Strana 3 z 4
- V praxi – instalace a výkon
Pokud jde o montáž, Corsair u svých současných generací AiO modelů využívá, co by partnera, CoolIt, nikoliv tedy rozšířenější ASETEK. Tomu tak odpovídá i trochu odlišný systém upínání. Speciálně pro AMD platformy, kdy v příslušenství je úchytka jak pro AM4 tak pro TRX40.
U AM4 platformy je v tomto případě využíváno těch plastových držáků, které jsou na deskách z výroby. Je to asi nejjednodušší systém upnutí, který jsem kdy viděl, pohodlnější než dokonce BOX chladiče. Prostě na blok nasadíte správný „rámeček“, vezmete dva háčky a dvěma šrouby to klidně rukou upnete na desku. Rychleji a jednodušeji už to snad nejde.
Od bloku jdou jen dva kabely, kdy ten hlavní musíte zapojit do toho poměrně velkého modulu, kam současně připojujete ty ventilátory. Bohužel tento modul je nejotravnější z celé instalace, je docela velký, Corsair bohužel nemyslel moc na to, že by ho udělal třeba tak, aby se dal namontovat do 2,5“ pozice.
Bez něho by to ale nefungovalo. Až ten modul se totiž připojuje k napájení a také do vnitřního USB, tak aby celý chladič vůbec fungoval. Pokud jde o ovládání a řízení, zde naopak Corsair exceluje, jeho univerzální iCue aplikace pro všechny jeho produkty je velmi vyladěná, pěkná, přehledná a umožňuje detailní nastavení i monitoring.
Testovat budeme na starší AMD X370 platformě s AMD RYZEN 7 1800X procesor, takže můžeme snadno srovnávat s dříve testovanými chladiči. NZXT skrze CAM aplikaci umožňuje kompletní nastavení nejen podsvícení, ale ventilátory se ovládají trochu složitěji, spíše na ně musíte přes aplikaci výrobce vaší základní desky. Chladič má režim automatického řízení, stejně tak ale režimy nízkého hluku, vyvážený nebo maximální výkon.
V základu bez přetaktování je samozřejmě velmi těžké ukázat výkon AiO chladičů, jsou na tom docela podobně. Klasické TOP modely vzduchových chladičů jim tak výkonem naprosto v pohodě stačí. Chladiče používáme s automatickým řízením otáček, samozřejmě se dají různě ručně regulovat.
Rozdíl mezi chladiči se zvětší při přetaktování, kdy ale RYZEN 7 1800X má své maximum taktů a ani na něm nijak zvlášť netopí i tak ale už jsou mezi AiO modely rozdíly. I klasické chladiče nemají s uchlazením přetaktovaného (či přes PBO provozovaného) CPU RYZEN pro AM4 platformu sebemenší problém. Corsair iCUE H115i Elite Capellix podává skvělý výkon, ale těžko lze od 280mm modelu v roce 2020 čekat něco jiného :).
Z hlediska provozního hluku je to běžný průměr, což znamená rozumně tiché chlazení pro většinu uživatelů. Hlučnější je jen v maximálním nastavení ventilátorů na vysoké otáčky, kdy samozřejmě 140mm modely na 2000ot/min už nepřeslechnete. Nicméně v běžné praxi s běžnými i velmi výkonnými CPU neexistuje důvod, proč je takhle rychle honit. Takže automatická regulace to drží podstatně níže, a tudíž rozumně tiše. I když je znát, že je to naladěné spíše na výkon, než na co nejnižší hlučnost.
Takže k závěrům …
|