Strana 3 z 4
- Instalace a výkon v praxi
Testovací sestava se skládá z procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost MSI s modelem MPG X570 Gaming EDGE WiFi, taktéž i grafickou kartu Radeon RX 5700XT 8GB v edici Gaming.
Paměti dodala společnost taktéž Adata s modelem XPG Spectrix D80 2x8GB 3200 MHz, taktéž i systémový disk SpectrixS40G 512GB, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá a zabere zhruba 7-10 minut, což je výborný čas. V tomto směru odvedl výrobce skvělou práci. Také hadice od bloku jsou dostatečně dlouhé, a proto s nimi nebudete mít problém ani v menší skříni, kde bude třeba hadice sem tam někde ohnout, aby se do skříně vešly. Dobrou zprávou pro fanoušky RGB je také fakt, že celý set lze ovládat přes přiložený adaptér i ručně, například pokud vaše deska není oním RGB konektorem vybavena, stále si můžete nastavit barvu i efekty podsvícení.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplívá, že je tento model velmi konkurence schopný a patří k tomu nejlepšímu, co se týče 360mm velkého radiátoru. Pokud jde o hlučnost ventilátorů i přes vyšší otáčky jsou ventilátory naprosto tiché.
Pokud jde o provoz na nižších otáčkách, není problém, výkon klesá velmi pomalu. Proto doporučuji vzhledem k výkonu provozovat vodní set na 5-7V na většinu procesorů na trhu to bude stačit stále s velkou chladící rezervou a vodní set bude při tomto nastavení doslova neslyšitelný.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vodními modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 30°C při pokojové teplotě 22,5°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
I zde model Celsius S36 umístil mezi nejlepšími modely s 360mm radiátorem. Lepších teplot dosahují už jenom modely s celo měděnou konstrukcí. Pokud se podíváme na teploty, je zde stále ještě nějaká rezerva, proto bych se rozhodně nebál provozovat tento chladič i s nejvýkonnějším současným AM4 procesorem série AMD Ryzen 9, které u nejnovějších RYZEN 5000 jsou dokonce ještě méně náročné na chlazení než RYZEN 4000 série.
Pojďme k závěru.
|