon až 250 W TDP
Šest vysoce výkonných heatpipe
Generuje pouze 8-30 dB (A) dle otáček ventilátoru
Snadná instalace
Podpora ARGB
5letá záruka výrobce
Chladič působí celkem masivně, ovšem jeho rozměry dovolují instalaci i do celkem běžných skříní a v tom vidím jeho obrovskou výhodu, rozměry jsou: 135 x 125 x 165 mm. Chladič se spoléhá se na šest heatpipe trubiček o průměru 6mm. Ty sice nemají přímý styk s procesorem, ale základna je zhotovena z mědi, a to napomáhá lepšímu odvodu tepla z procesoru skrze měděný blok dále do heatpipe trubic a dále do samotného těla chladiče. I to je důvod, proč se tento model pyšní tak velkým chladícím výkonem s osazeným pouze jedním ventilátorem. U ostatních výrobců na trhu je při tomto výkonu zcela běžné mít na chladiči dva, nebo tři ventilátory.
Já se samozřejmě zaměřím v dnešní recenzi hlavně na to, jak si tento model poradí s uchlazením procesoru Ryzen 1700X, jak v základním nastavení, tak i v přetaktovaným stavu na 4GHz. Dále otestuju i jeho chladící výkon s novějším procesorem Ryzen 9 5900X, což bude asi hodně lidí také zajímat.