Strana 1 z 3
- Corsair Vengeance RGB DDR5 6000MHz CL36
– TEST a RECENZE DDR5 pamětí. Nový standard?
DDR5 jsou nový standard počítačových operačních pamětí, který střídá již letitý DDR4. Letos už ve velkém a všude, protože kromě platformy Intel LGA 1700 (ALDER LAKE/RAPTOR LAKE – Z690/790), která je podporuje (ale jen napůl, kdy nabízí i desky se stále DDR4 sloty a samotné CPU mají tedy oba řadiče), tak je tu také nová mainstreamová platforma AMD AM5 pro RYZEN 7000 a další generace AMD procesorů, která již podporuje výhradně DDR5. Vedle toho obě nové serverové platformy AMD a Intel, využívají DDR5. Nové EPYC ZEN 4 procesory pro monstrózní LGA 6096 jsou již na trhu a tato platforma má dokonce 12ti kanálový DDR5 řadič. Intel a jeho XEON W3000/2000 pro novou W790 a LGA 4677 s 8kanálovým DDR5 dorazí v Q1 2023. Vedle toho mobilní platformy obou výrobců již používají DDR5 paměti také již nějakou dobu už v současné generaci.
Zkrátka a dobře DDR5 operační paměti jsou rychle se rozšiřující nová generace DDR standardu a nahrazují tedy DDR4. Tohle nahrazování ovšem ještě bude nějakou dobu trvat. Přesně řečeno, než prodeje DDR5 překonají prodeje DDR4, což se stane nejdříve na přelomu 2023/2024. Jako obvykle je nový standard výrazně dražší, ale s rozšiřováním výroby, dostupností atd. se situace postupně srovnává. Navíc DDR5 už jsou v prodeji více než rok, a situace se výrazně zlepšila. I když je otázkou, zda budou DDR5 moduly někdy tak levné jako DDR4, protože jak víte z naší úvodní recenze a testů DDR5 pamětí, jsou tu jisté zásadní změny:
Tou největší z hlediska konstrukce modulů samotných je fakt, že DDR5 moduly mají napájecí obvody a jejich řízení přímo na sobě. Už nejsou na základní desce. Problém je, že tato extra jemná elektronika sice přispívá k lepší provozní efektivitě, ale současně zvyšuje náročnost a náklady výroby DDR5 modulů. Samotné DDR5 paměťové čipy mají celou řadu vylepšení proti DDR4, vedle nativního ECC je to samozřejmě především větší hustota, tedy už od začátku větší kapacity a také mnohem vyšší rychlosti. Prakticky všichni výrobci nabízí v této první generaci jako výchozí kapacitu 16GB modul, 8GB DDR5 jsem snad ani neviděl. Druhou možností je pak dnes 32GB na modul, ale ty jsou pomalejší a hlavně mají horší časování než 16GB varianty. Příští rok bychom se také měly dočkat prvních 64GB modulů a v plánu jsou i běžné 128GB později. Spolu s tím se chystá rozšíření podpory u základních desek ze současných obvykle 128GB paměti maximálně, na dvojnásobek.
Pokud jde o rychlosti, oficiálně DDR5 začínají na 4800MHz co by standard. Výrobci CPU Intel a AMD udávají oficiálně podporu u svých aktuálních platforem 5200MHz a 5600MHz, méně pokud osadíte více než 2 moduly a velké kapacity. Nicméně základní desky samozřejmě zvládnou i podstatně více, ale vše už je taktování. Výrobci pamětí tak nelení a uvádějí podstatně rychlejší DDR5 moduly na trh. Aktuálně mám v redakci dokonce už i nové DDR5-7000MHz, a ani ty nejsou již zdaleka nejrychlejší co na trhu je ;).
Samozřejmě limitace použitelnost takto rychlých modulů tu jsou. Na Intel platformě, kde není vztah sběrnice CPU a rychlosti RAM tak úzký, to není problém (přínos je ovšem minimální) ale u AMD RYZEN 7000, kde takt pamětí přímo souvisí s vnitřním taktem sběrnice procesorů, je to složitější. Rychlejší paměti tady musíte používat s děličkou. Což pak nemá moc význam. Oficiálně AMD doporučuje jako ideální DDR5-6000MHz moduly. Právě tato specifikace se stává obecně velmi populární na obou platformách v rámci DDR5 nabídky pamětí, jde o něco jako zlatý standard DDR4-3600MHz, které jsou také ideální z hlediska výkonu a ceny v rámci DDR4 a podporovaných platforem. A tak se dnes na jeden takový běžný nový DDR5-6000MHz kit podíváme …
- Corsair Vengeance RGB 2x 16GB DDR5-6000 MHz C36
Mainstreamovější série paměťových modulů od Corsair, nese označení VENGEANCE. V testu jsme před časem jako vůbec první DDR5 paměti na našem webu měly úvodní verzi s 5600MHz a bez RGB, dnes se podíváme tedy na rychlejší variantu. A to VENGEANCE s RGB a dokonce v bílém provedení (existují i v tmavém).
Konkrétně jde o model CMH32GX5M2D6000C36W, tedy 2x 16GB 6000MHz CL360 s XMP profilováním. Nejde o zdaleka nejrychlejší dnes nabízenou verzi VENGEANCE série, tou je nyní už dokonce 7200MHz kit s CL34. Balení je u celé řady v tradičních současných Corsair barvách, jasné a přehledné.
Samotné moduly máme tedy v té elegantní bílé verzi. A jde o RGB moduly (existují samozřejmě i ve verzi bez RGB). Vše elegantní, dobře zpracované. A nejsou ani přerostlé (výška 40mm od slotu).
Co tedy umí tyto moduly v praxi?
|