Strana 4 z 4
Fractal a jeho AiO série Celsius+ i v této aktuální generaci patří mezi vůbec nejlepší „ASETEK“ AiO varianty. Co se mě líbí, je jednoduchost a funkčnost designu. Kabeláž je pěkně vymyšlená, Fractal nepřichází se žádným vlastním systémem, a extra aplikací apod., které osobně nemám moc rád od ostatních výrobců. Jde o zbytečnou věc navíc, když stejně všechno umí základní deska včetně řízení všeho i nastavení RGB. Tak proč to řešit další extra aplikací, když tu pro desku stejně budete mít nainstalovanou? Co se mě nelíbí je ústup od kovových dílů k plastovým u fitinek, ale i tak by mělo být vše bez potíží. Fractal dává na Celisus+ sérii záruku 5let.
Nově máme také na výběr mezi decentně podsvícenou DYNAMIC, která má tedy jen to RGB na bloku (samozřejmě lze jej vypnout), nebo verzí PRISMA řadou, která má k tomu ještě ty výrazné RGB ventilátory. Osobně si myslím, že pokud jde o ně, tak ty nesvítící Dynamic jsou o něco lepší a tišší v praxi, i když je rozdíl velmi malý.
Protože máme ve srovnání prakticky identické AiO chladiče, lišící se tedy jen velikostí výměníku, můžeme si říci, který je nejvýkonnější. Asi nepřekvapivě je to velice vyrovnané mezi 360mm a 280mm. Proč? Inu, co do plochy je vlastně 280mm jen o málo menší a má větší ventilátory. S větším odstupem je pak za nimi 240mm verze.
Nicméně ani u testovaného RYZEN 9 5950X, nejsou rozdíl zase tak veliké, ostatně není to náročný procesor. Vykazuje sice vyšší teploty, které některé uživatele znervózňují, ale on ve skutečnosti netopí. Má docela nízké TDP, kdy to 105W je reálné. Nikoliv jako 125W u procesorů jiného výrobce, které je v praxi klidně dvojnásobné. Ale i s tím by si AiO měly poradit, i když kolem těch 250W to bude dost i na ně, zejména na ty menší modely, aby byly stále tiché.
Já osobně dlouhodobě preferuji 140mm ventilátory, tudíž 280mm varianty AiO. Eventuálně mám rád i 140mm AiO, ale těch se moc nedělá. Zajímavé by možná bylo velké 420mm, ale to je také rarita. I když zrovna Fractal by se mohl pokusit takové do své nabídky zařadit. Má totiž skříně, do kterých se klidně vejde a to na strop.
Osobně si myslím, že tedy 280mm verze Celsius+ S28 je vůbec nejzajímavější, ať už DYNAMIC nebo PRISMA varianta. Pokud preferujete 120mm ventilátory, tak samozřejmě 360mm S36 je zajímavá z hlediska maximalizace výkonu, ale stojí hodně navíc. Ale i základní 240mm verze S24 bez potíží uchladí i velmi výkonné procesory. A je samozřejmě cenově nejdostupnější. I když současné ceny vyhnané i okolnostmi a situací ve výrobě nejsou zase tak rozdílné. Speciálně mezi S24 a S28, kdy z toho pohledu mě S28 přijde opět nejzajímavější ze všech tří verzí. Protože podobně výkonná 360mm stojí výrazně více:
- Celsius+ S24 (240mm) stojí ve verzi DYNAMIC/PRISMA: 3600 korun / 4150 korun
- Celsius+ S28 (280mm) stojí ve verzi DYNAMIC/PRISMA: 3850 korun / 4300 korun
- Celsius+ S36 (360mm) stojí ve verzi DYNAMIC/PRISMA: 4800 korun / 5850 korun
Celkově nemám problém doporučit jakoukoliv z nich, ovšem S28 u mě jasně vede výkonem a cenou. Jde o jedny z nejlepších klasických AiO chladičů na trhu. Cena odpovídá zpracování i kvalitě. Pokud bych mohl navrhnout nějaké zlepšení, tak kovové fitinky by byly fajn. Jinak určitě bych uvítal bílou variantu. A pak by mohl Fractal také zauvažovat nad 120mm/140mm verzí anebo dokonce 420mm variantou. Každopádně i stávající jsou velmi dobré, a vhodně doplňují nabídku výborných DEFINE a MESHIFY skříní, které jsou osazovány stejnými ventilátory jako tahle AiO. Rozhodně tedy doporučujeme a v té velké konkurenci se rozhodně neztrácí. Naopak představují takovou vyváženou zlatou střední cestu.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|