G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6800 CL34 – TEST a RECENZE
rychlých a zrychlujících DDR5 pamětí
Nedávno pro vás hlavní redakce DDWorld.cz testovala v té době exkluzivní a téměř nejrychlejší DDR5 7000MHz paměti na trh, nicméně doba pokročila a takhle rychlé kity se stávají nejen rozšířenější, ale hlavně cenově dostupnější. Od začátku roku klesly jejich ceny o mnoho tisíc korun. Dnes se tedy já podívám v praxi na G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6800 CL34, tedy kit s velmi nízkým časováním a současně velmi vysokým taktem, který z původních více než 10 tisíc se dnes prodává za 6 tisíc! Co tedy takto rychlé paměti nabízí, kdy samozřejmě s ohledem na fungování řadičů mají smysl u Intelu, kdy G.Skill také vybavil tento kit „jen“ XMP profilováním, nemají EXPO.
V recenzi se hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Z790 Aorus Xtreme od Gigabyte. Testovací procesor pak bude Intel i9-13900K, tedy nejlepší procesor do soketu LGA1700.
Pokles ceny u takhle velmi nadstandardně rychlých pamětí, které jsou v každém případě taktováním pokud zapnete jejich profilování a tak není jejich fungování u všech desek a platforem zaručeno na tomto taktu, je velký. Jak jsem řekl v úvodu, ještě nedávno stály podobně rychlé paměti 10 a více tisíc. V tuto chvíli jsou za 6 tisíc. To je samozřejmě pořád více než z pohledu cena/výkon ideálnější DDR5 6000MHz, které se v identickém Trident Z5 RGB provedení nabízí za ceny kolem 4500 korun dnes. Současně už jsou ale nabízeny i mnohem rychlejší, kdy G.Skill v této řadě má 7600, 7800 a dokonce 8000MHz kit! Jejich ceny jsou nyní kolem těch 10 a více tisíc, což je asi hlavním důvodem, proč ceny donedávna TOP rychlých variant jako byla dnes testovaná 6800MHz, šly tak výrazně a rychle dolů :).
Testovaný Kit
Vzhledem k tomu, že se jedná o herní paměti, je balení velmi pěkně udělané. Paměti jsou uloženy v plastovém výlisku a ten je vložen do papírové krabičky s líbivým designem. V Balení najdete i samolepku s logem výrobce, kterou si třeba můžete nalepit na skříň.
PCB má černou barvu a na paměťových modulech jsou na obou bocích masivní chladiče, které značně převyšují výšku samotného PCB. Proto si dejte pozor v případě, že budete paměti dávat pod nějaký větší vzduchový chladič, aby nedošlo ke kolizi. Chlazení je zde zcela na místě, protože paměti mají vůči základnímu napětí dle JEDEC 1.1V navýšené na 1.4V.