Chladič je dodávaný už s nasazenými ventilátory a horním krytem, nicméně před montáží ho stejně musíte rozebrat. Tradičně nejjednodušší je osazení na Intel LGA 2011-3 platformu, jejíž kovový mechanismus kolem patice CPU už má připravené montážní otvory.
Na Intel LGA 1151 a AMD platformách musíte nejdříve nasadit zadní kříž (pro obě platformy je jiný). U Intel LGA se mě líbí, jak se CM popral s poměrně nešikovným upínáním, které je u mnoha chladičů. Tady jsou zajišťující prvky, které umožňují bezproblémovou montáž kříže a nemusíte tak lovit žádnou šroubky, jak to stylem chobotnice u některých montáží chladičů na desku musíte dělat.
Chladič jsme tedy namontovali jak na Intel LGA 1151 platformu, tak na AMD AM3+ platformu. V obou případech nemáme výhrady. Snad jen pokud máte vyšší RAM, tak se nevejdou do prvních dvou slotů, což může být problém.
Kolega vám ještě natočil upínání na AMD AM3+ platformu v praxi:
Až upnete pasiv, zbývá už jen nasadit všechny plastové díly zpět.
U ventilátorů si dejte pozor na kabely, zapojit musíte celkem tři konektory do toho jednoho kabelu, který pak připojíte do konektoru CPU chladiče na desce. A hotovo.
Výkon chladiče v praxi
Testovat budeme i na starší Intel platformě s procesorem Core i7-4790K, kvůli srovnání s dříve testovanými produkty. Nevymýšlíme nic složitého, teploty v klidu nás moc nezajímají, tady mezi výkonnými chladiči stěží změříme nějaké významnější rozdíly, zajímají nás tradičně teploty v zátěži a také po přetaktování procesoru. To je to, o co běží. Řízení otáček ventilátorů a všeho necháváme na automatice. Prostě jak to vytáhnete z krabice a zapojíte a všichni běžně používáme (většina), tak to měříme.
Výkon netaktovaného procesoru
Intel Core i7-4790K není nejvýhřevnější procesor na trhu, ale rozhodně se na něm výkonný chladič pozná. Výkon chladiče odpovídá očekáváním.
Je na špici mezi klasickými CPU chladiči vůbec.
Výkon taktovaného procesoru
Přetaktovaný Intel Core i7-4790K na 4,6GHz při 1,3V už je trochu větší výzva. A tady už se rozdíly mezi chladiči trochu zvětší.
AiO chlazení jsou hlavně při taktování prostě výkonnější. To už dnes asi nikdo popřít nedokáže. Nicméně klasická chlazení to stále dokáží také uchladit, zejména když jsou tak velká jako dnes testovaný model.
Výkon na AMD
Kolega ještě udělal testy na naší druhé testovací platformě vybavené procesorem AMD FX-9590, tedy 5GHz osmijádrem s extrémními 220W TDP. To dokáže pořádně prověřit výkon CPU. I tady zůstává výkon chladiče na špici, zejména při snížených otáčkách je výkon 140mm řešení neoddiskutovatelný.
Hlučnost
Měříme hluk celého otevřeného PC ze vzdálenosti 50cm (otevřeného proto, protože bychom se zavřenou kvalitní skříní v podstatě nenaměřili nic, žádné rozdíly mezi kvalitními chladiči) a výsledek?
Velmi příjemná je celkově nízká hlučnost. Na dva 140mm ventilátory je chladič velmi tichý, tišší než některé konkurenční modely a téměř stejně tichý jako NOCTUA D15. Pokud ale chcete, dokáží se ty ventilátory na CM točit mnohem rychleji, což už sice není tiché, ale výkon je pak také mnohem vyšší, ale nemyslím si, že tohle někdo bude v praxi využívat.