Corsair iCUE LINK TITAN 360 RX RGB – TEST a RECENZE AiO s výměnnými moduly na blok Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 27 September 2024
Přejít na obsah
Corsair iCUE LINK TITAN 360 RX RGB – TEST a RECENZE AiO s výměnnými moduly na blok
iCUE Link Titan 360 RX RGB a modulty CapSwap
V praxi - instalace, výkon a hluk
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – instalace, výkon a hluk

Pro dnešní testování použijeme naši standardní testovací sestavu, takže jsme v rámci ní otestovali i několik dalších chladičů pro přímé srovnání. Používáme zatím RYZEN 9 5950X, tedy AM4, kdy AM5 je z hlediska montáže atd. stejná.

Asi nejdůležitější je, že testujeme v klasické skříni, a to velké a velmi dobře větrané Fractal Design Meshify 2 XL. Ta navíc umožňuje osazení klidně i 480mm výměníku na strop. Osazujeme testované AiO chladiče vždy výměníkem na strop, přičemž na přední stěně skříně jsou kvalitní ventilátory pro dobrý přístup vzduchu do skříně. Osazena je také velmi tichá grafika, aby to nerušilo výsledky :).

  • Testování chladičů v praxi

Co je dále nutné vědět ohledně našeho testování. Všechny chladiče testujeme bez manuálního nastavování a regulace z naší strany. Vše necháváme na automatické regulaci, tedy přesně tak, jak je bude drtivá většina uživatelů používat. Samozřejmě všechny chladiče (a jejich ventilátory), mají obvykle možnost manuální regulace, což má vliv na výkon i hlučnost. Velkou roli rozhodně hraje také použitá skříň, a především teplota v místnosti. V našem případě je teplota během testování vždy kolem 20, maximálně 21°C.

  • Instalace chladiče v praxi

iCUE LINK TITAN 360 RX RGB má nový systém upínek. Ty se jednoduše nasazují na spodek bloku, není potřeba žádný extra nástroj. Umožňují také osazení bloku se směřováním hadic na jakoukoliv stranu chcete. Corsair používá klasického systému pro AMD i Intel platformy. Vše maximálně snadné a funkční. Žádnou výtku v tomto směru tedy nemám, vše je jednoduché, přímočaré a nepotřebujete vlastně ani návod. Nepotěší snad jen fakt, že Corsair napatlal pastou blok hned z výroby, a nedodává ji v tubě.

Co ale potěší, je instalace kabelů. Ano, systém iCUE je speciálně jen Corsair věc (nejde tedy o univerzální řešení), ale propojení do série jedním kabelem funguje výborně. Až od toho malého iCUE modulu vedete zbytek, kdy zajímavá je volba napájecího kabelu. Vše lze monitorovat a ovládat osvícení přes klasickou univerzální iCUE aplikaci. Z hlediska instalace a ovládání tedy výborné a maximálně jednoduché, speciálně pokud použijete ve skříni i další ventilátory kompatibilní s tím iCUE systémem, tak to propojíte do série jedním směrem/okruhem a ušetříte hodně kabelů.

  • Procesor bez taktování – teploty a hluk

Začněme testem procesoru bez aktivního PBO/přetaktování. V našich podmínkách si tak chladiče vedly následujícím způsobem:

Teploty jsou ale jen jedna část rovnice. Druhou věcí je, že různé chladiče mají různé nastavení otáček svých ventilátorů a tedy hlučnost. V praxi klidně mohou dosahovat stejné teploty na CPU, ale s velmi odlišnou hladinou hlučnosti:

Vzhledem k tomu, že RYZEN 9 5950X je extrémně efektivní procesor s TDP běžně jen 105W, není samozřejmě problémem z hlediska chlazení. Dokonce na něj stačí i malý AMD Wraith PRISM, který je ale pochopitelně hlučnější než mnohem větší chladiče či AiO.

  • Procesor po přetaktování – teploty a hluk

Více dá zabrat chladičům taktování. U RYZEN 9 5950X je výhodné zapnout PBO funkci, která ignoruje to základní TDP a běžně ho výrazně překračuje, přičemž se snaží dosahovat maximálních taktů. Zde už hodně záleží na kvalitě základní desky, ale také právě na chlazení.

Opět platí, že velký rozdíl je, jaké teploty ty chladiče dokáží, při jaké hlučnosti svých ventilátorů. Překvapivě RYZEN 9 5950X s PBO dokáže uchladit i ten malý „box“ chladič AMD Wraith PRISM, ale samozřejmě jeho hlučnost je mnohem vyšší než u velkých chladičů.

Právě zde dominují velká AiO, které mají obrovskou tepelnou kapacitu, a tak dokáží nabízet nejlepší teploty při nejnižší hlučnosti celku. V testu vlastně nevidíte maximální výkon, kterého jsou jednotlivé chladiče skutečně schopny, na to bychom museli u všech zvýšit ručně otáčky ventilátorů na maximum, což by bylo u většiny velmi hlučné. Ale teploty by šly u některých modelů opravdu výrazně níže. Takhle je ale nebude drtivá většina uživatelů používat. Většina prostě nasadí chladič a nechá to na automatické regulaci, která se obvykle snaží udržet hladinu hluku co nejníže. A tak to také testujeme v našem případě.

Takže k závěrům …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Red Dead Redemption 1 - oficiálně vyjde pro PC brzy
Red Dead Redemption 1 - oficiálně vyjde pro PC brzyWednesday, 09 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 190x
Komentářů: 1
Chernobylite 2 v pořádné ukázce
Chernobylite 2 v pořádné ukázceMonday, 07 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 498x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 ukazuje neuvěřitelné podmínky vzniku
S.T.A.L.K.E.R. 2 ukazuje neuvěřitelné podmínky vznikuMonday, 07 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 613x
Komentářů: 0
Joker 2 je v kinech – nevídané filmové selhání a propadák?!
Joker 2 je v kinech – nevídané filmové selhání a propadák?!Friday, 04 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1294x
Komentářů: 3
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvícení
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvíceníTuesday, 01 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1308x
Komentářů: 6
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzí
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzíFriday, 27 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1025x
Komentářů: 1