Strana 3 z 3
Corsair Dominator Platinum RGB DDR5-7000 MHz CL34 jsou extrémně výkonné paměti na výběrových čipech a dnes představují absolutní špičku. Z hlediska výkonu samozřejmě maximalizují potenciál, což se ale v běžné aplikační praxi projeví jen velmi málo. Zkrátka běžná PC a aplikace mají spousta bottleneck a omezení, a rychlost operačních pamětí není tedy výkonově tak limitující u většiny nich.
Bohužel tedy jakkoliv teoretická propustnost 7000MHz DDR5, ne-li přetaktovaných na 7600MHz je obrovská a AIDA programy ji pěkně změří a ukáže krásné velké sloupečky v grafu, přínos v běžné praxi je až na vzácné výjimky nula nula nic a bavíme se o přínosu kolem 1% ve většině případů. Zkrátka pokud chcete, tak 7000MHz DDR5 kit dokáže maximalizovat váš výkon za každých okolností, ale nečekejte žádný zásadní a dechberoucí okem poznatelný rozdíl proti 5600/6000MHz kitů. Což je problém s ohledem na cenu. Poměr cena/výkon prostě u rychlejších pamětí je špatný. Ale on není jejich pointa. Má jít o vyloženě demonstrátory technologie a produkt pro maximalisty, overclockery apod.
A tohle Corsair Dominator Platinum RGB DDR5-7000 MHz CL34 splňuje bez pochyb. Námi dosažených 7600MHz při CL36 zdaleka není jejich maximální potenciál. Viděl jsem tyhle kity běhat i hodně přes 8000MHz, ale musíte si s tím vyhrát. Což mě osobně moc nebaví, navíc to vyžaduje hodně času a testování stability a detailní ladění časování apod. Pravda, na to tenhle kit aktuálně vlastně je. Jde o výběrové TOP kvalitní paměti, demonstrující aktuální maximální možnosti aktuálně produkovaných DDR5 čipů.
Z praxe musím říci, že u Core i9-13900K na Z790 byl jejich přínos o trošičku lepší než u testované starší 12900K na Z690. Což ale není velké překvapení s ohledem na fakt že 13900K je výkonnější CPU. Nicméně i tam byly v běžné praxi s výjimkou Z-zip výkonové přínosy na hranici chyby měření. Ano, technicky jde o nejvýkonnější a nejrychlejší DDR5 kit v našem případě, ale ten praktický přínos toho v běžných hrách a aplikacích je lidskými vjemy prakticky nepostřehnutelný. Nicméně takhle rychlé paměti mají i jednu praktickou nevýhodu. Zahřívání. 1,45V v DDR5 je hodně. A výrobci si před časem nedělali legraci, když říkali, že na ty opravdu rychlé DDR5 bude potřeba pořádné chlazení. Testované 7000MHz moduly Corsair Dominator Platinum, jsou fyzicky větší, než obvykle paměťové moduly a jejich chlazení bývá, ale i tak teploty na čipech běžně atakovaly 70°C. přetaktování na 7600MHz to poslalo ještě výše, takže ano, hřejí. Ještě to sice nevyžaduje přídavné chlazení na těchto taktech, ale u případných 8000MHz+ variant už to možná bude muset být více chlazeno.
Corsair Dominator Platinum RGB DDR5-7000 MHz CL34 jsou opravdu rychlé, samozřejmě jsou dnes vhodné jen pro Intel, u AMD možná tak pro nějaké OC rekordy apod. ale pro běžnou praxi s ohledem na konstrukci řadiče RYZEN procesorů tu rychlost nevyužijete (vyhněte se používání děličky). Pokud jde o Intel platformu, počítejte s nutností opravdu kvalitní desky, aby to vůbec běhalo, ale u většiny kvalitních Z690/Z790 by to neměl být problém.
Co bude problém, je cena. Aktuálně je stanovena za 350 dolarů (9750 korun vč. DPH), což ale ještě jde, protože třeba varianta s XMP profilem na 7600MHz CL36, stojí 590 dolarů (16 400 korun vč. DPH). Pro srovnání DOMINATOR PLATINUM v rozumnější DDR5-6000 CL36 EXPO variantě vychází na 275 dolarů (7650 korun vč. DPH) a VENGEANCE verze 6000MHz CL36 EXPO je za 208 dolarů (5800 korun vč. DPH). A obojí jsou považovány za hodně rychlé a dobré paměti. Samozřejmě poměr cena/výkon je u 7000MHz+ variant DDR5 kitů tak daleko, od čehokoliv, co by se dalo nazvat dobré, jak je to jen možné. Ovšem poměr cena/výkon prostě není pointa takhle rychlých modelů.
Jde o demonstrátor pro ty, kteří jej chtějí, nebo používají na vlastní demonstrace možností. A pro takové je banalita jako cena, natož poměr cena/výkon, opravdu nic podstatného :). Pokud vás ale zajímalo, jaký je prakticky přínos takhle rychlých DDR5, tak už to víte. A výrobci už míří dál. Brzy očekávám představení prvních 8000MHz DDR5 kitů a závod už běží i o to, kdo představí první 10 000MHz. Je to „vtipné“, že JEDEC DDR5 standard končí oficiálně na 6400MHz. A znovu upozorňuji, že DDR5 jsou na trhu sotva rok a už teď mám v ruce 7000+MHz moduly a míříme výše. Vzhledem k tomu, že DDR5 tu s námi budou pravděpodobně nejméně do roku 2028/2029, než je DDR6 nahradí, jsem docela zvědav, kde budou v té době. Nedivil bych se osobně tomu, že by měly dvojnásobek současných rychlostí. Zda CPU architektury a obecně PC tohle budou umět k něčemu viditelně využívat v praxi, je otázkou. Každopádně fandové dobrého poměru cena/výkon na poli pamětí radši zavřou oči a potichu tenhle produkt nyní velkým obloukem obejdou, ovšem pro fandy rychlých DDR5 a opravdu rychlých DDR5 a lamače rekordů v AiDA, maximalizátory výkonu za každou cenu, a hledání každé možné desetiny %, říkám proč ne. Corsair Dominator Platinum RGB DDR5-7000 MHz CL34 jsou opravdu velmi dobré paměti :).
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|