Strana 3 z 4
Instalace chladiče je maximálně jednoduchá. Jedná se o univerzální řešení, které lze namontovat na stávající Intel LGA 115x a LGA 2011 řešení, stejně tak na AMD včetně nové AM4 platformy. Vše potřebné je v balení.
V našem případě budeme testovat na AMD AM4 platformě s procesorem RYZEN 7 1800X, takže si ukážeme montáž pro tuto platformu. Nejdříve musíte odmontovat v základu na desce namontované ty dva plastové díly. Zbude tam z druhé strany osazený kovový plát, který má tedy závity pro 4 šrouby. Do těch namontujete ty nové, speciální s tou distanční podložkou.
Pak jednoduše na vodní blok nasadíte tu AMD sponu (ta je společná pro AM3 i AM4 jen jsou tam dvojí otvory). Následně to nasadíte na CPU, pasta je v základu už nanesena na bloku, a přišroubujete 4 matkami a jde to i bez použití šroubováku.
Na výměník namontujete dva ventilátory a můžete je místo do desky zapojit snadno do konektorů přímo na výměníku, čímž tedy odpadá nutnost tahat kabely po skříni. Do desky tak připojíte jen ten jeden kabel od bloku do CPU nebo AiO konektoru, který desky mají. A je hotovo. A jaké je toto řešení v praxi?
Testovat budeme na nové AMD AM4 platformě v kombinaci s AMD RYZEN 7 1800X na základní desce ASUS CrossHair HERO X370.
Kromě nového FRACTAL Design CELSIUS S24 jsme otestovali i několik dalších chladičů pro srovnání. Připomínám velmi zásadní věc:
AMD nastavilo +20°C offset teplotu pro procesory RYZEN s X v názvu. To znamená, že zatímco různé aplikace hlásí například 58°C, ve skutečnosti má procesor jen 38°C a těch 20°C se prostě přičítá. AMD k tomu mělo dobrý důvod, nicméně od počátku je to zdrojem zmatení. Mate to nejen uživatele a testery, ale i software a aplikace, které řídí otáčky třeba právě čistě podle teploty CPU. Nicméně AMD nedávno vydalo nové verze mikrosystému pro BIOS, kde už je to lépe ošetřeno. Nové verze aplikací také již hlásí teploty „správně“, bohužel ne všechny. Takže pozor na to! V našem případě jsou všechny teploty uváděné v testu opravdu správné a reálné bez 20°C offsetu.
- Teploty při netaktovaném procesoru
Pro testování jsme si postavili nový TEST PC a používáme RYZEN 7 1800X, tedy jeden z nejvýkonnější procesorů na trhu a vůbec nejvýkonnější model v současné nabídce AMD. Tohle parádní 8jádro se 16vlákny není překvapivě vůbec výhřevné. TDP je 95W, a má velmi agresivní a podrobné řízení napájení, takže abychom vůbec něco naměřili, testujeme procesor na maximální stress vytížení, které v praxi v podstatě ani moc nenastává.
Například pokud bychom testovali vytížení třeba jen pro CineBench, byly by teploty o několik °C nižší, při hraní dokonce ještě méně. Ve srovnání máme vzduchový velký chladič NOCTUA D15, ale také přímo „BOX“ chladič WRAITH MAX od AMD a pak tři AiO včetně nového Fractalu.
Výkon kapalinových AiO vyniká hlavně při větší zátěži procesorů, typicky při přetaktování. Takže jsme ještě přetaktovali RYZEN 7 1800X na 4GHz při 1,4V (šlo by nastavit i méně). Opět jsme procesor otestovali v maximální stressu, tedy jinak v při běžném praktickém zatížení i všech jader budou teploty i o několik jednotek °C nižší. Náš test ukazuje maximální zatížení a teploty:
Nepřekvapivě klasické vzduchové chladiče jsou na tom o něco hůře než AiO. Ale ano, i WRAIH max to dokáže uchladit, ale není to ideální. Jak asi tušíte, je zde podstatný rozdíl v hlučnosti chlazení. A když jsme u toho …
Žádný test chlazení není dnes kompletní bez měření hlučnosti. Používáme hlukoměr a měříme hluk otevřené skříně (při zavřené bychom totiž dnes naměřili často žádné rozdíly) z 75cm. Používáme NZXT S340 ELITE osazenou jedním 140mm vpředu a jedním 120mm ventilátorem vzadu nastavené na silent režim. Další ventilátor je ve zdroji, ale ten je schován dole a oddělen od prostoru. V sestavě nemáme mechanický disk, takže žádný hluk z tohoto není. Jediné, co by tak mohlo dalšího dělat hluk je grafická karta.
Ale použili jsme ASUS STRIX GTX 1080 OC GAMING, která má aktivní režim pasivního chodu do nějakých 50°C. A protože zatěžujeme jen procesor, ani grafická karta není zdrojem hluku. V podstatě tak měříme hlučnost opravdu jen ventilátorů chladičů či u AiO i čerpadel. A pro představu, co které hladiny hluku v praxi znamenají:
- 10 dBA – Šelest listí
- 20 dBA – Extrémní ticho odhlučněná tichá místnost (nahrávací studio)
- 30 dBA – Ticho, šepot, velmi tichá místnost
- 40 dBA – Běžná místnost ve dne, šepot
- 50 dBA – Běžný rozhovor, déšť
- 60 dBA – Hlasitější rozhovor
- 70 dBA – Běžná městská ulice a dopravní provoz, hlasitá klávesnice apod.
- 80 dBA – Křik, hlučnější vysavač
- 90 dBA – Hlučné nákladní auto či vlak
- 100 dBA – Motorová pila
A jak jsme na tom s naší sestavou a jednotlivými chladiči, budou nás z nich bolet uši?
Můžete být v klidu, nebudou. Samozřejmě ve vysoké zátěži má největší hlučnost ten výkonem nejslabší, což je malý Wraith MAX s pouze 92mm ventilátorem, ale ani ten bych neoznačil překvapivě za vyloženě hlučný. Všechny ostatní chladiče jsou ale zřetelně tišší a to tak, že hodně tiché!
Takže k závěrům …
|