Strana 3 z 4
- Enermax ETS-T40F-RF – Instalace a teploty
Jako testovací sestavu jsem se rozhodl použít základní desku Asus Crosshair V formula Z ve spojení s procesorem AMD FX-9590, což je 220W bestie, která tento chladič otestuje opravdu na své limity. Přece jenom socket 1150/1151 by nebyla taková výzva, už z hlediska použité „prasopasty“ pod IHS, která by zbytečně omezovala podmínky během testování. Skříň a zdroj dodala firma Be Quiet!, a to konkrétně Silent Base 800 a zdroj Dark Power 10 850W s platinovou certifikací. Grafická karta je taktéž od firmy ASUS, konktrétně řady MATRIX.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá a dobře popsaná v přiloženém manuálu. Celá instalace zabere zhruba 5 minut, což považuji za velmi dobré. Není zde tedy žádný zádrhel.
Montážní kit připraven před samotným osazením pasivu, bohužel v případě AMD platformy vidíte, že chladič jde natočit jen jedním směrem a to tím horším.
- Enermax ETS-T40F-RF – Měření teplot
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat vodní set na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech jader procesoru. Nakonec jsem otestoval vodní set v režimu IDLE, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30minut, aby se teploty ustálily.
Ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12V.
- 5V – 500Rpm
- 7V – 750Rpm
- 12V – 1200Rpm
Jak je vidět z grafů, chladič bohužel dokázal uchladit FX-9590 v OCCT pouze na 12V. Pasive je prostě moc malý a počet heatpipe i jejich průměr. Díky tomu není chladící výkon menšího pasivu kdovíjaký. Problém dokonce nastal i v simulaci herního režimu v Unigine Valey 1.0, kde při chodu ventilátoru na 5V došlo k přehřátí a vypnutí PC. Ani pasivně v IDLE neměl tento chladič kdovíjaké výsledky, de facto o 10°C horší výsledek než minule testovaný Thermalright. Pasiv je prostě moc malý a řekl bych, že garantovaná hodnota uchladitelnosti 200W TDP je opravdu hraniční při maximálním průvanu. Zde tedy nejsou žádné rezervy.
- Enermax ETS-T40F-RF – Měření teplot (Silent Wings 2 140mm)
Jelikož mi firma Be Quiet! poskytla do testovací sestavy zdroj, skříň i mnoho ventilátorů, rozhodl jsem se tento chladič otestovat také s jejich ventilátorem, který je „laděn“ hlavně na co nejtišší chod s tím, že má menší chladící výkon. Byl jsem proto zvědav, zda dokáže uchladit 220W procesor s minimálním průvanem skrze žebra pasivu. Tyto ventilátory doporučuji opravdu těm největším extrémistům tichého chlazení, kde patří Be QUiet! k absolutní špičce na trhu.
Ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12V.
- 5V – 450 Rpm
- 7V – 700 Rpm
- 12V – 1000 Rpm
Pokud měl pasiv problém v OCCT s originálním ventilátorem, tak s pomaloběžným Be Quiet! dopadl katastrofálně. Pasiv nebyl schopen uchladit FX-9590, ani s 12V režimem v OCCT, ani v Unigine Valey a na hraně byl i provoz na 7V.
|