DDR5 operační paměti v praxi – TEST a RECENZE co přináší nová generace pamětí proti DDR4? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Wednesday, 29 December 2021
Přejít na obsah
DDR5 operační paměti v praxi – TEST a RECENZE co přináší nová generace pamětí proti DDR4?
DDR5 (Corsair VENGEANCE DDR5) v praxi
Závěr a hodnocení - DDR5 jsou zde a začnou nahrazovat DDR4
alt

 

 

 

 

  • DDR5 operační paměti v praxi – TEST a RECENZE

                                           co přináší nová generace pamětí proti DDR4?

Pokud jste v poslední době a letech stavěli nebo kupovali PC, téměř určitě obsahoval operační paměť s DDR4 čipy. Tato generace pamětí je na trhu už dlouhou dobu. Konkrétně v rámci desktopu byly první DDR4 moduly uvedeny do běžného prodeje spolu s Intel HASWEL-E platformou v Q3 2014. No a od té doby byly součástí našich PC, ale i mobilních platforem. Teprve poslední rok dva se začínají objevovat paměti nové generace DDR5. Jako první je dostaly ARM SoC platformy pro mobilní telefony, nyní však přichází také ve formě klasických operačních pamětí pro PC.

V Q4 2021 se v obchodech objevily první DDR5 DIMM moduly a začíná tedy střídání stráží, kdy v následujících 1-2 letech nahradí nový DDR5 formát stávající DDR4. V průběhu roku 2023 by se měly DDR5 stát pak zcela dominantní a vystřídat DDR4 v jejich současné pozici, kde dominovaly posledních téměř 7 let. Je tedy na místě se podívat, co vlastně DDR5 v praxi vůči DDR4 přinášejí.

  • DDR5 vs DDR4

DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory) jsou zde s novou generací, tentokrát DDR5. Přímým nástupcem DDR4, které byly přímým nástupcem DDR3 atd. Nyní tak nastupuje pátá generace tohoto paměťového standardu, se kterým se původně počítalo už v roce 2018, ale nakonec to do běžných PC stihl až nyní, v samém závěru roku 2021. Pro účely tohoto článku se budeme bavit hlavně o verzi DIMM, tedy DDR5 paměťových modulů pro klasické PC, případně servery. Samozřejmě tyto paměti budou existovat také co by menší SO-DIMM pro mobilní PC, stejně jako samostatně pájené čipy na desky v případě ultra mobilních platforem a SoC, kde se vlastně už alespoň rok objevují.

  • Moduly vypadají stejně … ale nejsou.

Technologických změn je hodně. DDR5 a DDR4 nejsou navzájem kompatibilní, byť DIMM moduly mají stejný počet pinů (288), ale jsou trochu jinak uspořádány, a tak sloty jsou fyzicky lehce odlišné:

Nemusíte se bát, že byste dokázali osadit DDR5 modul do DDR4 slotu, či DDR4 modul do DDR5 slotu a něco tak zničili. Fyzicky takové osazení není možné. PCB s piny má jinde ten hlavní „prostřední“ zářez.

  • Napěťový regulátor je na modulu

Velkou fyzickou změnou u DDR5 modulů vůči DDR4 je přesunutí regulátoru napětí a s tím související elektroniky, ze základní desky, na samotný paměťový modul. Výhodou by tak měla být větší efektivita, lepší řízení spotřeby, včetně ovládání systémů RGB podsvícení na modulech apod.

Nevýhodou je nicméně fakt, že samotný modul bude výrobně složitější a tudíž i dražší vůči DDR4 modulům. Zkrátka těch pár čipů a elektroniky navíc bude něco stát.

  • ECC je „nativní“ u DDR5

Další novinkou je ECC v rámci samotných DDR5 čipů. Pozor není to jako ECC u některých DDR4 modulů, kde byl ECC extra čip na modulu. Samotné DDR5 paměťové čipy totiž mají ECC systém pro detekci chyb. Ovšem budou stále existovat hlavně pro serverová použití moduly DDR5 s extra samostatným ECC čipem.

  • Dva kanály na moduly místo jednoho

Další důležitou novinkou je fakt, že místo jednoho kanálu na modul jsou zde dva. Takže jednotlivé moduly nekomunikují jako u DDR4 1x 64-bit, ale nově mají 2x 32-Bit. DDR5 tedy zdvojnásobují efektivní šířku pásma. DDR5 rovněž zdvojnásobují počet skupin s banky. Paměti tak mohou pracovat s daty z různých umístění současně, zatímco u DDR4 se muselo na data čekat. Pochopitelně aby toho bylo možné v praxi využít, musí na to být celý procesor a jeho řadič, i systém postavený.

  • Vyšší kapacita čipů

U DDR4 čipů jsme začínaly běžně se 4GB kapacitou na jeden modul, postupně jsme se dopracovali k 8GB, 16GB a dnes i běžně 32GB modulům (existují i větší pro servery). S tím úzce souvisí hustota samotných čipů, která neustále narůstá, tedy kapacita jednotlivých čipů. Výrobci počítají brzy s běžnými DDR5 moduly o 128GB kapacitě. První moduly mají minimálně 16GB a nebo 32GB. Brzy dorazí i 64GB, ale také exotičtější kapacity. Například uvidíme s novou generací DDR5 čipů třeba i 96GB moduly apod.

  • Nižší napětí a větší efektivita

Tady je to složitější. Technicky ano, JEDEC standard začíná u DDR5-4800 s 1,1V, což je méně než 1,2V u DDR4. Teoreticky by tedy měly být DDR5 efektivnější. A ony budou, ale to napětí bude u většiny běžných modulů vyšší, takže nějaký pokles spotřeby u DDR5 proti DDR4 moc nečekejte, naopak. Spotřeba bude o několik W v praxi vyšší. Výkonnější DDR5 výše nad 7000 - 8000MHz budou navíc potřebovat velmi pravděpodobně dodatečné chlazení.

Ostatně většina modulů DDR5 na 5600MHz nemá těch 1,1V, ale rovnou 1,25V. A u ještě rychlejších modulů to napětí celkem rychle narůstá. Například dosud uvedené moduly na 6400MHz mají běžně napětí 1,35V. Takže s tím nižším napětím proti DDR4 to není u DDR5 tak „horké“ :). Samozřejmě vzhledem k rychlostem je to posun, protože jsou 2x rychlejší, mají 2x větší propustnost než stávající DDR4 s podobným napětím, takže ano, jsou efektivnější :).

  • Rychlost!

Asi nejviditelnější jsou rychlosti, se kterými nové DDR5 přichází. V případě DDR4 v rámci JEDEC standardu je nejrychlejší specifikací oficiálně 3200MHz, i když samozřejmě na trhu máme běžně i 3600MHz, 3800MHz, 4000MHz a více. Běžné cenově rozumné mainstreamové DDR4 dnes mají právě 3200MHz nebo 3600MHz, s tomu odpovídající propustností. Ta samotná je u DD5 dvojnásobná na jeden pin, a tento standard vlastně na dvojnásobné propustnosti i začíná.

JEDEC stanovil jako základ pro DDR5 rychlost 4800MHz. V případě DDR4 bylo základem 1600MHz. Prozatímním oficiálním standardizovaným maximem pro DDR5 je pak 7200MHz, nicméně výrobci pamětí už teď slibují moduly s rychlostmi kolem 10 000MHz. Vyšší rychlosti ale znamenají i vyšší latence. Takže uváděné CL hodnoty u nových DDR5 modulů asi některé moc nepotěší. U 4800/5600MHz JEDEC uvádí dokonce CL40, většina uvedených modulů má ale v praxi hodnoty CL36. A to platí i u rychlejších modelů. Ano, to je stále hodně vysoká hodnota proti běžným CL16 až CL17 u současných DDR4-3200/3600, jenže pozor, ono se to nedá takhle jednoduše porovnávat. Není to to samé – jsou to „jablka a banány“. Pochopitelně stejně jako u DDR4 i u DDR5 bude platit, že nižší časování je obecně lepší.

Co tedy přináší DDR5 v praxi? Podívejme se …



 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 370x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 244x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 839x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1469x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 6