Strana 3 z 3
Trident Z5 RGB patří momentálně k naprosté špičce na trhu s DDR5 pamětmi. Firma nabízí XMP i AMD EXPO profilování u této série, kdy je tedy ideální držet se toho, pro kterou platformu je plánujete použít. Pochopitelně s ohledem na velmi rozdílnou konstrukci a fungování Intel a AMD procesorů, kde RYZEN jsou přímo ovlivněny rychlostí pamětí a vnitřní sběrnice běží na stejný rychlosti jako RAM, kdy u Intelu podobná souvislost není a procesor tak fakticky není rychlostí pamětí ovlivněn, fungují dnes rychlejší než 6000MHz nativně jen s Intelem. U AMD sice můžete také nastavit vyšší takty pamětí než 6000MHz, ale už musíte použít děličku, aby to fungovalo, což poněkud postrádá smysl. U Intelu je to jedno, protože prostě rychlost pamětí rychlost CPU neovlivňuje. I tak ale počítejte s tím, že ne na každé sestavě vám takhle rychlé paměti pojedou.
Jak AMD, tak Intel mají doporučení a jasné specifikace garantovaných rychlostí, to je dnes 5200/5600MHz maximálně a ta rychlost klesá s počtem osazených modulů. Cokoliv nad to je prostě taktování a tedy funguje to bez záruky. Že výrobci paměti prodávají dnes až 8000MHz kity je tedy hezké, ale prostě to nemusí a nebude fungovat na mnoha deskách. I u Intelu počítejte s tím, že potřebujete hodně kvalitní desku, aby to stabilně zvládala.
Ale pokud kupujete takto drahé a luxusní paměti, asi kvalitní desku máte :). Ovšem pokud očekáváte že 6800MHz paměti budou mít o desítky % lepší výkon než 5600/6000MHz, tak vás zklamu. S výjimkou WinRar/7-Zip, které z principu mají velký přínos, protože zásadním způsobem využívají RAM, v 99% běžných aplikacích včetně her bude přínos rychlejší pamětí v jednotkách % maximálně. Někde ani to, protože vás budou omezovat jiné aspekty. To je případ i her, kdy „umělé“ herní testy kombinující špičkový HW, výkonné GPU a jen 1080p dokáží nějaké rozdíly ukázat, ale jakmile nastavíte dnes reálná rozlišení, tedy 1440p/2160p, rozdíly vlivem rychlosti DDR5 klesnou často téměř k nule. Jinými slovy pokud chcete maximalizovat výkon za každou cenu, tak ano, rychlé DDR5 s takty kolem 7000MHz i více jsou zde pro vás, ale poměr cena/výkon je v praxi hodně špatný s ohledem na praktický výkonový přínos.
G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6800 CL34 však ukazují, že DDR5 se velmi rychle zlepšují. I tento kit už je fakticky mimo JEDEC standard, a to jsou DDR5 paměti na trhu něco málo přes rok a dalších mnoho let mají před sebou. Intel a AMD platformy a procesory jejich výkonu také zdaleka plně nevyužívají. G.Skill ale v tomto případě ukazuje velmi rychlý pokles cen a tedy fakt, že i takto rychlé paměti mohou být cenově brzy mainstream, protože firma už dnes nabízí i 8000MHz kity, jež přebraly pozici TOP modelů s odpovídajícími velmi vysokými cenami, takže dřívější TOP verze jako je tahle dnes testovaná, mohly jít tak výrazně cenově níže. Jejich cena tak prostě už není absurdní. Je sice vyšší, ale pokud chcete maximalizovat výkon (dnes tedy hlavně u Intel platformy), stojí za pozornost, kdy nabízí za tu nyní již rozumnější cenu velmi vysoké takty, potenciál pro další taktování, a přitom to kombinují s velmi nízkým časováním. Jinými slovy, používají opravdu kvalitní DDR5 čipy. Takže naše doporučení rozhodně mají, byť je doporučím opravdu jen velkým nadšencům a ladičům, kteří mají potřebné kvalitní desky a vědí, jak to na ty vysoké takty dostat a udržet.
Výrobci paměti jako G.Skill evidentně na nic nečekají a pořádají vlastní souboj o to, kdo první nabídne 10 000MHz kit, kdy tedy vedlejším produktem toho souboje je, že ještě nedávno TOP kity se 6000 – 7000MHz, jsou dnes cenově mnohem blíže mainstreamu. Ale funkčně se jím nestanou, dokud AMD a Intel nebudou nativně tyhle rychlosti podporovat na svých platformách, co by základ. A k tomu je bohužel daleko. Před Intelem i AMD je tak hromada práce vůbec podporovat takhle rychlé DDR5 a ten velký výkonový potenciál který mají, což ale bude otázka až dalších generací CPU architektur. Na ZEN5 případně METEOR LAKE+, si ale určitě počkáme nejdříve do druhé poloviny příštího roku (2024).
Za poskytnutí pamětí Trident Z5 RGB na recenzi děkuji společnosti G.Skill
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|