Strana 3 z 3
- Závěr a hodnocení – DDR5 jsou zde a začnou nahrazovat DDR4
Intel a jeho ALDER LAKE Core 12000 procesory a Z690 desky je naprosto nevhodná platforma k prezentaci nové generace pamětí typu DDR5. Jediné, co zde Intel prezentuje, že DDR5 moduly fungují a mají potenciál, což je vidět ve speciálních benchmarcích měřící propustnost pamětí. Ale nové procesory Intelu nedokáží v praxi těžit téměř z ničeho, co DDR5 přinášejí. Proč? Protože ALDER LAKE je nativně vlastně DDR4 konstrukce a architektura. Podporu DDR5 tam Intel přidal jen proto, aby byl zajímavější a získal drobnou výkonovou výhodu. Nicméně aby DDR5 s ALDER LAKE vůbec fungovaly, musel tam dát několik zásadních HW omezení, které často negují to, co DDR5 má nabízet.
Jsem toho názoru, že pro výrobce pamětí DDR5 tohle není úplně dobrá reklama. Nicméně DDR5 jsou tady, ale reálně první skutečně přínosné využití nemají u desktopových PC, ale u těch mobilních. Jak Intel s ALDER LAKE v případě nových mobilních procesorů (které ale budou mít stejná omezení a architekturu postavenou nativně pro DDR4), tak především AMD a jeho nové ZEN3+ APU procesory s novou RDNA2 grafikou, budou DDR5 formát používat od Q1 2022. Speciálně u nových procesorů AMD RYZEN 6000H/U bychom měly tedy přínosy DDR5 vidět lépe, hlavně u jejich nové integrované grafiky. Obecně AMD navíc vzhledem ke konstrukci paměťového řadiče, těží z rychlejších pamětí více, protože takt pamětí odpovídá přímo vnitřnímu taktu sběrnice procesoru. U ZEN3+ to ale ještě nebude tak výrazné, jako u chystané 5nm ZEN 4 architektury. Ta je stavěna od počátku nativně pro využití v kombinaci s DDR5.
Skutečné výhody DDR5 pamětí tak budeme moci otestovat až s nástupem nové generace procesoů AMD RYZEN ZEN 4 a nové desktopové AM5 platformy pro ně. Případně sTRx platforem pro serverové a high endové procesory EPYC/ThreadRipper postavených také na 5nm ZEN 4. A to bude nejdříve v průběhu Q3 spíše Q4 2022 ne-li Q1 2023. Což je ale tak akorát, aby desktopové DDR5 paměti byly skutečně odladěné a platformy pro ně také. Nemluvě samozřejmě o tom, že ceny DDR5 nejsou nyní, při svém startu, zrovna zajímavé.
Například ten celkem normální kit CORSAIR VENGEANCE 32GB (2x 16GB) DDR5-5600 CL36 stojí 390 dolarů. Ano, 10 tisíc korun vč. DPH! Pro srovnání, CORSAIR VENGEANCE 32GB (2x 16GB) DDR4-3600 CL16, vychází na 3 900 korun vč. DPH. Nicméně je úplně normální, že nová generace pamětí stojí první měsíce až rok výrazně více než starší generace. Ono se to srovná, takže v tom Q3 2022, kdy na trh přijdou pořádné nové platformy, nativně pro DDR5 udělané včetně serverových, bude samozřejmě produkce i ceny DDR5 pamětí už v jiném stavu než dnes. Stále ještě budou nepochybně dražší než DDR4, ale rozdíl by měl být méně dramaticky, a úplně se to začne lámat v tom roce 2023, kdy v jeho závěru už bych očekával výraznější srovnání a přiblížení se cenovým úrovním DDR4 a poté je zcela nahradí.
V současné chvíli samozřejmě nákup DDR5 pamětí nedává ekonomicky smysl, je to v tuto chvíli jen prezentace technologie, případně pokud prostě chcete za každou cenu každé malé % výkonu navíc. ALDER LAKE procesory a platforma LGA 1700 Intelu, je ovšem dost špatný testovací základ, neboť výrazně omezuje některé přínosy DDR5 sama o sobě konstrukčně a některými nastaveními. To ale nic nemění na tom, že DDR5 jsou zde.
DDR5 jsou velkým posunem proti DDR4 v mnoha směrech, ovšem Intel ALDER LAKE platforma jich nedokáže zatím skutečně využít. Některá vylepšení dokonce přímo brzdí, protože jinak by DDR5 moduly na té platformy ani nefungovaly a je to tak docela složité i s XMP profily a deskami, kdy zatím nelze spolehlivě některá nastavení ani použít. Jediný důvod, proč DDR5 u ALDER LAKE je, že Intel chtěl vypadat zajímavě a chtěl vyždímat ze svých nových CPU každé % výkonu, protože na konkurenční RYZEN 5000 procesory, i když ty spoléhají jen na „pomalé“ DDR4, stačí jen tak tak. Jediné, co nám dnes kombinace ALDER LAKE s drahými DDR5 řekne, je to, že moduly DDR5 fungují a jdou vyhnat na opravdu hodně vysoké takty s teoretickými vysokými propustnostmi, což v AIDA apod. benchmarcích hezky vypadá. Bohužel v běžné aplikační praxi to ale nemá u této platformy až na několik velmi specifických případů, prakticky žádný přínos. V součtu je to jen několik jednotek % v případě DDR4 3600MHz vs DDR5 5600MHz. Ani to mít ale teď prostě větší praktický přínos nemůže, protože konstrukčně není ALDER LAKE platforma procesorů na využití DDR5 extra postavena. Takže není možné v tuto chvíli zhodnotit skutečné přínosy samotných DDR5 vůči DDR4. Na první pořádnou platformu, která DDR5 bude konstrukčně správně využívat, si musíme ještě počkat a to do druhé poloviny roku 2022.
Nemám ovšem žádných pochybností, že DDR5 jsou významným posunem vpřed prakticky ve všech ohledech vůči DDR4. Zejména dvoukanálové uspořádání na modul řeší hodně. Nemluvě samozřejmě o posunu na poli samotných paměťových čipů. Ovšem tomu všemu musí odpovídat i konstrukce procesorů, jejich architektury a celé platformy. Architektura a platforma v rámci desktopových PC nativně pro DDR5 navržena, na trhu zatím není. Ale budou. Takže někdy za 2 roky touhle dobou už budeme DDR5 vnímat stejně, jako vnímáme DDR4 paměti dnes. Pokud se ptáte na nástupce, tedy DDR6, tak ty jsou také v plánu, nedávno jsme na toto téma měli článeček:
V tuto chvíli mohu jen říci, že výrobci počítají ve svých plánech s tím, že DDR5 zde s námi budou podobně dlouhou dobu, jako stávající DDR4, tedy kolem sedmi let. Nástupu DDR6 se dočkáme až za několik procesorových generací, někdy koncem dekády v roce 2029/2030. V té době už asi budeme mít běžně na trhu DDR5 moduly o 128GB s rychlostí 10 000MHz+. Vývoj zkrátka jede a pojede.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|