Strana 1 z 3
- G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-7600 CL36
– TEST a RECENZE velmi rychlých pamětí za stále lepší ceny
Operační paměti jsou dnes velmi cenově dostupné a speciálně nejnovější standard DDR5 zlevňuje podstatně rychleji, než se čekalo a současně zrychluje. V tuto chvíli již výrobci paměti nabízejí běžně rychlosti kolem 7000 – 8000MHz, čímž výrazně předběhli AMD a Intel, jejichž platformy oficiálně nativně využívají jen 4800 – 5200MHz. A tak bohužel platí, že i když si můžete koupit dnes třeba DDR5-7600MHz, na té rychlosti vám prostě nemusí běžet, protože na současných AMD a Intel platformách je spousta proměnných. Nicméně za určitých okolností poběží a samozřejmě u budoucích generací GPU nebude s takovými rychlostními žádný problém.
Dneska se tedy podívám na Trident Z5 RGB s certifikací XMP 3.0 od G.Skill. Paměti mají tedy vysoký takt a přitom stále velmi nízké časování. Pro OC nadšence tedy zajímavý model, pro maximalizaci výkonu jak Intel, tak AMD platforem, kdy u obou je možné za určitých okolností a nastavení, takto rychlé paměti dnes už používat.
V recenzi se hodlám zaměřit na kompatibilitu pamětí se základní deskou Z790 Aorus Xtreme od Gigabyte. Testovací procesor pak bude Intel i9-13900K, tedy stále skoro to nejlepší procesor do soketu LGA1700. Bohužel procesor 14. generace jsem ještě v momentě psaní recenze neměl k dispozici, tak snad příště, ale jak jistě víte Core i9-14900K = Core i9-13900KS, takže technicky a výkonově nebude žádný rozdíl.
Paměti jsou uloženy v plastovém výlisku a ten je vložen do papírové krabičky s líbivým designem. V Balení najdete i samolepku s logem výrobce, kterou si třeba můžete nalepit na skříň.
PCB má černou barvu (existuje i bílá verze) a na paměťových modulech jsou na obou bocích masivní chladiče, které značně převyšují výšku samotného PCB. Proto si dejte pozor v případě, že budete paměti dávat pod nějaký větší vzduchový chladič, aby nedošlo ke kolizi. Chlazení prostoru skříně a dostatečný průtok kolem pamětí, je žádoucí, protože testované paměti mají vůči základnímu napětí DDR5 standardu dle JEDEC 1.1V, v tomto případě navýšené napětí na 1.4V.
A jaké jsou tedy v praxi?
|