Strana 1 z 4 
- CUDIMM DDR5 paměti v praxi – TEST
Corsair VENGEANCE DDR5 CUDIMM 48GB DDR5 8400MT/s
Na konci roku 2025 se na trhu začaly objevovat v obchodech nové modely klasických DDR5 operačních pamětí. Tzv. CUDIMM jsou vylepšenou verzí standardních dosavadních UDIMM modulů určených pro běžná PC. Pokud jste dumali, v čem je rozdíl a co přináší, tak se na to dnes podíváme, protože nabídka CUDIMM DDR5 se nám výrazně rozrostla a jsou na trhu běžně k dispozici, přičemž jejich velkým lákadlem je extrémně vysoká rychlost. Stojí v tuto chvíli tedy za úvahu?

- Co je UDIMM, CUDIMM a RDIMM u DDR5 pamětí?
V současnosti máme na trhu tři technologické varianty klasických DDR5 paměťových modulů. Standardní UDIMM (Unbuffered DIMM) z nich odvozený novější CUDIMM (Clocked Unbuffered DIMM) a pak více speciální RDIMM (Registered DIMM).

UDIMM je dosavadní standard DDR5 modulů pro běžná spotřebitelská PC. Nemají dodatečné komponenty pro vyrovnávací paměť apod., což znamená, „rizikovější“ provoz z hlediska datových ztrát, což u běžných PC ale zjevně nevadí a fungují dobře. Mají také výhodu nejnižších latencí.

RDIMM řeší onen potenciálně „rizikový datový provoz“ UDIMM tím, že na moduly je přidaný registr a tedy stabilizace přenosu dat. Samozřejmě jde o dražší řešení, přidává také latenci atd. RDIMM a UDIMM moduly nejsou kompatibilní ve smyslu, že základní deska ve stejném paměťovém slotu podporuje buď jedno nebo druhé. Z principu jsou RDIMM určeny tedy pro servery a pracovní stanice. U „běžných PC“ je v současnosti tento typ pamětí vyžadován u aktuální generace platformy RYZEN ThreadRipper a desek pro ně. Což je platforma přímo odvozena od serverů, a tedy použití podobných pamětí dává smysl.

CUDIMM je novinkou a fakticky vylepšením UDIMM modelů přidáním dodatečných komponent, tzv. „Clock Driver“. Ten stabilizuje a zesiluje přenos signálu a dat tak, že je možné dosahovat vyšších taktů snáze, než doposud. Samozřejmě tato dodatečná stabilizační elekronika navyšuje ceny samotných modulů. CUDIMM a UDIMM jsou fyzicky a funkčně kompatibilní ve stejných slotech.

Jen v případě použití CUDIMM s nimi musí platforma, procesor, a tedy základní deska počítat a mít tedy jejich oficiální podporu. Proto jsou záležitost výhradně novějších AMD a Intel platforem.
- Corsair VENGEANCE DDR5 CUDIMM 48GB DDR5 8400MT/s
Výrobci paměťových kitů tak dnes prakticky každý nabízí nějaké CUDIMM modely. Příkladem takového kitu je dnes testovaný Corsair VENGEANCE DDR5 CUDIMM 48GB DDR5 8400MT/s CL40. Ty patří do série CUDIMM modelů Corsair, která je nabízena od 8000MT/s po zatím 9200MT/s. Kupodivu všechny jen v nebinární kapacitě 2x 24GB a v časováních od CL38 po CL44, což na tak rychlé moduly není vůbec špatné.

Samozřejmě jsou zde objektivní důvody, proč většina výrobců začala jen na 2x 24GB konfiguraci. Takže dnes se podíváme na to, jaký přínos v praxi CUDIMM moduly proti standardním UDIMM mají …
|