Strana 3 z 3
Royal edice v nabídce G.Skill vždy působila velmi výrazně, což je samozřejmě cílem toho designu. Rozhodně není pro každého, ale do některých sestav se právě kvůli tomu vzhledu osazuje. Pochopitelně hodně pomáhá, že kromě toho výrazného designu jsou to opravdu špičkové paměti, prakticky absolutně to nejlepší, co v daných specifikacích na trhu vůbec najdeme. A konečně tedy vychází i DDR5 varianty.
V našem případě jsme otestovali 8000MHz 2x 24GB moduly, tedy opravdu špičku. Jsou sice ještě rychlejší v nabídce, ale s těmi už bude problém je na deskách dnes vůbec rozjet, protože prostě AMD a Intel platformy na takovéhle rychlosti v současnosti nejsou jednoduše stavěny. A na většině desek to tedy ani nebude fungovat. Tohle jsou rozhodně paměti pro nadšence. Upřímně, pokud chcete běžnou jistotu, je DDR5-6400MHz asi to nejrychlejší, na co má běžně smysl se dnes dívat a u většiny dobrých desek Intel i AMD to bez potíží a využitelně takhle poběží. Rychlejší DDR5 jsou dnes hlavně pro nadšence.
Námi testovaný 2x 24GB DDR5-8000 kit je tak už v základu velmi rychlý, takže ten jeho XMP profil zvládnou zaručeně jen vybrané Intel desky. U AMD platformy to je ještě o něco složitější, protože vzhledem ke konstrukci řadiče musíte s DDR5 na 8000MHz mít zapnout děličku. U RYZEN 9000X a chystaných X870E desek by to mělo být lépe vyřešeno přímo v profilu EXPO a G.Skill tak později uvede Z5 Royal DDR5 i ve verzi s AMD EXPO profilováním. Zatím jsou k dispozici jen s XMP. Pochopitelně další nějaké taktování, to už taková pecka není. Hlavním důvodem je fakt, že už v základu jsou to výběrové čipy nastavené na vysoké takty a nízké časování, co jen zvládnou. Nějaká další rezerva je tak naprosto minimální. Tohle jsou prostě paměti pro lidi, co chtějí vysoké frekvence už „od výroby“ a na nějaké další taktování je neužije. Pokud jste fanoušci taktování, asi bych spíše doporučil nějaký levnější model s frekvencí kolem 6400 až 7200MT/s a tam prostě zkusili popohnat tyto paměti do maxima, rozhodně tam bude celkem slibná šance na to, že se k těm 8000MT/s dostanete také (i když zaručit to samozřejmě nelze, protože ty 8000 verze existují).
Vzhled prodává a na ten se G.Skill u druhé generace Royal edice s DDR5 čipy rozhodně povedl. Mě osobně se líbí ještě víc než předchozí DDR4 generace. Paměti působí uhlazeněji, i když jsou stále velmi výrazné. Zda je vám případně milejší stříbrné nebo zlaté provedení, je jen na vás, je už asi hodně individuální. Ty stříbrné se asi budou do mnoha sestav hodit o něco více s ohledem na obvyklé černé, bílé zpracování ostatních komponent kolem. V každém případě nás G.Skill docela dlouho napínal a Royal DDR5 uvádí tedy teprve nyní. Můžeme však konstatovat, že jsou tím, v co jsme doufali. Kromě toho výrazného a přeci jen o něco elegantnějšího vzhledu, jsou hlavně TOP špičkovými DDR5 s maximálně agresivním časováním v kombinaci s vysokým taktem.
Možná je škoda, že začínají až na 6400MHz, myslím, že i nějaký DDR5-6000MHz model by byl pro mnoho uživatelů také zajímavý, ale těch 6400MHz lze u současných Intel a AMD platforem celkem jistě a stabilně používat. Cokoliv výše je dnes čistě pro nadšence, nebo nové generace platforem v budoucnu, které ty rychlosti pamětí kolem 8000MHz a výše běžně zaručeně využijí. Dnes jsou takhle rychle paměti jen pro nadšence a cena tomu samozřejmě také odpovídá. Patří k nejdražším edicím vůbec. Asi největším problémem je však zatím velmi omezená dostupnost nabídky Royal DDR5 edice v ČR. Každopádně královská edice pamětí ve zlatě či stříbře konečně existuje v DDR5 provedení. A jde o absolutní špičku ve všech ohledech …
Za poskytnutí pamětí na recenzi děkujeme společnosti G.Skill
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|