Fractal Design Celsius+ S36, S28 a S24 Prisma – TEST a RECENZE 360, 280 a 240mm AiO chlazení Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Monday, 31 May 2021
Přejít na obsah
Fractal Design Celsius+ S36, S28 a S24 Prisma – TEST a RECENZE 360, 280 a 240mm AiO chlazení
Fractal Design Celsius S36, S28 a S24 - AiO chlazení
Výkon v praxi - instalace, teploty a hluk
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • Fractal Design Celsius+ S36, S28 a S24 Prisma

                                 – TEST a RECENZE 360, 280 a 240mm AiO chlazení

Pokud vybíráte tzv. vodní chladič, jistě se kromě jiného zabýváte tím, jakou velikost vlastně zvolit. To v první řadě závisí zejména na vaší počítačové skříni a také pozici, kam chcete výměník AiO chladiče namontovat. Z principu u drtivé většiny normálních ATX skříní plátí, že nejvhodnější pozice pro výměník je na stropě, kdy tak teplo od procesoru odvádíte přímo ven a ventilátory tomu napomáhají.

Druhá z možností je pak osazení výměníku na přední stranu skříně, tak že ventilátory nasávají chladný vzduch dovnitř. Výhodou jsou o něco nižší teploty na procesoru, nevýhoda je ale větší, protože všechno to teplo odvedené z CPU foukáte zpět do skříně, a ohříváte tak vše ostatní uvnitř. Z principu tedy doporučuji v případě AiO a vodního chlazení, osazovat výměník na strop, tak aby vzduch skrze něj šel rovnou ven, nikdy skrze něj do skříně.

Mnozí si také kladou otázku, jak moc na velikosti výměníku záleží. Protože do mnoha skříní prostě na strop nedáte třeba tu 360mm, někdy dokonce ani 280mm, ale osadíte tam 240mm nebo 120mm. Samozřejmě větší plocha radiátoru znamená prostě větší plocha k ochlazování. Nicméně záleží na tom, kolik toho tepla bude. Další věcí je nastavení a provedení ventilátorů. Výrobci používají různé modely s různou geometrií lopatek, a tedy výkonem i hlučností. Někteří preferují vysoký průtok za cenu vyšší hlučnosti, někteří pak nižší hlučnost.

Překvapivě celkem málo záleží na rychlosti průtoku kapaliny uvnitř. Zde záleží hlavně na tom, aby pumpa, která je u většiny AiO umístěna na bloku procesoru, byla níže, než nejvyšší bod výměníku. Tedy aby pumpa běhala „plná“ bez vzduchových kapes apod. To vytváří hluk a narušuje průtok. Dnes se tedy v praxi podíváme na tři modely stejného AiO chlazení jednoho výrobce, které se liší hlavně velikostí výměníků a tedy ventilátory. A chladit budeme nejlepší a nejvýkonnější mainstreamový procesor současnosti, AMD RYZEN 9 5950X.

  • Fractal Design Celsius+

Není to tak dávno, co Fractal vydal tuhle aktuální generaci jeho AiO, které jsou velmi populární. A z dobrého důvodu. Mají jedno z nejlepších zpracování, jsou postaveny na prověřeném a neustále vyvíjeném ASETEK základu a Fractal preferuje jednoduchost a tichý provoz. Pumpa má keramické ložisko a běhá mezi 800 – 2800ot/min v normálním režimu. Ale může jít až na 3500ot/min, pokud je třeba. V nabídce jsou dvě provedení CELSIUS+ AiO modelů:

DYNAMIC, které má lehké RGB podsvícení jen bloku procesoru, a pak verze PRISMA, která má navíc RGB podsvícené ventilátory. Ty mají i lehce odlišný tvar lopatek. Nicméně základ, tedy samotná AiO včetně bloků a radiátorů jsou naprosto identické.

Před časem jsme již otestovali Celsius+ S28 PRISMA variantu (280mm), dnes se podíváme také na S24 (240mm) a S36 (360mm) ve společném testu. Původně jsem chtěl otestovat všechny tři ve verzi PRISMA, bohužel S24 nebyla v době objednání dostupná ve skladu, takže nám Fractal poslal Dynamic variantu. Škoda, tři stejné by vypadly lépe, ale protože základ je úplně stejný, je to pochopitelně jedno, pro naše účely to poslouží.

Jedním ze zajímavých prvků Celsius+ od Fractalu je mechanismus přepínání mezi PWM a AUTO režimem, pootočením vrchní části bloku. Nastavení na PWM znamená, že řízení ventilátorů a pumpy přebírá systém základní desky, kdy výrobci (ti lepší) mají dnes tyto systémy detailně propracované s možností samozřejmě ladění, pokud chcete. Nastavení na AUTO pak znamená, že vše jede na profil nastavený a uložený přímo Fractalem. Ten výrazně preferuje tichý provoz, takže teploty mohou být o několik °C výše, než na PWM, jehož výkon/nastavení ale bude prakticky u každé základní desky různé.

Podívejme se tedy na všechny tři AiO verze podrobněji …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1597x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1793x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3914x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1288x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1259x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1224x
Komentářů: 1