Strana 3 z 4
- V praxi – instalace a výkon
Pokud jde o montáž, není to typické ASETEK řešení, takže je tu odlišnost, zejména v případě montáže na AMD platformy. Pro TR4/TRX4 je zde extra přímo v příslušenství extra úchytka, jinak se ale šroubuje standardně na 4 šrouby, jako Intel platformy.
Zcela odlišná je ale montáž na AM4, kde i tohle AiO, podobně jako některá další v poslední době uvedená na trh, využívají ten základní plastový „rámeček“, který na AM4 deskách je z výroby nainstalován. Chladič se tedy přes unikátní sponu, montuje přímo k němu, ale jen přes 2 šrouby.
Otázkou je tlak a bezpečnost, přeci jen ten šroub se mírně při dotažení nahne. Ale drží to dobře a teploty jsou také dobré, tak žádný problém. Snad jen, když to odepnu, je vidět, že ten tlak není úplně rovnoměrný, jak by byl, kdyby to drželo klasicky na 4 šroubech a pasta se třeba úplně neroztáhla po celé ploše CPU. Ač je tedy zvolený způsob uchycení na AM4 desku jednoduchý pro běžné uživatele, osobně bych uvítal uchycení na 4 šrouby, jako u všech jiných platforem. jde prostě o funkčně lepší a jistější řešení.
Od bloku jdou jen dva kabely a jen jeden je povinný. To je standardní CPU konektor na 3-pin, kombinovaný se SATA napájením, které napájí celý chladič. Využít také můžete trojici konektorů pro ventilátory, jinak je ale můžete zapnout i přímo do desky, fungovat to bude v obou případech, samozřejmě jako komplet je lepší to zapojit vše do Corsair řešení. Jediný samostatný kabel je pak micro-USB na vnitřní USB port desky, kterým se ovládá RGB a celý chladič komunikuje s iCUE aplikací.
Testovat budeme na starší AMD X370 platformě s AMD RYZEN 7 1800X procesor, takže můžeme snadno srovnávat s dříve testovanými chladiči. CORSAIR skrze iCUE umožňuje kompletní nastavení nejen podsvícení, ale samozřejmě také ventilátorů. Ty mají funkci úplného zastavení, pokud teplota nepřekročí určitou hodnotu. Samozřejmě je můžete ručně nastavit, jak chcete, klidně na maximum otáček. Chladič jsme tak otestovali s výchozím automatickým nastavením, tedy automatickou regulací, jak to bude používat většina uživatelů.
V základu bez přetaktování je samozřejmě velmi těžké ukázat výkon AiO chladičů, jsou na tom docela podobně. Klasické TOP modely vzduchových chladičů jim tak výkonem naprosto v pohodě stačí. Chladiče používáme s automatickým řízením otáček, samozřejmě se dají různě ručně regulovat.
Rozdíl mezi chladiči se zvětší při přetaktování, kdy ale RYZEN 7 1800X má své maximum taktů a ani na něm nijak zvlášť netopí i tak ale už jsou mezi AiO modely rozdíly. I klasické chladiče nemají s uchlazením přetaktovaného (či přes PBO provozovaného) CPU RYZEN pro AM4 platformu sebemenší problém.
Corsair H150i RGB PRO XT podává skvělý výkon, vlastně nejlepší ze všech dosud testovaných modelů, včetně některých 360mm verzí konkurence. Přitom nemá ale nějak agresivní nastavení otáček, tedy že by honil výkon rychleji točícími se ventilátory, což by se nutně odrazilo ve vyšší hlučnosti.
Naopak, Corsair H150i RGB PRO XT je ve výchozím automatickém nastavení nejtišším 360mm chladičem, který jsme tu zatím měli a přesto že má tři ventilátory, není v praxi hlučnější než dvou-ventilátorové modely, což je docela úspěch.
Takže k závěrům …
|