Strana 3 z 4
Na rychlou demonstraci jsme použili Intel Core Ultra 9 285K procesor v kombinaci s ASUS ROG STRIX Z890 deskou. Ta v současnosti oficiálně nabízí podporu pro až 9200+MT/s CUDIMM moduly, takže pro naše testování ideální. Pokud jde o teoretickou propustnost, jsou 8400MT/s moduly samozřejmě výrazně lepší než dnes standardní 6000 MT/s, přičemž Intel u 285K procesoru oficiálně podporuje až 6400 MT/s. Samozřejmě musíte tyto rychlosti při osazení těch pamětí do desky nastavit v BIOSu, jinak poběží výrazně pomaleji, třeba jen 5600 MT/s i méně.

V AIDA 64 mají tedy teoreticky 8400 MT/s CUDIMM DDR5 výrazně navrch a velký přínos. Jak je to ale v běžné praxi z hlediska běžných aplikací?


Bohužel s výjimkou komprese dat u 7-zip (u dekomprese už vliv rychlosti není), je přínos takhle rychlých pamětí velmi malý a zdaleka neodpovídá tomu, co ukazuje AIDA64. To souvisí s konstrukcí současných Intel a AMD platforem a procesorů samotných, které jednoduše nejsou stavěné na využití takhle rychlých pamětí. Musíte totiž používat děličky apod., takže vnitřní rychlost CPU, která u současných AMD a Intel generací má přímou souvislost s rychlostí RAM, má své jasně dané limity. A jednoduše DDR5 nad 6400 MT/s, jsou nad nimi. A připomínám že cokoliv nad specifikaci danou výrobcem CPU, je taktování, mimo specifikace a tudíž bez záruky na funkčnost.



Přínos takhle rychlých pamětí je tak nepřekvapivě malý i z hlediska her, kdy jen u velmi CPU limitovaných scénářů, jako je nízké 1080p rozlišení v kombinaci s výkonnou GPU, lze občas vůbec nějaké rozdíly naměřit. Jakmile ale budete GPU limitováni, nejsou rozdíly prakticky žádné mezi 6000 a 8400MT/s DDR ve stejném systému, protože ty paměti nejsou tím, co limituje výkon.
Takže k závěrům …
|