Strana 2 z 3
- DDR5 (Corsair VENGEANCE DDR5) v praxi
V redakci nám přistálo se zpožděním několik nových kitů DDR5 pamětí, a další jsou na cestě. Jako takový běžný model tu máme například nové CORSAIR řady VENGEANCE, tedy moduly bez okázalých hřebenů a bez RGB podsvícení (ale samozřejmě i takové má výrobce v nabídce).
Konkrétně zde máme 2x 16GB DDR-5600 CL36, tedy opravdu takový běžný základní model normálních DDR5 pamětí. Není to ale ten úplný základ na 4800MHz. 16GB kapacita na modul ale základních je, v nabídce Corsari jsou také už teď 32GB moduly.
Corsair má v nabídce jak základní DDR5-4800MHz CL40, tak agresivnější CL34, dále pak DDR5-5200MHz CL38/CL40 a v řadě VENGEANCE je prozatím maximem našich DDR5-5600MHz CL36. V sérii DOMINATOR Platinum s RGB podsvícením představil CORSAIR ale už i DDR5-6200MHz a také 6400MHz moduly.
- DDR5 v desktopu podporuje zatím jediná platforma
– Intel ALDER LAKE
Co se týká praktického použití a osazení v desktopu, je to dnes (přelom 2021/2022) možné jen na jediné platformě. A tou je nová Intel Z690 (LGA 1700) v kombinaci s procesory ALDER LAKE (Core 12000), které mají DDR4 i DDR5 řadič. A na trhu tak jsou základní desky Z690 s DDR4 sloty nebo verze s DDR5 sloty. Nicméně mám tu jedno upozornění …
- Intel ALDER LAKE je mizerná platforma pro testování výhod DDR5!
Nemá smysl to nijak zastírat, DDR5 na Intel ALDER LAKE fungují, ale to je tak všechno. Tyhle procesory z nich ale nijak zásadně netěží, mají prostě jen řadič uzpůsobený tak, aby to s DDR5 běželo. Jsou zde ale výrazná technická omezení, aby to běželo. Intel například vůbec nedoporučuje rychlejší než 4800MHz moduly, a ty navíc prý budou fungovat jen při osazení 2 slotů.
Pokud osadíte 4 sloty, Intel říká, že rychlost DDR5 bude snížena ze 4800MHz jen na 4400MHz, tedy vlastně pod oficiální JEDEC standard. Pochopitelně v praxi to bude záležet na kvalitě desky, BIOSu atd. Ovšem většina lepšíc základních desek tyhle omezení Intelu více či méně ignoruje. A to stále není vše. V případě osazení DUAL rank modulů se prý počítá s jen DDR5-3600MHz, což je směšné. Intel navíc používá „děličky“ (Gear Ratios). V případě že osadíte DDR4 k ALDER LAKE, tak je použito GEAR 1 nastavení (tedy poměr 1:1 rychlost DRAM sběrnice na rychlosti RAM), ovšem u DDR5 pamětí je to vždy GEAR 2 režim, a to znamená děličku 2:1. V případě taktování a osazení DDR5 s vyšším rychlostmi (DDR5 7000 apod.) jdou zde také režimy GEAR 3 a GEAR 4 s odpovídajícími děličkami 3:1 a 4:1.
Takže u ALDER LAKE procesorů a platformy je prakticky nemožné demonstrovat skutečný přínos DDR5 vůči DDR4, protože tak jak to Intel udělal, aby DDR5 paměti vůbec fungovaly, některé ty výhody ani fungovat nemohou. S tímto na paměti se tedy podívejme na těch pár testů, které srovnání DDR4 vs DDR5 ukazují:
- Výkon Core i9-12900K s DDR4 vs DDR5 v praxi
Začněme testem propustnosti AIDA. Zde vidíte ukázku toho, co přináší nové rychlejší moduly za potenciál. Bohužel ty potenciální rozdíly v propustnosti se v běžných aplikacích dnes zdaleka neprojevují podobnými rozdíly:
Jak vidíte v teste, ve většině aplikací se výkon příliš neliší, a to přes fakt, že technicky by měly mít DDR5 až 2x vyšší propustnost než DDR4. Jenže ALDER LAKE architektura a platforma není schopna výhod DDR5 technologie zdaleka plně využít.
Těch pár případů, kde jsou DDR5 viditelně lepší, se týká aplikací, kde spíše než o CPU jsou právě o rychlosti RAM. Typicky 7-zip, ale jen v jednom režimu. Ale to je bohužel jediná aplikační oblast, kde jsme opravdu znatelné praktické zvýšení výkonu s DDR5 zaznamenaly. Všude jinde je to nula nula nic, jen několik jednotek %. Takže ano, přínos DDR5 mají, ale s ohledem na cenu a potenciální propustnost to ani zdaleka neodpovídá.
DDR5 ale v některých případech dokáží být i pomalejší, záleží hodně na rychlosti a časování. Speciálně u her je nyní přínos DDR5 minimální vůči DDR4. Hry obecně nejsou příliš náročné na CPU dnes, natož na paměti.
Nějaké rozdíly jsou měřitelné jen ve 1920x1080p s výkonnými GPU, ve vyšších rozlišeních 1440p nebo 2160p neexistuje mezi DDR4 a DDR5 žádný výkonový rozdíl.
Teoreticky by měl být nejviditelnější přínos u výkonu integrované grafické karty v procesoru, kdy ta využívá operační paměť, jako grafickou paměť. Takže ta dvojnásobná propustnost u DDR5 vůči DDR4 by měla být znát. Jenže u ALDER LAKE Core 12000 a jejich UHD 750 iGPU ten přínos není:
Proč? Protože je tam ta dělička a další HW omezení, jelikož tahle platforma nedokáže správně DDR5 využít.
Obecně navíc ten výkon integrované grafiky u nových ALDER LAKE je naprosto mizerný, ale o tom až v jiném článku. Pojďme k závěrům …
|