Strana 1 z 4
- Endorfy FERA 5 Black – TEST a RECENZE
populárního chladiče nově v celo-černém kabátku!
Jeden z nejpopulárnějších CPU chladičů na trhu je FERA 5. Základní CPU věž se 120mm ventilátorem je za solidní cenu výborná volba pro většinu běžných PC. Nicméně až doposud byla k dispozici pouze tradiční „neopracovaná“ varianta věže. Tedy viditelně měděné heatpipe a stříbrné hliníkové pláty na tom. Samozřejmě to dává smysl, protože cena hraje hlavní roli a jakékoliv zvýšené náklady na nějaké extra povrchové úpravy se výrazně projeví, když jde o chladič hluboko pod 1000 korun.
Nicméně ENDORFY se nakonec rozhodlo, že vyhoví těm, kteří volali po černé variantě, což tento výrobce vlastně (a pro mnohé překvapivě) nikdy nenabízel. Nyní tedy na trhu vedle klasické verze, kterou můžete mít s jedním, dvěma nebo dokonce RGB ventilátory, přichází edice BLACK. A ta je přesně tím, co název napovídá.
Všechno má černé lakování! Celý pasiv, heatpipe i celá základna (shora). Výrobce nalakoval černě i drátky pro uchycení ventilátorů a také celou sponu pro uchycení chladiče na desku, kdy obojí je u dosavadních verzí stříbrné, tedy bez lakování.
BLACK verze je jinak konstrukčně stejná, jako současná generace FERA 5 a také využívá stejný 120mm FLUCTUS ventilátor, kdy v prodeji je k dispozici jen ve verzi s jedním. V příslušenství jsou ale spony i pro druhý ventilátor, který si tedy můžete dokoupit a dodatečně osadit jako obvykle.
Stále tedy i v černém provedení zůstává především základním 120mm CPU tower chladičem za dostupnou cenu. Výrobce udává, že dokáže uchladit až 220W TDP, není tedy vhodný na všechny současné mainstreamové procesory, zejména ty od Intelu mají dnes až 250W a brzy i více. Nedá se také osadit na velké high end platformy z pochopitelných důvodů. Jinak je ale univerzální pro mainstreamové AMD a Intel patice. S výškou 155mm se také vejde do většiny skříní.
Co je určitě zajímavé, že výrobce dává i na tyhle cenově dostupné modely chladičů záruku dlouhých 6 let. Jaká je tedy BALCK edice v praxi? Nechladí kvůli tomu extra lakování hůře než ta standardní, která je samozřejmě i o něco levnější? Podívali jsme se na to v praxi
|