G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-7600 CL36 – TEST a RECENZE velmi rychlých pamětí za stále lepší ceny Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Úterý, 12 prosinec 2023
Přejít na obsah
G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-7600 CL36 – TEST a RECENZE velmi rychlých pamětí za stále lepší ceny
V praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi

Pro test pamětí jsem si připravil základní desku Gigabyte Z790 AORUS Xtreme s procesorem Intel i9-13900K. G.Skill prozatím uvádí, že paměti jsou kompatibilní se všemi základními deskami s čipsetem Z790 v kombinaci s jakýmkoliv procesorem třinácté a poslední čtrnácté generace. Jako systémový disk posloužil NVMe SSD disk společnosti Kingston KC3000 2TB. Celou sestavu pak napájel zdroj společnosti BeQuiet Dark Power Pro 13 s ATX 3.0 certifikaci s výkonem 1300W. O chlazení procesoru se pak staral vodní set Eiswand od Alphacoolu s novým blokem na procesor Core 1, který jsem testoval v tomto roce, a jedná se o jeden z nejlepších bloků na trhu.

Na základní desce jsem pro jistotu aktualizoval BIOS na poslední verzi v době, kdy jsem paměti testoval. U nejnovějšího BIOSu je vždy vylepšena kompatibilita s pamětmi na vyšších frekvencích. Paměti pak naběhly na první dobrou včetně nastavení onoho luxusního časování CL36. Žádné další ruční ladění není třeba. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě jsem prováděl v nejnovější verzi programu AIDA 64.

Frekvenci i časování jsem si následně ověřil v programu CPU-Z a ujal se měřit rychlost v programu AIDA64. Propustnost je v základu opravdu luxusní a paměti bez problémů pokořily rychlost 110GB/s, což se tu prozatím s odřenýma ušima podařilo jenom minule testovaným pamětem od Patriotu s modelem Xtreme 5 RGB na vyšší 7800MHz frekvenci.

Ohledně taktování paměti jsem bohužel nebyl úspěšný vůbec. Deska odmítala naběhnout při jakékoliv změně na frekvenci, zřejmě ještě stále není podpora BIOSu plně 100% a budeme si muset ještě chvíli počkat. Proto bohužel v dnešní recenzi žádné výsledky v této oblasti nemám. Jediné, co se mi podařilo, bylo vyladit paměti na nižší časování při frekvenci 7200 MHz. Velmi dobře jsou na tom ovšem chladiče na pamětech, i při extrémních testech v programu Aida jsem se nedostal přes 42°C.

  • Výkon

Jako první jsem se tedy podíval na to, kolik procent přidají takto rychlé paměti v dnešních moderních hrách. To jsem měřil s druhou nejvýkonnější grafikou současnosti Radeon RX 7900 XTX 24GB Nitro+ od Sapphire. Porovnával jsem tedy základní běžnou frekvenci 4800MHz pokud v BIOSu nezapnete XMP a také frekvenci 6800MHz s nižším časováním. Největší rozdíl jsem zaznamenal ve hře Far Cry 6, kde to udělalo 21% v průměrných FPS a dokonce 27% v těch minimálních. Velmi podobných výsledků jsem dosáhnul i ve hře CyberPunk 2077.

Ovšem našly se i hry, kde byl rozdíl skoro nulový jako například Shadow of The Tomb Raider. Pokud ovšem zprůměruju všechny testované hry, kterých bylo hned jedenáct, naměřil jsem zlepšení herního výkon vůči základní 4800 MHz frekvenci o parádních 16% a značně se také vylepšily propady FPS, což je rozhodně zajímavé zjištění. Samozřejmě tyto výsledky platí pro 1080p rozlišení a částečně i 1440p. Pokud jsem ovšem přepnul na rozlišení 4K, rozdíly byly mnohem menší, protože zde už je brzdou většinou samotná grafická karta.

Vliv výkonu při 7600MHz u aplikací byl o něco lepší než u her. Ohledně srovnání propustnosti na 48000MHz vs. 7600MHz, jsem velmi slušné výsledky naměřil tradičně v programu WinRar, 7zip, které jsou notoricky závislé na propustnosti RAM, a také v testu Geekbench 5, kde se nárůst výkonu pohyboval mezi 17-28%. Naopak minimální vliv jsem naměřil v praktičtějších aplikacích Cinebench R23, Corona 1.3 nebo V-ray. 

Ve většině aplikací, je ale přínos takto rychlých pamětí samozřejmě v jednotkách %, protože většina aplikací není nějak extrémně závislá na paměťové propustnosti. Pár FPS a pár sekund tedy přidají, ale samozřejmě příplatek za to je vysoký. Současně tu vždy budou problémy s kompatibilitou, protože se pohybujeme vysoko nad nativními specifikacemi DDR5, které AMD a Intel pro stávající platformy definují. Jsme tedy daleko v oblasti taktování, a tak nelze zaručit, že takhle rychlé paměti na tom jejich špičkovém nastavení vůbec budou ve vaší sestavě fungovat.

Takže k závěru …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 162x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 129x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 808x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1144x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1463x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1311x
Komentářů: 6