Strana 3 z 4
Montáž je stejná, jako u mnoha jiných AiO chladičů dnes, což je ale jedině dobře. Gigabyte řešení stojí na standardním návrhu ASETEK, takže z ním už má většina zákazníků bohaté zkušenosti. Instalace je tedy už skvěle propracovaná a snadná.
Jako obvykle u podobných AiO, není žádný problém s tím, že by vodní blok nějak vadil paměťovým modulům, či čemukoliv ostatnímu kolem sebe. Kabeláže, která vede od bloku, je sice na první pohled docela dost, ale je zde jen 1 kabel je pro ventilátory k výměníku, 1 kabel pro ventilátory a jejich RGB podsvícení. Obojí tedy zapojte. Hlavně ale zapojovat budete do základní desky na vnitřní USB 2.0 port kabel, kterým budete vše moci ovládat skrze aplikaci. A zapojit musíte také napájení, které je zde realizováno SATA napájením, tedy stejným konektorem, který používají HDD/SSD disky. A to je všechno. Uklidit to ve skříni není zase takový problém.
K montáži nemám, co bych dodal a vytkl. V případě AM4 platformy, kterou používáme pro testování, nejsou žádné výhrady, vše je rychlé a snadné a vlastně téměř identické, jako u většiny podobných AiO chladičů na trhu.
Testovat budeme na starší AMD X370 platformě s AMD RYZEN 7 1800X procesor, takže můžeme srovnávat s dříve testovanými chladiči.
V základu bez přetaktování je samozřejmě velmi těžké ukázat výkon AiO chladičů, jsou na tom docela podobně. Klasické TOP modely vzduchových chladičů jim tak výkonem naprosto v pohodě stačí. Chladiče používáme s automatickým řízením otáček, samozřejmě se dají různě ručně regulovat.
Rozdíl mezi chladiči se zvětší při přetaktování, kdy ale RYZEN 7 1800X má své maximum taktů a ani na něm nijak zvlášť netopí i tak ale už jsou mezi AiO modely rozdíly. I klasické chladiče nemají s uchlazením přetaktovaného (či přes PBO provozovaného) CPU RYZEN pro AM4 platformu sebemenší problém.
Gigabyte AiO 360 i 240mm verze podávají očekávatelný výkon. Ventilátory jsou sice dobře řízené, nejdou zbytečně naplno při automatickém nastavení, takže drží nižší hlučnost, ale musím říci, že existují rozhodně tišší ventilátory a tím pádem i AiO chladiče.
Ani jeden bych neoznačil sice za vyloženě hlučný, dokáží být rozumně tiché, ale některé jiné AiO na trhu podobných velikostí, dokáží ten samý výkon, nabídnout prostě měřitelně tišeji (zcela bezhlučně). Problém určitě není ve vodní pumpě, o té už ani u tohoto modelu prostě nevíte, je naprosto tichá. Ale ty ventilátory jsou z hlediska výkonu/hlučnosti, velmi velmi průměrné. Vypadají sice hezky a netradičně, ale když je vyměním za třeba NOCTUA ventilátory, tak najednou je celý set dokonce o pár stupňů lepší ale hlavně naprosto tichý. Takže Gigabyte by určitě měl zapracovat na ventilátorech, ale to se dá říci o drtivé většině AiO chladičů na trhu. U testovaných Gigabyte modelů to ale říkám proto, že vzhledem k ceně, bych očekával opravdu špičkové ventilátory.
Takže k závěrům …
|