Strana 1 z 3
- G.SKill Trident Z5 Royal Neo 32GB DDR5-6400 CL30
– TEST a RECENZE luxusních RAM pro AMD!
Modelová řada operačních pamětí Royal vždy patřila k vrcholu nabídky společnosti G.SKill a tvořila i to nejlepší, co na trhu v rámci počítačových pamětí vůbec bylo. První model jsem měl možnost testovat před mnoha lety, ještě v DDR4 provedení. Trvalo tedy celkem dlouho, než jsme se dočkali stejného špičkového luxusního zpracování i u nové DDR5 generace. Model určený pro Intel platformu jsem měl možnost testovat před několika měsíci ve zlatém v praxi stále ne moc použitelném velmi rychlém 8000 MT/s provedení, ovšem dneska se podívám na zoubek speciální edici Neo určené pro platformu AM5.
Opět máme na výběr mezi zlatou a stříbrnou verzí (obě lesklé s tím diamantovým vrškem). Trident Z5 Royal Neo jsou dostupné od 6000 MT/s až po zatím nejvyšší model s 8000 MT/s. K nám se dostala verze s 6400 MT/s ve 2x 16GB provedení. Ta je zajímavá proto, že 6400 MT/s je hranice toho, co zvládají současné procesory AMD (i nové Intel Core Ultra 200) v poměru sběrnice 1:1. Pokud jde o kapacity, zde zatím není výběr tak veliký jako u edicí pro platformu Intel. Na výběr jsou totiž jenom 2x16GB nebo 2x24GB. Objemnější 2x32GB nebo 2x48GB varianty prý dorazí později.
Paměti stále používají klasickou konstrukci dvou plechů na bocích, které chladí paměťové čipy. G.Skill jen mírně změnil design pamětí vůči modelové řadě postavené na DDR4 a působí o něco elegantnějším a uhlazenějším dojmem. Povrchová úprava zůstala beze změn, tedy hliníkové chladiče jsou stále krásně vyleštěné a opatřené buď zlatým, nebo stříbrným nátěrem.
Ohledně kompatibility se základními deskami, s tímto nižším modelem by neměl být žádný větší problém, akorát u TOP modelu s 8000 MT/s bych si už dal menší pozor a rozhodně takové paměti používal spíše na čipsetu X670E nebo X870E a měl na desce poslední aktualizovaný BIOS a stejně nemůžete počítat s podporou sběrnice v poměru 1:1, což prostě nad 6400MT/s nefunguje. Ale tu vyšší rychlost lze využít s děličkou, nicméně vyšší rychlost znamená i horší časování, takže to v praxi nemusí mít pokud jde o výkon na současných platformách, vlastně moc přínos. Zatímco 6400MT/s při velmi nízkých CL30 lze provozovat běžně s EXPO na kvalitní desce a bez děličky.
Sám výrobce charakterizuje model těmito hlavními body:
- Podpora EXPO
- Dostupné až do frekvence 8 000 MT/s
- RGB kompatibilní napříč všemi výrobci desek na trhu
- Luxusní design připomínající více šperk, než kus HW
- Doživotní záruka
Paměti dorazily v luxusním balení, které si opravdu nezadá s balením nějakého toho šperku.
Jako první vás po otevření čeká přibalený hadříček pro údržbu lesklého laku, který velmi trpí na otisky prstů s jejich manipulaci. I proto jsou chladiče opatřeny plastovou folii, kterou je třeba sloupnout, než vložíte paměti do základní desky.
V ruce máme verzi na 6400 MT/s při časování CL30.39.39.102 a ještě stále rozumném napětí 1.4 V, což je na této vysoké frekvenci s takto nízkým časováním skvělý výsledek.
A jak si tedy vedou v praxi?
|