Strana 4 z 5
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat vodní set na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech jader procesoru. Nakonec jsem otestoval vodní set v režimu IDLE, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod.
U všech měření jsem vždy počkal 30minut, aby se teploty ustálily, prostě tak abych zjistil, jaký výkon bude mít chlazení v běžných domácích podmínkách. Ventilátory jsem testoval v nastavení 5/7/12V, což v našem případě s osazenými DeepCool 120m ventilátory znamená:
- 5V – 1100Rpm
- 7V – 1500Rpm
- 12V – 1900Rpm
- Teploty: Maximální zátěž procesoru (OCCT)
- Teploty: Běžná zátěž při hraní (Unigine Valey)
- Teploty: Klidové stavy (Idle)
Jak je vidět z grafů, vodní set nemá problém uchladit tuto 220W bestii i v režimu 5V na pumpě a 5V na ventilátorech, kdy je vodní set úplně neslyšný. Já osobně bych preferoval rozumný kompromis 7V na pumpě a 7V na ventilátorech, přece jenom na 12V jsou ventilátory trochu slyšet a 7V nemá na teplotu velký vliv, ale rozdíl v hlučnosti je hodně poznat (rozdíl v otáčkách je velký). Doporučuji tedy nechat v chodu automatickou regulaci, která otáčky ventilátorů sníží někam právě k hodnotám 1100 – 1500, kdy je tedy hlučnost nízká a výkon chlazení vysoký a spolu s tím stačí i nižší nastavení napájení pro pumpu.
Připomínám, že jsme to celé otestovali na extrémním procesoru AMD FX-9590 s TDP 220W, což je o mnoho více, než má většina procesorů na trhu a je to hodnota, které dosáhnete jen s vysokým taktováním většiny. O výkonu testovaného chlazení tek nepochybujte …
|