Strana 3 z 4
- V praxi – Instalace a výkon chlazení
Testovací sestava se skládá s procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost ASUS s modelem X470 Crosshair VII, taktéž i grafickou kartu Poseidon GTX 980 Ti. Paměti dodala společnost Adata s modelem Spectrix D41 4x8GB 3200 MHz s RGB podsvícením. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Be Quiet! Dark Power 11 850W s platinovou certifikací.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 5 minut, což je takový lehký nadprůměr. Akorát při finálním utažení je potřeba delší šroubovák, a to na levé straně pasivu.
Výrobce nakonec dodal i kvalitní RGB ventilátory do skříně, které se budou starat o dostatečný airflow během testování :).
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Jak je vidět z grafů, chladič od Enermaxu i přes svoji celkem nízkou cenu, dokáže směle konkurovat modelům od společnosti Be Quiet! Dark Rock 4 Pro, nebo Grandis 2 od SilentiumPC. V obou případech se ale jedná o modely s dvou věžovitou konstrukcí a dvojicí ventilátorů. Velké překvapení pro mě bylo, že s nimi drží krok i v režimu 5-7V, kdy není tak velký průvan vzduchu skrze lamely pasivu. Všechny ty konstrukční vychytávky ohledně prodění vzduchu, tedy zřejmě přinášejí své ovoce.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vzduchovými modely velmi podobné.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru Ryzen 1700X kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum. Zde se tedy chladiče srovnávají skoro na identické teploty. Rozdíly jsou minimální.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4Ghz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
V režimu, kdy má procesor zvýšenou voltáž a frekvenci se tento chladič příliš neosvědčil. Samozřejmě stále dostačuje, ale bohužel doplácí na menší pasiv a také na velmi nízké otáčky ventilátoru. Přece jenom ventilátor má maximálně 1000 RPM a to je pro nějaké velké taktovací „hrátky“ opravdu málo. Zde se jasně ukazuje, lam je tento chladič směřován, jsou to tiché sestavy, kde není kladen důraz na maximální výkon.
Pojďme k závěru.
|