Strana 2 z 4
- GIGABYTE AORUS LIQUID COOLER 360 a 240 – AiO chlazení
Pro otestování jsme získali 360mm a 240mm model, takže si je oba dnes proklepneme. Styl balení mají samozřejmě stejný, liší se jen velikostí. Gigabyte se na balení docela vyřádilo a rozhodně patří k luxusněji zpracovaným, co jsou na trhu.
Uvnitř je vše uloženo v přesně vyřezávané pěně, tedy žádné povalování se v kartonu. Bohužel většina příslušenství je balena v jednorázových pytlících. Teplovodivá pasta je ale pěkně v „injekci“, není tedy v pytlíku ani před-aplikována na bloku.
Součástí balení je také jednoduchý ale přehledný návod a schéma zapojení. Obě balení jsou si podobná, liší se jen velikostí a tím, že 360mm varianta má pochopitelně o jeden 120m ventilátor navíc proti 240mm.
- Zpracování a konstrukce chladiče
Konstrukce a zpracování všeho je u obou variant zcela identická. A drtivá většina prvků je identická s mnoha jinými AiO na trhu, protože ASETEK vyrábí většinu AiO chladičů, které na trhu máme. Takže žádné překvapení v tomto směru a nelze to ani kritizovat. Výrobci si navrhují jen třeba vrchní část vodního bloku a ventilátory. A přesně tento případ zde dnes máme.
Výměníky jsou tedy zcela standardní, hliníkové, tloušťka je 27mm. Nechybí stříbrné logo AORUS na boku. Lakování je černé. Fitinky jsou plastové a napevno, gumové opletené hadice mají 380mm.
Odlišný je ale určitě vnější vzhled bloku. Gigabyte se docela podobá NZTX designu, nicméně rovnou vsadilo na LCD display, který je nahoře v bloku. Blok samotný je docela vysoký. Rozměry jsou 80 x 80 x 60mm.
Základna pro styk s procesorem je klasicky měděná, opracování běžný standard, stejně jako univerzální upínání za pomocí kovového kříže pro různé platformy. Hadice jsou do bloku přivedeny také plastovými lehce naklonitelnými fitinkami.
Nejzajímavějším prvkem bloku je rozhodně ten krásný 60x 60m plně barevný LCD display. Ten má předprogramovanou grafiku a zobrazuje různé informace, včetně třeba typu procesoru, teploty, otáček atd. atd. Zobrazovat ale dokáže i vaší vlastní grafiku. Vše se ovládá a konfiguruje přes dodávaný program.
Součástí balení jsou pochopitelně také ventilátory na výměník. 360mm verze má 3x 120mm, 240mm varianta 2x 120mm. Mají zajímavý tvar rámu, který je jakoby seříznutý, takže působí, že jsou jako trochu nakřivo. Ale je to jen zdání. Částečně jsou tak z boku vidět lopatky ventilátorů. Ty jsou lehce průhledné a to proto, že jde o podsvícené ARGB ventilátory.
Gigabyte udává, že se točí až 2500ot/min, jsou ale pochopitelně plně automaticky řiditelné a regulovatelné, a to přímo z modulu uvnitř bloku a je k tomu potřebná kabeláž. Průtok vzduchu je až 59,25CFM, tlak až 3,51mmH2O. Udávaná hlučnost je v rozpětí 18 až 39,5dBA. Od ventilátorů jdou dva kabely, jeden pro ventilátor druhý pro RGB podsvícení, obojí se zapojuje do kabelu k bloku a vše se řídí skrze něj. Od bloku už nevede ani žádný „fan“ konektor, který byste zapojovali do desky. Jen konektor pro připojení na vnitřní USB 2.0 a pak napájecí SATA konektor. Ty jediné tedy připojujete ke zbytku PC.
A jak fungují oba modely v praxi?
|