Strana 10 z 10
Pokud by na trhu nebyly AMD RYZEN procesory, asi bychom bouchali šampaňské, plácali se po zádech a provolávali slávu Intelu, že posouvá celý trh, celý vývoj atd. COFFEE LAKE jsou největším mezigeneračním skokem, který Intel předvedl od samotného uvedení Core i5 procesorů v roce 2009. Proti 4jádrovému KABY LAKE je 6jádrový COFFEE LAKE prostě výrazně lepší, přesně tak jak přidání 2 jader, což je vlastně jediný skutečný rozdíl mezi oběma procesory, vypadá. Osobně si ale myslím, že Intel měl se 6jádry pro mainstream přijít už u SKYLAKE, a že nás na těch 4jádrech nechal hnít příliš dlouho.
Jenže je tu více než jeden háček. Faktem totiž je, že Intel přichází s něčím, co na trhu už máme. RYZEN 5 1600/1600X mají 6jader a 12vláken k tomu. Výkonově jsou na tom podobně, a tam kde je využíván celý výkon CPU, tedy všechna vlákna, dokáží být i o něco lepší, nebo minimálně nebýt horší. Nicméně Intel samozřejmě věděl, na jaký výkon musí cílit, a tak tomu přizpůsobil takty, které na rozdíl od AMD může hnát nad 4GHz. Intel tak současně zvedl spotřebu proti předchůdci a dokázal jen maximálně vyrovnat efektivitu RYZEN 5 procesorů. Zároveň je však náročnější na chlazení, kdy zejména po OC procesor neskutečně topí.
Skoro se člověk diví, že diskuse nejsou plné výkřiků, že jde o fail produkt, protože přijít po tolika měsících s výkonem, který tu už máme za podobnou cenu a s horšími provozními vlastnostmi, co mě to jen připomíná. Ne, osobně si nemyslím, že jde o FAIL produkt. Intel jen ukazuje maximum, co v současnosti dokáže nabídnout. Možná bude mít ještě 8jádrovou verzi, ale tu prostě nemá hotovou, takže 6jader pro mainstream je absolutní maximum, co nyní dokáže nabídnout, přičemž maximálně využívá celý potenciál taktů (zejména u i7 verze, kde Turbo jde až na 4,7GHz).
Intel byl zkrátka donucen (konečně) konkurenčním AMD, snažit se o to nejlepší, co dokáže, sáhnout si přitom na marže (za stejnou cenu musí prodávat větší čipy) a ještě to vydat předčasně s poněkud hloupou (ne)kompatibilitou.
Intel tedy sice vydává novou platformu, ale perfektně fungující Z170/270 desky můžete hodit do koše. Nové CPU s nimi přes stejnou patici kompatibilní nejsou, ačkoliv Z370 = Z270 a nové desky jsou v podstatě jen přeznačené Z270 modely se zanedbatelnými změnami. Intel se vymlouvá na vyšší nároky napájení, kdy upravil stále stejnou LGA 1151 patici tak, že CPU nově napájí více pinů. Nicméně to nevysvětluje, proč si do Z370 nemůže strčit starší čipy a proč v Z270 nejede 4jádrový Core i3, když je to téměř jistě stejný čip, co Core i5 „KABY LAKE“. Jinými slovy je to prostě velmi velmi hloupé, a ano, je tu pravděpodobně důvod, kdy ne každá Z170/270 deska je tak kvalitní, aby větší nároky hlavně i7 verze zvládla. Velká část desek by to ale určitě zvládla. Navíc pokud je to opravdu technický problém, a ne tedy jen finanční kalkul, pak je na místě mluvit rovnou o neschopnosti a technickém failu.
Neschopnost největšího výrobcem mikroprocesorů vyřešit kompatibilitu identické patice, identického čipsetu a téměř identických čipů, přičemž konkurenční mini firma AMD dokázala AM4 desky udělat tak, že jsou kompatibilní nejen se 4 až 8jádrovými 14nm RYZEN bez iGPU, ale i starými 28nm APU procesory odlišné architektury s integrovanou grafikou a zároveň kompatibilní s další generací 14nm a možná i 7nm, co teprve přijdou. A teď to srovnejte s tím, co předvádí Intel … pokud to není finanční kalkul, tak je to naprosté technické diletantství a neschopnost. Jo a říkal jsem vám, že Z370 není kompatibilní s další 10nm generací CPU, a že Intel chystá ještě Z390?
- AMD RYZEN 5 je stále nejlepší volba v mainstreamu …
Ano, z hlediska výkonu Intel vyrovnal zhruba výkon RYZEN 5, kdy za podobnou cenu nabízí i5-8600K v podstatě v průměru to samé. Někdy více, někdy méně. Typicky má navrch všude tam, kde je využíváno méně jader a Turbo tak pustí takty výše než u RYZENu. Nicméně pokud je plně využito všech jader a vláken, má Intel nevýhodu jen 6 proti 12. Typicky ve hrách se tak dnes jeví i5-8600K jako lepší, ačkoliv je ve skutečnosti vlastně výkonově slabším CPU. A jakmile hry začnou využívat více než těch 6jader/vláken, bude mít i zde RYZEN 5 malinko navrch. V současnosti navíc je vyšší „herní výkon“ vidět jen v extrémních případech nízkých rozlišeních a extra výkonných grafik. Nicméně ano, výkon je v průměru velmi podobný tomu, co nabízí RYZEN 5 1600X, který stojí podobné peníze a procesory mají i podobnou spotřebu. Takže rozhodně o dost lepší než i5-7600K a Intel tak nabízí přímou konkurenci. Jenže je tu háček.
Z370 desky sice začínají lehce nad 3 tisíci, ale v průměru stojí kolem 5 tisíc. Levnější verze čipsetů nejsou, a i kdyby byly, tak nepodporují taktování, za které Intelu v případě i5-8600K také připlácíte. Proč je cena desky problém? Protože u AMD si můžete koupit jak X370, tak B350, aniž byste přišli o možnost taktovat atd.. Právě v mainstreamu jsou B350 desky jasná volba, cenově začínají už na 1600 korunách a kvalitní koupíte kolem 2,5-3 tisíce maximálně. A pokud nechcete taktovat a nevadí vám o pár %nižší výkon, je tu ještě A320 série desek, které jsou dostupné už kolem 1000 korun. Takže pokud k ceně procesoru připočtete ještě cenu nutné desky, vychází to s tou výhodností nákupu poněkud jinak, než když počítáme jen ceny CPU:
A pak je tu AMD RYZEN 5 1600 procesor. Ano je v základu slabší, má nízké takty, TDP jen 65W, ale jde taktovat, má už v ceně (na rozdíl od 1600X a i5-8600K) překvapivě použitelný chladič a je výrazně levnější. V kombinaci s cenami B350 desek naprosto převálcuje i5 výhodností nákupu. A to je tady ještě RYZEN 7 1700.
Core i5-8600K je dobrý procesor, vynikající, pokud bychom jej srovnávali jen s nabídkou Intelu, kdy má „herní výkon“ i7-7700K, ale lepší vícejádrový výkon a jde slušně taktovat. Jenže Intel jej vydal předčasně jen kvůli AMD RYZEN 5, který nabízí stejný celkový výkon už nějakou dobu a za stejnou cenu i spotřebu. Výhodou Intelu jsou jen vyšší takty, a tedy vyšší jednojádrový výkon, nicméně s tím, jak se stále lépe optimalizuje výkon pro více jader, má AMD stále výhodu ve 12vláknech proti jen 6 u tohoto Intelu. Rozdíl ale už není zdaleka tak dramatický, jako v případě Core i5-7600K, které Intel prodával doposud, a který si stále někteří bázni skutečně kupovali!
Není tedy žádného sporu, že Core i5-8600K je výrazně lepší volba než i5-7600K, generačně největší skok v mainstreamu za skoro dekádu. Ale nepřišel by za tuhle cenu, a tak brzy, pokud by AMD nevydalo RYZEN 5. Takže Intel se jen snaží srovnat krok (z hlediska CPU úspěšně). Nicméně jasná volba to i tak není. Je zde více než jeden komplikující faktor. Z370 desky, u kterých máte 100% jistotu, že další novou generaci CPU do nich už zase neosadíte a fakt, že pokud máte doma Z170/270 tak je můžete vyhodit a místo ní si koupit vlastně tutéž desku znovu. Skutečnost, že není dostupný levnější čipset, je u těch cenově dostupnější CPU komplikující faktor, protože celkově je stále RYZEN 5 jednoznačně a výrazně výhodnější. Třeba v případě RYZEN 5 1600 a B350 deskou to koupíte bez potíží za cca 8250 korun (a dalo by se i levněji) a to máte v ceně i chladič. Core i5-8600K se Z370 deskou vás vyjde o cca 2000 korun dráž a ještě si musíte koupit výkonný chladič k tomu, takže minimálně skoro 1000 korun a více k tomu. To už se bavíme o 3000 korun, a to je rozdíl mezi cenou GTX 1070 a cenou GTX 1080, či RX VEGA 56 vs 64. Takže je úplně jedno, pokud má se stejnou grafikou někdo o několik FPS ve hrách víc, není to lepší herní náčiní, když si za méně můžete koupit téměř stejně výkonný CPU a k tomu lepší grafiku. Z hlediska mainstreamového uživatele, kterému jde o výhodnost nákupu, je stále RYZEN 5 lepší (výhodnější) volba …
Samozřejmě pokud nešetříte a jste ochotní dát kolem 4 -5 tisíc za desku i pod RYZEN 5 či Core i5, máme tady vyrovnanou situaci. Nejvyrovnanější od uvedení Athlon64 procesorů. Osobně bych Intel doporučil tomu, kdo chce solidní CPU výkon, a přitom mu stačí Integrovaná grafika. Tou totiž Core i5 na rozdíl od RYZEN 5 disponuje, takže v této oblasti je jasný vítěz. Stejně tak pokud hrajete starší hry, nebo MOBA hry, kde optimalizace na více jader fakticky neexistuje a hry tak těží z 1-2jader. Pak je vysoká frekvence Intelu velká výhoda a pokud k tomu máte 144Hz+ monitor, pak snáze honíte vyšší FPS než s RYZEN, ačkoliv z hlediska hratelnosti her samotných není RYZEN v praxi o nic horší a méně použitelný a 99,9% uživatelů neuvidí v praxi naprosto žádný rozdíl. Takže ano, na rozdíl od Core i5-7600K, jehož nákup od uvedení RYZEN 5 byla bohapustá hloupost a důvod nechat se vyšetřit, je i5-8600K za podobnou cenu výrazné zlepšení nabídky a vyrovnaná konkurence AMD. Faktm že Intel ani tak nedokáže vlastně nikde nabídnout výrazně více, nebo vůbec více, jen dokládá, jak se RYZEN 5 povedly a jak moc zlepšily situaci na trhu (pro všechny, kromě Intelu).
Core i5-8600K tedy lze rozhodně doporučit, byť není automaticky jasnou volbou, jako tomu bylo v minulosti. Současně situace kolem Z370 platformy je více než nešťastná, kdy už teď víme, že jde o mrtvou platformu. Praktický problém pro případné zákazníky nyní také je, že COFFEE LAKE je produkt pro rok 2018. Teď vyšel jen proto, aby Intel odlákal část zákazníků AMD. Ti si ale v případě zájmu o i5-8600K budou muset stejně počkat. Dostupnost procesorů je minimální až spíše žádná! A nezlepší se to nijak výrazně až do začátku roku. Dodávky zdaleka neodpovídají tomu, co Intel běžně při uvedení nové generace pro mainstream dodává, v tuto chvíli jde prostě jen o to, brzdit nástup AMD a jeho získávání a obsahování pozic Intelu, protože kdyby další 3 měsíce byl jedinou konkurencí RYZEN 5 stále jen slaboučký i5-7600K, bylo by to pro Intel prostě horší, než vydat něco, čco vlastně nyní ani fyzicky na trhu příliš nemá, ale mohlo by to pár lidí zvyklat si počkat. Fakticky se ale ve velkém začne COFFEE LAKE prodávat až začátkem příštího roku, kam byl také naplánován.
Většina z vás si tedy na COFFEE LAKE, pokud máte zájem, bude stejně muset počkat a pak vyvstává otázka, zda nepočkat i na AMD, perspektivnější update AM4 platformy a 12m RYZEN 2600/2600X, které pravděpodobně dorazí v březnu/dubnu 2018. Případně AMD má prostor pro slevy stávajících čipů, ke kterým v současnosti nutně sahat nemusí, ale mohlo by. Takže až budou COFFEE LAKE čipy skutečně běžně dostupné, můžou se věci ještě změnit proti současnosti. Samozřejmě budeme věci dále sledovat. Konkurence ale po mnoha mnoha letech skutečně existuje a těžíme z toho a važme si ji, protože z mnoha důvodů to není normální a samozřejmé, vzhledem k diametrálně odlišným možnostem obou výrobců!
"Konečně posun!!! Doba: "4jádra musí stačit všem", skončila! Nešlo to ale dříve?"
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|