Strana 2 z 9
- Intel Core i7 - Bloomfield do akce
Bylo nebylo, za sedmero paticemi .... No tohle vlastně není pohádka, takže k věci. Procesory Intel Core 2 Duo a Core 2 Quad asi znáte, a pokud ne, tak jste poslední dva roky byli asi na Marsu, či jiné planetě. Vítáme vás tedy zpět na tom našem modrém šutru někde u kraje Vesmíru. No pokud tedy znáte Core, tak znáte i nové Core i7, protože Core i7 není nic jiného, než Core s výrazně odlišnou konstrukcí samotného procesoru, ale stejnou architekturou samotného jádra. Zjednodušeně řečeno, motor zůstal veskrze stejný, ovšem podvozek a hnací soustava je zcela jiná. I motor se ale dočkal některých vylepšení. Co je tedy na Core i7 nového?
V první řadě je to tedy kompletně nová konstrukce procesoru. Konstrukce, kterou Intel použil, však sama o sobě není nikterak nová v rámci procesorového trhu. Dokonce lze říci, že Intel Core i7 je takový AMD Phenom od Intelu. Intel přešel na konstrukci procesoru, kterou používá už léta AMD. Tedy Integrovaný řadič pamětí v procesoru a společnost rychlou sběrnici, která spojuje vše v procesoru. To jsou dva základní prvky nového procesoru a největší změny, které na Core i7 najdeme. A jejich důvod a přínos?
QPI (QuickPath) - tato rychlá sběrnice umožňuje rychlou komunikaci jednotlivých jader i ostatních částí procesoru. Je to vlastně to samé, co používá AMD, funguje to úplně stejně, jenom se to jinak jmenuje. U Intelu tak nahrazuje léta používanou a známou FSB (Front Side Bus). A důvod? FSB je zastaralá a limituje Intel procesory a systémy s více jádry a více procesory. Limitace je způsobena omezenou propustností FSB a zdlouhavou komunikací s neintegrovaným paměťovým řadičem, který se nachází v čipové sadě. Ve víceprocesorových systémech tak díky FSB není komunikace vůbec efektivní a celkový výkon to samozřejmě velmi limituje a s narůstajícím počtem jader a procesorů není výkon zdaleka ideální. Problém Intel doposud řešil zvětšující se cache svých procesorů, což ale není z dlouhodobého hlediska nijak zvlášť efektivní, ať už mluvíme o ceně, spotřebě, nebo výkonu. QPI je řešením, jak se už léty ověřilo na platformě AMD, která si ve víceprocesorových systémech vede velmi dobře právě díky vlastně stejné konstrukci své sběrnice jakou je u Intelu QPI. Spolu s QPI ale byla nutní revize i paměťového systému, což je druhá podstatná změna v Core i7.
Integrovaný řadič pamětí - To jsme znali doposud na poli běžných procesorů opět jen u AMD, a nyní už tedy máme stejnou věc i u Intelu. Ostatně byla to právě spíše otázka času, protože integrovaný řadič pamětí má značné výhody. AMD si však k jeho současné bezproblémové funkčnosti vyšlapalo dlouhou a strastiplnou cestu. Můžeme si být 100% jistí, že Intel má AMD procesory rozpitvány a tak už věděl, do čeho jde, čemu se vyhnout a čeho se držet. Intel ale hned u Corei7 nechtěl zůstat jen u standardního řešení, kterým je dnes dvoukanálový řadič, ale přišel hned s tříkanálovým a to pouze pro DDR3 paměti. Přínos tohoto řešení je značný - teoretická propustnost pamětí je zkrátka ohromná. Samozřejmě došlo i k určitým optimalizacím a díky celkové konstrukci QPI+Integrovaný řadič je komunikace uvnitř procesorů výrazně efektivnější než u starších Core modelů a v tomto případě to nejsou jen PR kecy, ale tvrdá realita.
- Core i7 - pro nový motor i nový podvozek
Tyto výrazné změny v konstrukci celého procesoru se však ještě odrazily v jedné věci. Nelze samozřejmě nové Core i7 procesory osadit do stávajícího socketu s775, který je spárován s čipsety, jako jsou P45 a X48, které mají řadič pamětí v sobě a tedy mimo procesor. Pro Core i7 a všechny nové procesory Intel nové konstrukce mikroarchitektury NEHALEM je tedy nutný nový socket (patice) a nový čipset. Novou patici samozřejmě zase nespárujete se staršími procesory, které mají FSB a nemají integrovaný řadič pamětí. Pro Core i7 je tak dnes určen socket LGA 1366 a čipová sada X58 - nikam jinam Core i7 procesory bez použití kladiva neosadíte. Někdy v druhé polovině roku 2009 přijdou i mainstreamové modely obdobné konstrukce jako jsou Core i7 (minimálně budou mít jen dvoukanálový řadič pamětí). Ty pak budou mít souzen socket LGA 1160 a z počátku čipset P55. Tento rok nám tak pomalu končí život dlouholetého Intel socketu LGA 775 a vaše stávající desky tak už žádnou novou generací procesorů Intel nevylepšíte.
Podívejme se ještě na několik zajímavostí kolem procesoru Intel Core i7 ...
|