Strana 4 z 4
AiO je stále populárnější řešení chlazení, a to především proto, že je stále více cenově dostupnější, má menší nároky na prostor kolem procesoru a můžete využít ventilátory, které ve skříni stejně musíte mít, takže je ve výsledku teoreticky (záleží na praktickém provedení) tišší, než když musíte mít ve skříni ventilátory pro přívod vzduchu, a ještě ventilátory na samotném chladiči CPU. Nicméně kvalitní AiO se všemi náležitostmi pořád stojí a stát bude hodně. A tak výrobci hledají způsoby, jak ušetřit a kompromisy.
Testovaná prostřední řada AiO, tedy Cooler Master MasterLiquid 240, rozhodně má několik takových kompromisů. Některé prvky čistě o vzhledu oželíme bez potíží, jiné prvky pokud jde o kvalitu, tedy fakt že není kompletně měděný okruh a další věci, to jde zkrátka na vrub ceně. I tak je současná kvalita levnějších AiO mnohem ale mnohem lepší, než u minulých generací AiO, takže rozhodně se dnes už bát nemusíte.
Pokud se podíváme, jak si v praxi vedl vůči již naměřeným klasickým edicím chladičů od SilentiumPC a MSI, je vidět, že odstup je značný. Největší vliv je vidět, dle očekávání, po přetaktování s vysokým napětím 1.45V na procesoru, kde dokáže vodní blok značně vylepšit náskok právě nad běžnými chladiči, snad s výjimkou těch opravdu obřích, které však cenově nejsou o nic levnější než AiO, dokonce jsou i dražší. Pokud tedy plánujete procesor Ryzen (a nejen ten) a chcete taktovat, tento vodní AIO chladič od Cooler Master vřele doporučuju, zejména pokud nechcete nějak výrazně svítící design a hledáte cenově dostupnější AiO řešení.
Co se týče pozitiv a negativ. Jako hlavní přednost rozhodně vyzdvihnu poměr cena/výkon. Ten je vynikající vzhledem i k rozumnému provedení. Další věc je rozhodně montáž, která je až doslova primitivní. Dokonce při montáží nebudete až na dva šroubky u AMD soketu potřebovat šroubovák. Veškeré šroubky jak při montáží bloku na procesor nebo ventilátorů na radiátor lze utáhnout v ruce. Pochopitelně jako u všech AiO je předností minimální prostor, který zabírá samotný blok kolem CPU a tak nehrozí žádné kolize s komponenty okolo. Hadice jsou pak akorát dlouhé, dostatečně ohebné a výměník lze usadit na přední pozici do CASE, což je nejlepší místo pro něj.
Další předností je rozhodně hlučnost v praxi. Pokud zredukujete pumpu i ventilátory na 7V stane se tento chladič opravdu zcela neslyšný a ani na oněch 12V není hlučnost dramatická. Pravdou je, že většina z vás bude používat chladič v kombinaci s automatickou regulací, jejíž funkčnost závisí do jisté míry na funkčnosti řízení otáček a pumpu u konkrétní základní desky. Ale u většiny to fungovat bude bez potíží a regulovat se to bude krásně samo. Pochopitelně máte vždy možnost to různými aplikacemi nastavit sami. Celkově jde o rozumně tiché řešení, kdy není úplně „mrtvolně“ tiché, ale je tiché dost, aby jej přehlušily případně jiné komponenty v PC. Celkově tedy určitě má naše doporučení.
Hodnocení MasterLiquid 240: 90%
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|