Strana 7 z 8
Přetaktování, spotřeba a teploty
Samozřejmě nás jako vždy zajímali i provozní vlastnosti. O topící a nenažrané monstrum dnes nikdo nestojí. S radostí mohu konstatovat, že výrobci procesorů se skutečně snaží a snižování spotřeby i přes rostoucí výkon je vidět - kéž by se výrobci grafik inspirovali - doufejme, že AMD inspiruje svým ,,EE" ATi ;).
V grafu máte spotřebu kompletní naší sestavy v zátěži. Sem tam nějaký Watík padá na hlavu nepřesnosti měření, ale lze konstatovat, že EE Verze AMD, což jsou v našem testu X2 3600+ a X2 4200+ EE, jsou skutečně úsporné. Intel se ale se svým E4300 nemá za co stydět. Sestava s ním spořádala jen o pár W více. S takový výkonnou sestavou je 220W skvělá hodnota a to podotýkám, že v zátěži. Procesory jsou tedy na dobrém kurzu ...
//Edit: V přetatovaném stavu si procesory AMD, ani Intel o moc více dnes neřeknou. Pokud nezvýšíte brutálním způsobem napětí, což by zvedlo spotřebu o desítky W, pak spotřeba dnešních, třebaže i hodně přetaktovaných procesorů, příliš nestoupne a s E6300 byla z 1,86GHz na 3,33GHz nárůst spotřeby sestavy 15W. U E4300 byla situace podobná, spotřeba se zvedla o 20W na celé sestavě. Proti minulosti to jsou příjemná a neporovnatelná čísla.
Co se týká teploty, tak ty byly naměřeny na BOX chladičích - porovnáváme tedy skutečnou podobu dodávaných procesorů. Jsem si vědom, že na absolutní porovnání by byl dobrý jeden a ten samý chladič. Takhle tedy porovnáváme situaci s BOX chladiči. I když tyto chladiče jsou regulované, tak jen hluchý může říci, že jsou tiché. Ani jeden box není tichý, tedy leda že vypnete PC. AMD bzučí a Intel sviští :). Teploty s těmito chladiči nejsou nijak úžasné, ale samozřejmě výrobci vědí, že daný CPU zvládnou.
Intel má stále však co do teplot dohánět. AMD jsou skutečně chladné procesory i s BOX chladiči.Nicméně i Core dávají na tragédii jménem Pentium 4 naštěstí rychle zapomenout. Jedinou nevýhodu tak můžeme spatřit v tom, že již doma bohužel neušetříme na topení.
//Edit: teploty byly měřeny klasicky Speedfanem. Samozřejmě tedy byly závislé na senzoru na desce.
Taktování
Malou kapitolku si zaslouží i taktování. Samozřejmě jsme jako u ostatních procesorů vyzkoušeli, co to dá! Schválně nezveřejňuji podrobnosti, protože od bezpečných napětí jsme se poněkud vzdálili a já nehodlám být zodpovědný za vaše experimenty a za dotazy typu, mě to nejede a něco se mi stalo a teď to nejede. Bohužel i přez všechna varování mám špatné zkušenosti z minula, kdy jsem pár takových dotazů a proseb o pomoc obdržel. Tedy opět varuji, že taktování je jako vždy věc kusu. Nikdo vám nezaručí, že se stejným typem HW, ale jiným kusem dosáhnete stejného výsledku, ba že se bude při taktování stejně chovat. A takže pěkně prosím nenapodobujte a nenastavujete hodnoty, které kde vidíte. zkuste si na vaše maxima přijít pěkně postupně.
Sám jsem byl zvědav, kam díky vyššímu násobiči dostaneme E4300. Skončilo to pro mě mírným zklamáním. I když to asi není zcela na místě. E4300 má stejný násobič, co E6600. A protože víme, že DQ6 dá bezpečně FSB až 500MHz u samotné E6300 se nám podařilo 477MHz (více CPU odmítl), byli jsme zvědavi na E4300. Jenže i při brutálním napětí a dobrém chlazení jsme se přes 400FSB s tímto CPU nedostali. Přeci jen je tu jistý konstrukční rozdíl mezi E6300 a E4300. Přesto však frekvence 3401MHz je úctyhodná.
Je to více, než co se nám podařilo s E6300. Tedy teoreticky by se dalo říci, že E4300 lze taktovat více než E6300. Na to však by byl potřeba větší testovací vzorek obou proceosrů. Vyšší násobič však viditelně nehraje nějakou velkou roli. Výkon je brutální s AMD neporovnatelný, takže E4300 má minimálně stejný potenciál, co E6300.
//EDIT: Pro zajímavost: Ona nejvyšší frekvence je dosažena na skutečně brutálním napětí přes 1,45V ( Na defaultním napětí jsme se dostali na 2,7GHz. ), což doma v žádném případě nedoporučuji. Samozřejmě jsme netaktovali s BOX chladičem. FSB v tomto případě bylo nastaveno na 377MHz, což při násobiči 9 znamenalo frekvenci 3,401GHz. V tu chvíly už frekvence bus byla na 1500MHz tedy přírůstek 700MHz proti standardním 800MHz. Tyto frekvence znamenají nárůst výkonu nějakých 60-80% (podle aplikace), ovšem při nárůstu frekvence o 1600MHz. U AMD takového nárůstu a výkonu dnes nedosáhnete. U 4200+ byl nárůst výkonu nějakých 20-30% maximálně, tedy stěží polovina stejně drahého Intelu E4300. V absolutních číslech to nelze srovnávat. Naše výsledky jsou stabilní a otestovány v Prime95.
|