Strana 4 z 4
Pokud jde o výkon, nic výrazně objevného a nového Corsair iCUE H150i ELITE LCD nepředvádí. Je podobný tomu, co už nabízí dosavadní H150i varianty, tedy 360mm verze AiO. Jediný rozdíl je v tom, že s novými ventilátory je řekl bych o malinko tišší, a patří tedy k velice vyváženým.
Jinak asi víte, že Intel nedávno vydal Core i9-12900K, se kterým konečně dokáže výkonově nabídnout úroveň toho, co už dávno nabízí AMD s RYZEN 9 sérií, včetně námi testovaného 16jádrového RYZEN 9 5950X. Nicméně bohužel na to potřebuje i více než 2x větší porci energii, což znamená i mnohem větší nároky na chlazení. Chladiče jako Corsair iCUE H150i ELITE LCD s 360mm výměníkem jsou prakticky nutností, pro Core i9-12900K, pokud chcete mít ten výkon, který ukazují recenze, tedy dosahovat i překračovat to 242W TDP, které je nutné k tomu, aby pouze 105W RYZEN 9 5950X novinka alespoň někde stačila.
Ale i s 360mm AiO nebudou teploty 12900K zrovna úžasné. Teploty stále atakují v náročnějších scénářích až 96°C, pokud se rozhodnete taktovat, uvidíte 100°C. V méně náročných scénářích jako jsou hry apod., kdy procesory zdaleka nejsou plně zatěžovány, jsou teploty kolem 84°C. S 240mm a slabšími AiO, případně jinak výkonnými klasickými věžemi, se pak 12900K pohybuje takřka pořád mezi 90 až 100°C v zátěžích, což je dost šílené vzhledem k teplotám konkurenčního RYZEN 9 5950X a obecně výkonu těchto CPU a těch chladičů. Každopádně Corsair iCUE H150i ELITE LCD je jako 360mm AiO chladič jeden z mála, který rozumně uchladit nový extrémně neefektivní a náročný Intel Core i9-12900K ALDER LAKE zvládne a ještě relativně tiše. A je to jeden z prvních modelů, který je v základu dodáván s potřebnou upínkou. V případě starších a jiných Corsair chladičů si musíte tu upínku případně dokoupit. Samozřejmě od určitého momentu pak budou postupně dodávané nové kusy chladičů na trh vybaveny tou upínkou v základu.
Pochopitelně tou hlavní novinkou u Corsair iCUE H150i ELITE LCD, je právě LCD panel. A je tomu poprvé kdy CORSAIR tuhle extravaganci také nabízí. A řekl bych rovnou jednu z nejhezčích. Displej je velmi jasný, docela velký a samozřejmě umožňuje omezeně zobrazit co chcete. Pochopitelně není to zadarmo, cena za LCD variantu je výrazně vyšší než za verze bez ní. Takže opravdu ji musíte chtít.
Pokud jde o celkové zpracování, tady nejsem úplně spokojen. Oceňuji design v tom smyslu, že je ten modul s tím panelem „samostatný“, snadno odnímatelný a tedy vyměnitelný. Což jiné modely nemají. Na druhou stranu, snímatelný je až moc jednoduše, pokud máte ve zvyku chytat AiO za blok, tak tady opravdu hodně opatrně. Design je celý viditelně plastový, což je také trochu pod úrovní vzhledu i provedení toho, co nabízí někteří konkurenti. Ti jsou materiálově trochu jinde. Z hlediska kvalit displeje patří ale Corsair novinka k tomu nejlepší, co na trhu v této oblasti je.
Corsair iCUE H150i ELITE LCD je tedy nová verze výkonného 360mm AiO od tohoto výrobce, kdy H150i série obsahuje již několik variant. Funkčně a konstrukčně jsou si hodně podobné, nová ELITE LCD přidává prvek toho velkého barevného IPS panelu na bloku. Díky tomu je ale také nezanedbatelně dražší. Stojí oficiálně 290 dolarů, v ČR je nabízeno za 6690 korun vč. DPH. Pro srovnání, H150i RGB PRO XT (bez podsvícených ventilátorů) stojí 140 dolarů. V ČR tedy kolem 3990 korun vč. DPH. Ceny jsou pochopitelně zvýšené kvůli problémům s dopravou, cenám všeho a inflaci, ale srovnání je jednoznačné. Obě řešení jsou podobná co do výkonu i vlastností, vyjma tedy toho RGB v případě ventilátorů. Rozdíl 3 tisíc korun dělá především to LCD. A tak opravdu musíte tenhle prvek chtít.
Z hlediska poměru cena/výkon je tak tento model jedním z nejméně atraktivních AiO na trhu i v nabídce CORSAIR. To pěkné IPS LCD zkrátka vše hodně prodražuje. Nicméně jde o prvek, který někteří chtějí a konečně jej mohou mít i v případě CORSAIR chladičů, které jím proti konkurenci vybaveny doposud nebyly. Kromě testované 360mm H150i varianty, jsou v nabídce také 240mm (H100i) a 420mm (H170i). Všechny se stejným zpracováním a provedením lišící se tedy velikostí výměníku a odpovídajícím počtem či velikosti ventilátorů. Ceny jsou pak 260 dolarů za 240mm, 290 dolarů za 360mm a 310 dolarů za 420mm variantu, což z této série dělá i jedny z nejdražších běžných AiO chladičů na trhu. A upřímně, za to by měl CORSAIR nabídnout poněkud robustnější zpracování těchto modelů, které jsou jinak postaveny na jinak obyčejném designu, který najdeme i u podstatně levnějších modelů AiO. Zkrátka vzhledem k těm cenám by toho měly tyhle chladiče nabídnout podle mě podstatně více, než jen pěkné LCD.
Jinak ale OK. Pokud někdo chce výkonné AiO a chce tam mít ten pěkný zářící LCD display na bloku, tak konečně má možnost i v případě CORSAIR chladičů. Ale musí si za to opravdu hodně připlatit. Volba to tedy je. Funguje dobře a vypadá určitě pěkně, pokud tomuhle stylu fandíte. Takže jestli vám nevadí cena za tu legraci, tak klidně doporučíme. Ostatní, kteří se obejdou bez LCD na chladiči procesoru, mohou těch několik tisíc klidně ušetřit a mají výběr z jiných H1x0i modelů AiO chladičů společnosti Corsair s výrazným i méně výrazným RGB. LCD varianta je tu pro ty, který chtějí tenhle extra prvek a jsou ochotni si za to připlatit.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|