Strana 3 z 4
- Instalace a výkon v praxi
Testovací sestava se skládá z procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Asus s modelem X570 Crosshair VIII Hero, taktéž i grafickou kartu Asus GeForce RTX 2080 8GB v edici STRIX.
Paměti dodala společnost taktéž Adata s modelem XPG Spectrix D80 2x8GB 3000 MHz a systémový disk pak společnost Seagate s modelem IronWolf 510 o kapacitě 1,92TB, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá a zabere zhruba 5-6 minut, což je luxusní čas. Instalace je takto snadná hlavně díky tomu, že stačí pouze přišroubovat dvě boční spony a ty se následně zaklapnou do již nainstalovaného plastového rámečku, který se na základní desce nachází již z výroby. V tomto směru odvedl výrobce skvělou práci. Také hadice od bloku jsou dostatečně dlouhé, a proto s nimi nebudete mít problém ani v menší skříni, kde bude třeba hadice sem tam někde ohnout, aby se do skříně vešly.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplívá, že je tento model velmi konkurence schopný a patří k průměru v testu, co se týče 240mm velkého radiátoru. Pokud jde o hlučnost ventilátorů i přes vyšší otáčky jsou ventilátory dost tiché. Pokud jde o provoz na nižších otáčkách, není problém, výkon klesá velmi pomalu. Proto doporučuji vzhledem k výkonu provozovat vodní set na 5-7V na většinu procesorů na trhu to bude stačit stále s velkou chladící rezervou a vodní set bude při tomto nastavení doslova neslyšitelný.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vodními modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 31°C při pokojové teplotě 23°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
I zde model MasterLiquid umístil někde mezi těmi nejlepšími a nejhoršími modely s 240mm radiátorem, prostě průměr ovšem za jednu z nejnižších cen na trhu. Poměr cena/výkon je tedy vynikající. Lepších teplot dosahují už jenom modely s celo měděnou konstrukcí, nebo s cenou o 1000,- výše. Pokud se podíváme na teploty, je zde stále ještě nějaká rezerva, proto bych se rozhodně nebál provozovat tento chladič i s nejvýkonnějším současným AM4 procesorem AMD Ryzen 9 3950X, či 12jádrovým Ryzen 9 3900X.
Pojďme k závěru.
|