Strana 2 z 3
Pro test pamětí jsem si připravil hned dvě sestavy. Jednu postavenou na základní desce Gigabyte Z590l AORUS s procesorem i5-10600K a druhou postavenou na základní desce Asus X570 Crosshair VIII Hero s procesorem Ryzen 9 5900X. Nejdřív tedy změřím, jak si paměti vedou na přednastavením XMP profilu od výrobce, a pak otestuji až na jak frekvenci budou paměti stabilně pracovat. Měření rychlosti čtení a zápisu, respektive ještě latence budu provádět v programu AIDA 64.
Ohledně nastavení pamětí, stačí pouze v BIOSu zapnout XMP profil a dát restart. Paměti mi takto naběhly do Windows na obou testovaných deskách bez jediného zaškobrtnutí.
Ohledně taktování pamětí na platformě Intel, zde jsem byl nakonec celkem zklamaný. Paměti mi vůbec nechtěli najet na vyšší než XMP frekvenci a nepomáhalo ani zvýšení napětí na 1.45V. Důvod je zřejmě v použitých čipech Micron jak ukázala utilita Thaiphoon Burner. Jediné, co mi paměti dovolily, bylo snížení časování na 16.20.20.38 2T.
U AM4 platformy s procesorem Ryzen 9 5900X jsem nakonec dosáhl na něco lepší výsledky, protože paměti šly nastavit s časováním 1T jak na základní frekvenci tak až do frekvence 3866MHz. I tak se ale nejedná o žádné terno a z hlediska taktování nebo ladění tyto paměti moc doporučit nemohu.
Jako první jsem tedy otestoval paměti na základním XMP profilu a poté se sníženým časováním. V případě AMD sestavy i s mírným přetaktováním. Z grafu je jasně patrné, že propustnost narostla minimálně, zhruba o 8%.
Také stojí za povšimnutí fakt, že na AM4 desce mají paměti o něco lepší výkon. Paměťový řadič mají procesory Ryzen 5000 generace opravdu velmi povedený.
Ohledně latencí, zde má stále Intel mírný náskok. Jako nejlepší nastavení pamětí z hlediska odezvy je určitě 3600 MHz s časováním CL16.
Odezva je dlouhodobě na AM4 horší než u Intelu, ovšem na obranu AMD musím upozornit, že Ryzen 5900X si vůči starému modelu 2700X polepšil o nějakých 15-20ns. AMD se tedy viditelně v tomto ohledu velmi snaží tento neduh co nejvíc odstranit. Další velký skok v tomto směru se očekává letos s novou ZEN 4 architekturou, kde už ovšem budou nové DDR5 paměti.
Herní výkon jsem měřil s grafickou kartou RX 6800XT 16GB a u AMD sestavy jsem naměřil celkem hmatatelné rozdíly. Přece jenom frekvence navýšená o celých 700MHz se už dokáže projevit.
Vlivem opravdu malého přetaktování jsem herní výkon moc neposunul, ale to jsem očekával.
U AMD měly paměti citelně větší vliv i na celkový výkon v aplikacích, naměřil jsem rozdíl kolem 2-3 %. U Intelu to bylo pod 1 %. Souvisí to právě s konstrukcí řadiče, kdy v současnosti taktem pamětí ovlivňujete výkon samotného procesoru, protože na stejném taktu jako RAM jede i vnitřní sběrnice procesoru.
Osazením rychlejší pamětí u AMD tak vlastně děláte rychlejší i samotný procesor, což u Intelu není, tam jste prostě jen osadili rychlejší paměti a Intel toho v praxi vlastně neumí skoro využít.
Takže k závěrům …
|