G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6000 CL30 EXPO – TEST ideálních pamětí k AMD RYZEN 7000? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 25 leden 2023
Přejít na obsah
G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6000 CL30 EXPO – TEST ideálních pamětí k AMD RYZEN 7000?
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Pro test pamětí jsem si připravil hned několik základních desek. Z čipsetu B650 mi dorazily hned dva modely od ASRock v podobě PG Riptide, jeden dražší v ATX provedení a druhý opravdu levný model s cenou pod 5000,- v provedení mATX. Další modely už byly všechny s čipsetem X670E od modelu Steel Legend taktéž od ASRocku, přes model AORUS Master od Gigabyte až po TOP desku na trhu ASUS X670E Crosshair Hero s cenovkou 18 000,- vč. daně. Na všech modelech jsem samozřejmě nahrál nejnovější BIOS z konce 10 měsíce tohoto roku.

K mému velkému překvapení paměti naběhly na všech testovacích deskách takzvaně na první dobrou. Opravdu jenom stačí zapnout EXPO přednastavený profil a paměti po restartu naběhnou na dané frekvenci 6000MHz s luxusním časováním CL30. Žádné další ruční ladění není třeba. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě jsem prováděl v nejnovější verzi programu AIDA 64, která již zahrnuje oficiální podporu pro soket AM5 a DDR5.

Pokud jde o rychlost, ta zatím nedosahuje toho, co lze z podobně taktovaných pamětí vymáčknout na platformě INTEL. Přece jenom Intel už podporuje DDR5 druhou generací svých procesorů a za tu dobu již stačil vše odladit. Ovšem i tak zaostává AMD zhruba jenom o 5-10 000MB/s což není žádná tragédie. Kde ovšem AMD už dotáhlo Intel, je rozhodně latence, která se ustálila na hodnotě 63ms. To je naprosto stejný údaj, který jsem naměřil s podobným modelem na platformě Z790, tedy přímou konkurencí od Intelu.

Ohledně taktování paměti jsem se nakonec nedostal o moc výše, než dokázal paměti nastavit výrobce už z továrny. Je to dáno tím, že pracují na opravdovém maximum. Finální frekvence se tedy nakonec podařilo nastavit na 6200MHz s identickým časováním. Velmi dobře jsou na tom i chladiče na pamětech. I v přetaktovaném stavu jsem se nedostal přes 40°C.

Výkonově jsem se už dokázal posunout k hranici 86GB/s což je pro AMD obrovský skok, pokud tento údaj porovnám s předchozím soketem AM4, kde byly ještě paměti DDR4 na maximální frekvenci kolem 4000MHz. Pokud se podíváme, jaký výkon mají pamětí bez zapnutého EXPO režimu na frekvenci 4800MHz je rozdíl v propustnosti celkem značný.

  • Výkon

Jak je patrné z grafu, s takto vysoko taktovanými pamětmi se už toho opravdu moc dělat nedá. Tyto paměti si také kupují většinou lidé, kteří právě už ladit ani nechtějí a platí peníze navíc právě za to, že jsou paměti už v základu odladěny na své maximum. Ovšem nějaké možnosti tu stále jsou.

Celkem pozitivní jsou i latence, kde AMD u generace DDR4 pamětí stále zaostávalo za Intelem, zde se situace hodně srovnala. A to jsme opravdu první měsíc od uvedení na trh, dá se očekávat, že v dalších měsících bude latence dále klesat, jak se budou ladit BIOSy pro základní desky a bude vycházet i nová AGESA.

Herní výkon jsem měřil s grafickou kartou Radeon RX 6800XT 16GB Nitro+ od Sapphire.

Jak je vidět z grafu rozdíl je velmi malý, je to dáno pouze oním 200MHz rozdílem. Pokud jsem ovšem srovnal výkon u pamětí na frekvenci 4800MHz s běžným časováním CL38 oproti 6000MHz CL30 byl rozdíl třeba ve Far Cry 6 parádních 12% v průměrných FPS a 19% v minimálních. Velmi podobné výsledky jsem naměřil i ve velmi populárním CyberPunk 2077. Ovšem našly se i hry, kde byl rozdíl skoro nulový jako například Shadow Of The Tomb Raider. Pokud ovšem zprůměruju všechny testované hry, kterých bylo hned deset, naměřil jsem zlepšení herního výkon 5,4% a značně se také vylepšily propady FPS, což je rozhodně zajímavé zjištění. Samozřejmě tyto výsledky platí pro 1080p rozlišení, pokud jsem přepnul na 4K, rozdíly byly mnohem menší, protože zde už je brzdou většinou samotná grafická karta.

Vliv výkonu při 6200MHz u aplikací byl o něco lepší než u her, stále ale v řádu jednoho procenta. Ohledně srovnání propustnosti na 48000MHz vs 6000MHz, jsem velmi slušné výsledky naměřil v programu WinRar/7-zip a také v testu Geekbench 5, kde se nárůst výkonu pohyboval mezi 12-20%. Naopak minimální vliv jsem naměřil v programu Cinebench R23, Corona 1.3 nebo V-ray. V průměru jsem se však dočkal navýšení výkonu o 8%, což rozhodně není zanedbatelná hodnota. Jinak vliv rychlostí DDR5 pamětí na výkon u Core procesorů testoval podrobněji nedávno kolega z hlavní redakce:

Takže k závěru …Takže k závěru …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 733x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1104x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1443x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1300x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl brzy! Poběží vám na vašem PC?
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl brzy! Poběží vám na vašem PC?Čtvrtek, 07 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2917x
Komentářů: 1
Kingdom Come Deliverance II bez DENUVO s českým dabingem
Kingdom Come Deliverance II bez DENUVO s českým dabingemÚterý, 05 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1906x
Komentářů: 3