DDWorld`s Tweak Time #1 – odemykáme jádra procesoru AMD Phenom II X2 550BE Tisk E-mail
Napsal Tomáš "holoway" Hort   
Čtvrtek, 14 leden 2010
Přejít na obsah
DDWorld`s Tweak Time #1 – odemykáme jádra procesoru AMD Phenom II X2 550BE
Shrnutí situace na trhu procesorů
Příprava na akci - co potřebujeme, s čím musíme počítat
Testovací sestava DDWorld`s Tweak Time
Odemykáme Phenom II X2 550BE - nastavení BIOS, tipy
Phenom II X2 550BE - procesory, výsledky odemčení jader
Teoretické a praktické testy odemčeného procesoru
Spotřeba a teploty odemčeného procesoru
Závěr, hodnocení úspěšnosti testu

 

DDWorld`s Tweak Time #1 – odemykáme jádra procesoru AMD Phenom II X2 550BE

V prvním díle Tweak Time na DDWorld.cz se podíváme na světem velmi rozšířené téma z oblasti procesorů. Odemykání z výroby uzamčených jader u aktuálních řad procesorů AMD je velmi oblíbeným vylepšením mnoha uživatelů.  Jenže ne všichni o tom vědí. A ti co o tom vědí, si možná netroufnou něco takového zkoušet. Jenže realita je taková, že kdo má jeden z procesorů, které teoreticky odemknout jdou, a nezkusil to, přichází dost možná o hodně výkonu zdarma, nebo ne? I o tom se dnes přesvědčíme. A vůbec, proč nejít rovnou do koupě počítače s tím, že koupíme za levno a budeme mít výkon jako někdo, kdo koupí za mnohem dráž?! To už je uživatelsky zajímavé, ale nesmíme to brát až tak vážně. Jedná se prostě o možný bonus, avšak ne o vlastnost procesoru.

Výkon aktuálních procesorů Intel a AMD

Předem dnešního tématu článku si stručně shrneme situaci na trhu procesorů. Pokud bychom se k dnešnímu dni podívali pouze na výkon všech stávajících modelů na trhu, zjistíme, že společnost Intel má navrch. Je to hlavně v tom, že architektura Nehalem, tedy nynějších modelů Intel, je prostě výkonnější při stejné frekvenci než procesory AMD. A rozdíl je poměrně markantní. Z dostupného souhrnu testů po internetu se můžeme přesvědčit, že v běžných aplikacích mají procesory Intel průměrně náskok 500 a někdy až 750MHz. To znamená, že srovnatelný procesor (hlavně v počtu jader vzhledem k podpoře dané aplikace) AMD musí mít průměrně o 500MHz vyšší frekvenci, aby se výkonově rovnal procesoru Intel.

intel_logo

Taková situace není úplně u všech aplikačních testů, jsou i výjimky, ale obecně to platí. Je však jedna oblast, kde procesory AMD konkurují výkonově procesorům Intel velmi dobře. Ano, jsou to hry. Tam se zvláště Phenom II X4 pere s nejvyššími modely Intel Core i7 velmi houževnatě. Už několikrát jsem od méně znalých uživatelů PC slyšel i názor, že na hry jsou dobré procesory AMD. Tato „pověra“ je sice už pěkných pár let stará, ale aktuálně není zase tak mylná.

Ceny procesorů – hlavní zbraň AMD

Jenže hrubý výkon není vše. Po novém roce se má situace v poměru cena/výkon poměrně nečekaně. Mohou za to hlavně nové procesory Intel Core i3 a i5 s integrovaným grafickým jádrem, které vyšly před pár dny. Jejich ceny se totiž zatím vůbec nepodobají slovu „levný“. Očekávali jsme hodně, ale takový nářez opravdu ne. I když se jedná o novinky, tak jejich ceny jsou zatím tam, kde trh o slovu konkurence zatím neslyšel. Přes 4500 korun za nové nejvyšší dvoujádro Core i5? To je trochu špatný vtip pro naše peněženky (ta moje sice už brečí déle, ale tohle ji rozhodně nepomohlo). I když si připočteme možnost HyperThreadingu, tedy dvou virtuálních jader ke dvěma základním, pořád nám nevyjde nic hezkého.

amd_logo

Taková obecná negativita je způsobena hlavně tím, že nejvýkonnější procesor AMD na trhu, čtyřjádrový procesor AMD Phenom II X4 965, stojí nyní kolem 4000,-Kč. O plusech a mínusech si povídat nemusíme, na to jsou recenze a jiné články. Z těch si můžete udělat závěr, co a proč je pro vás a vaše potřeby aktuálně lepší volbou, přičemž nesmíte při propočtu zapomínat, že k danému procesoru je potřeba i základní deska.

Ze zmíněného souhrnu si můžeme říci, že u AMD dostaneme lepší poměr cena/výkon. U Intelu vyšší výkon na MHz a u nových 32nm modelů i lepší domácí přetaktovatelnost. Takže AMD útočí nízkou cenou, v podstatě jako vždy v minulosti. A čím ještě? Ještě nižší cenou! Neoficiálně, avšak reálně, lze totiž u vybraných nižších modelů odemykat uzamčená jádra z výroby a tím si udělat třeba z dvoujádrového procesoru v mžiku čtyřjádrový. Za 30 sekund nastavování v BIOSu tak můžeme mít z průměrného procesoru za 2000 korun nejvýkonnější model od AMD v reálné ceně 4000 korun! A tomu se dnes budeme hlavně věnovat, to za to stojí.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 343x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 234x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 836x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1469x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 6