Strana 3 z 4
- Instalace a výkon v praxi
Testovací sestava se skládá z procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Asus s modelem X570 Crosshair VIII Hero, stejně tak i grafickou kartu dodala GeForce RTX 2080 8GB v edici Strix.
Paměti dodala společnost taktéž Adata s modelem XPG Spectrix D50 Extreme 2x8GB 4800 MHz, NVMe disk do M.2 slotu pak věnovala společnost Kingston s modelem KC2500 2TB, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá a zabere zhruba 5-10 minut. Mírné zdržení během instalace jde na vrub demontáže originálního rámečku, který je od výroby na základní desce. Vodní set totiž využívá zcela jinou montážní konstrukci včetně backplate pod základní deskou. Instalace je však bezproblémová a má velmi dobrý přítlak, což je při dobrém fungování bloku na procesoru zcela zásadní podmínka. V tomto ohledu tedy nemám námitek.
Pojďme se tedy podívat, jak si chlazení vede v praxi…
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplívá, že je tento model velmi konkurence schopný a podává velmi podobné výkony jako konkurenční modely se stejně velkým radiátorem a to přesto, že výrobce tento model odladil hlavně na co nejtišší chod. Pokud jde o hlučnost ventilátorů i přes vyšší otáčky 2000RPM jsou ventilátory opravdu velmi tiché. Pokud jde o provoz na nižších otáčkách, není problém, výkon klesá velmi pomalu. Proto doporučuji vzhledem k výkonu provozovat vodní set na 7V na většinu procesorů na trhu to bude stačit stále s velkou chladící rezervou a vodní set bude při tomto nastavení doslova neslyšitelný.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vodními modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 33°C při pokojové teplotě 22,5°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Zde se model Masterliquid ML240P Mirage umístil zhruba uprostřed pole, což se dalo očekávat vzhledem k velikosti radiátorů. Pokud se ale podíváme na teploty, je zde stále ještě nějaká rezerva, proto bych se rozhodně nebál provozovat tento chladič i s nejvýkonnějším současným AM4 procesorem AMD Ryzen 9 5950X, či 12jádrovým Ryzen 9 5900XT.
Pojďme k závěru.
|