Strana 8 z 10
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé case. V tomto případě testujeme s plně vytíženým CPU (včetně zatížení s AVX):
Jak vidíte, Core i5-8600K je výkonnější než i5-7600K, ale také podle toho žere. Spotřeba je srovnatelná s 6jádrovou konkurencí RYZEN 5 1600X, která má ale 12vláken. I5 nově má téměř stejnou spotřebu, jako i7-7700K. Skok tedy poměrně znatelný. Ale nic jiného se od přidání dalších 2 jader na stejné 14nm výrobě a stejné architektuře, čekat ani nedalo.
Intel nadále bude žádat příplatek za možnost taktování a nadále tak prodává pro taktování jen odemčené nejvyšší verze modelů, což poněkud kazí smysl domácího taktování. A je to také přímý opak toho, co dělá AMD, které právě umožňuje taktovat i základní nejlevnější varianty a přetaktovat si je na výkon vyššího modelu i dál. Intel ale nižší modely zamyká.
Vzhledem ke stejné 14nm výrobě jsme nečekali žádné velké zázraky a novinky. Jak se v praxi ukazuje, pro Core i5-8600K, alespoň u několik ES vzorků, které jsme měli k dispozici, je 5GHz dosažitelné běžně provozovatelné maximum. Dokázali jsme sice s extrémním 1,45V napětím běhat i na 5,2GHz (ale ne plně stabilně), ovšem je to téměř neuchladitelné a to i výkonným AiO. Rozhodně nedoporučujeme překračovat v běžném provozu 1,3V a úplně nejlépe snažte se držet to na 1,25V. pak sice dává čip stabilně „jen“ 4,9GHz, ale spotřeba a nároky na chlazení už tak žhavého čipu jsou rozumnější. Pro nás ale 5GHz bylo plně stabilní s 280mm AiO chlazením na 1,3V.
Výkon čipu vzroste skoro o 21% proti základu, nicméně je znát, že má prostě „jen“ 6jader. Proti RYZEN 5 často v multijádrových aplikacích i tak prohraje a to je takt přetaktovaného RYZEN 5 o celý 1GHz nižší. Nicméně ve výkonu na 1 jádro nemá samozřejmě Intel stále konkurenci a to je jeho hlavní výhoda. Pochopitelně s taktem roste i spotřeba. Takže 5GHz Core i5-8600K žere i více než přetaktovaný RYZEN 5 (hlavně díky taktům). Spotřeba sice není extrémní, ale celých 200W v sestavě bez zatížené grafické karty je poměrně dost na střední mainstream. Samostatnou kapitolou je pak chlazení, kdy k i5-8600K si musíte nějaký chladič sehnat. Pokud nebudete taktovat, stačí vám klasická věž někde od 800 korun výše, nicméně i tak se nedivte, že teploty jsou poměrně vysoko. I s výkonným AiO je i5-8600K dost žhavý, běžně má kolem 65°C, přitom RYZEN 5 se stejným chlazením mají do 55°. Pokud začnete taktovat, RYZEN 5 na 4GHz stále uchladíte tím jednoduchým BOX chladičem, který je u RYZEN 5 1600 (WRAITH SPIRE), ale na 5GHz Core i5-8600K nechoďte s ničím jiným než AiO. Ano, uchladí to i velké klasické chladiče (NOCTUA NH-D15), ale AiO je lepší a i tak se nedivte teplotám k 90°C, kdy ventilátory se tohle snaží kompenzovat, takže je to trochu hlučnější.
Podívejme se dále ….
|