Strana 9 z 9
- Závěr a hodnocení aneb „Intel Xtreme“
Nový nejvýkonnější desktopový procesor světa, kope úplně jinou procesorovou ligu. Pokud obsah a data vytváříte, je to procesor, jehož výkon naplno s nadšením využijete. Jestli vám někdo někde bude tvrdit, že 10jader/20vláken se nedá využít, tak chudák absolutně netuší, o čem mluví, a měl by radši šoupat nohama. Využít výkonu Core i7-6950X není žádný problém. Každá slušná aplikace pro náročnou práci jako je práce s obrázky, renderování scén, převody videa, zvuku a tak dále a tak dále, bez potíží tento procesor naplno využije a úspory času jsou značné. O 30-35% je běžně Core i7-6950X výkonnější, než předchůdce 5960X! To znamená u větších projektů trvající i hodiny značnou časovou úsporu a proti běžným 4jádrovým Core i7 procesorům je to úplně jiný svět. Každý kdo prostě vytváří obsah a multimédia, nemá proč váhat. Core i7-6950X je přesně to, co chce.
Potěší i vyšší výkon na jedno jádro pro aplikace s mizerným využitím více jader a i ve hrách se Core i7-6950X neztratí, i když vůbec jeho výkon neodpovídá ceně a tomu, co skutečně nabízí. Ano, běžné hry nedokáží výkonu Core i7-6950X vůbec využít a pokud byste si tento CPU chtěli pořídit kvůli hrám, nedělejte to. Je to zatím zbytečně drahé. Ale rozhodně se her a nízkého výkonu s tímto CPU bát nemusíte a vždy bude mezi nejlepšími, takže není problém si mezi prací pořádně zahrát :).
- Intel Core i7-6950X vs Core i7-5960X a Core i7-6700K
Rozdíly mezi těmito procesory jsou značné. V náročných aplikacích je 6950X fenomenálně výkonný. O 30-35% proti předchůdci a výkon mainstreamové Core i7-6700K vypadá skoro na low end.
Přitom je na tom Core i7-6950X skvěle s efektivitou a spotřebou.
Bohužel ve hrách je jeho výkon sice vysoko a na úrovni nejlepších, ale prostě ani náhodou neodpovídá ceně. Bohužel právě cena je největší „OMG“ tohoto procesoru. Jako čekal jsem že bude o něco dražší, ale 1723 dolarů?!! Bezmála 51 tisíc korun vč. DPH za desktopový procesor je prostě šílené a poměr cena výkon je absolutně příšerný. Když budeme brát v potaz cenu platformy (tedy CPU+deska stejné kvality) tak za 1% výkonu u běžných procesorů dáme něco kolem 80 – 160 korun v rámci našeho měření a převedení výsledků do matematických poměrů. Za 1% výkonu u drahého Core i7-5960X jsme dali 391 korun. U Core i7-6950X však za 1% jeho celkového výkonu zaplatíme neuvěřitelných 521 korun! I kdybych vzali v potaz jen ten 30-35% nárůst výkonu v „tvůrčích“ aplikacích, tak je to sice parádní třetina výkonu navíc proti Core i7-5960X ale Intel zvedl cenu o polovinu :(. Tenhle procesor je prostě pro ty, kteří nemusí počítat peníze.
Se vší úctou vůči Intelu, myslím si, že to trochu přehání a kompenzuje si samozřejmě úbytek celkových prodejů CPU a využívá (spíše rovnou zneužívá) situace, kdy nemá v tomto segmentu ani náznak konkurence (zatím). Pravda, můžeme si koupit nějaký z 8-6 jádrových levnějších modelů Broadwell-E, ale to prostě není ono a žádný z nich se k výkonu Core i7-6950X ani nepřiblíží. Bohužel prostě není s čím jiným srovnávat.
Pokud tedy přejedeme tu naprosto šílenou cenovku a tomu odpovídají brutální poměr cena-výkon, pak jsme z Core i7-6950X naprosto nadšeni. Proti všem ostatním současným desktopovým procesorům kope úplně jinou extra třídu a je to poprvé, kdy jsem měl pocit, že i takový Core i7-6700K je vážně hodně slabý procesor patřící tak leda do kalkulačky. Samozřejmě výjimkou jsou hry, ale to není dáno výkonem procesoru, jako spíše mizerným výkonem her, optimalizací, API atd. Nepochybuji o tom, že i ve hrách by se dalo těm 10jádrům/20 vláknům vymyslet smysluplná činnost, ale kdo by to dělal, když procesor této konfigurace zůstane extrémem. Na druhou stranu, pro 8jader/16vláken by se optimalizovat mohlo začít, ty budou častější, takže i na tom by se mohl svést. Dobré tedy je, že i na hry je Core i7-6950X výborný, zejména na systémy s více grafikami, kdy prostě poskytuje maximum procesorového výkonu.
Jeho hlavní pole jsou ale aplikace pro vytváření obsahu. Práce s obrázky, videi, zvuky, soubory, prostě to všechno bez potíží 10jader/20 vláken využije a ten výkon je znát a šetří čas. Hodně času! 30-35% nárůst výkonu proti předchozímu TOP modelu, přitom spotřeba je i o něco nižší, prostě není co dodat. Snad jen, že Intel by mohl nabídnout i více. Serverové XEON verze mají v nabídce i 22jádrový/44vláknový model, pravda, ani náhodu ne na takových taktech :). Každopádně myslím, že na běžném desktopu bude na nějaký čas těch 10jader/20vláken maximem a pravděpodobně ani následující generace SKYLAKE-E procesorů, nepřinese více.
V tuto chvíli je Intel Core i7-6950X ten nejvýkonnější desktopový procesor na trhu s absolutně fenomenálním výkonem ve všech oblastech, zejména pro tvorbu multimédií a seriózní práci s daty atd. Je šíleně drahý a čistě matematicky nejnevýhodnější procesor na trhu, ale prostě není konkurence ani alternativa k jeho naprosto nedostižnému výkonu, kdy je Core i7-6950X pak dlouho nic, pak jeho méně jádrově obdaření sourozenci, pak zase dlouho nic a pak je teprve to, čemu říkáme mainstream. Intel Core i7-6950X je prostě Procesor s velkým P, který jasně ukazuje, že nikdy není dost výkonu, aby ho nemohlo být ještě víc a bezpečně odhalí každou aplikaci, jejíž vývojáři kašlou na optimalizace a nevyužívají, co by mohli. Takže pokud chcete to nejlepší do vašeho PC, není nad čím váhat. Dobře …. 50 tisíc za procesor není zrovna málo, ale zase ho nebude mít každý druhý a 8jádrové procesory jsou už dávno fádní mainstream :).
Hodnocení Intel Core i7-6950X: „mimo stupnici“ ;)
Doporučujeme pro každého, kdo chce „Procesor“.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Intel
Za výbavu pro testy děkujeme našim dalším partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|