Strana 3 z 9
- Intel Core i7 pod drobnohledem - Core vs Core
Základní představení Core i7 procesoru máme za sebou. Podívejme se ještě v krátkosti na to, čím se Core i7 (bloomfield) liší od Core 2 (Penryn).
V čem se zatím neliší, je výroba - ta je v v obou případech aktuálně 45nm. Možná už letos na konci roku však Intel představí alespoň předvýrobní vzorky 32nm modelů svých procesorů a jejich masové rozšiřování bude probíhat v roce 2010.
Samotné výpočetní jádro Core i7 je víceméně samotnou konstrukcí jednotek a zaměřením stejné, jako to, které mají dnes Core 2 procesory. Samozřejmě ale díky nové konstrukci procesoru došlo i k jeho reorganizaci. Core i7 je nově nativní čtyřjádrový procesor. Core 2 Quad jsou vlastně dva dvoujádrové procesory, což je sice levné na výrobu, ale ideální funkčně to určitě není. Nově má také jinak konstruované vyrovnávací paměti (cache) - každé jádro má pro sebe rychlou L2 o velikosti 256kB a ještě k tomu mají všechna k dispozici sdílenou L3 o velikost 8MB. Tato konstrukce je téměř identická s konkurenčními procesorem AMD Phenom. Náhoda? Určitě ne. Konstrukčně jsou AMD Phenom a Intel Core i7 opravdu extrémně podobné procesory a to v mnoha ohledech.
- SMT - návrat ztraceného HT
Core i7 má také proti Core 2 nějaké ty optimalizace. Například zde najdeme technologii, která se nazývá SMT (Simultaneous Multi-Threading). Nově to možná zní, ale novinka to vlastně není. Jedná se vylepšené HT (Hyper-Threading), které dobře známe z procesorů Intel Pentium 4, která ale v Core generaci nebyla použita. Teď se v nové lehce vylepšené verzi vrací. Každé jádro Core i7 je schopné zpracovávat až dvě vlákna (čtyřjádro tedy zvládne osm threadů). Díky tomu se v určitých aplikacích může s aktivním SMT tvářit Core i7 ne jako čtyřjádro (kterým fyzicky je), ale rovnou jako osmijádro (kterým je v určitých případech softwarově). Výkonový nárůst pomůže být klidně 20-30%. Projevuje se to typicky v multitaskingu, tedy při běhu více náročnějších aplikací současně, nebo pro více jádrové systémy optimalizovaných aplikací.
Abychom ale byli féroví, musíme přiznat, že SMT má celkově podobnou účinnost, jako HT na Pentiu 4. Tedy že v některých aplikacích funguje, ve většině však nikoliv a nemá žádný přínos a dokonce jsou zde i případy, kdy výkon snižuje, takže je lepší jej vypnout. To se dá většinou udělat v BIOSu. Není to tedy žádná spásná převratná novinka, ale tam kde funguje a to je většinou v případech, kam je Core i7 opravdu namířen, tam přináší znatelná zlepšení.
- Virtuální vizualizace a instrukce ...
Abyste neměli těch technologií málo, tak ti, kteří provozují více operačních systému na jednom procesoru, určitě potěší, že díky výše uvedeným vylepšením v konstrukci procesoru narostl výkon v oblasti Virtualizace. Ostatně právě pro toto použití byla většina oněch zmíněných optimalizací a konstrukčních změn dělána.
Jako poslední novinku můžeme uvést novou sadu instrukcí SSE 4.2, což je takový updatek stávajících SSE4. Těchto instrukcí a příslušných výkonových optimalizací samozřejmě mohou využít jen ty aplikace, které tuto sadu podporují a těch je logicky dnes opravdu hodně málo (pokud vůbec taková existuje) a v oblasti běžných aplikacích, se kterými se jako běžný uživatel můžete setkat, vás tyto instrukce nemusí moc zajímat, protože taková aplikace tam určitě není. Je to otázka let následujících tedy něco, jako je třeba nová verze DirectX v grafických kartách.
- Komu je Core i7 určen ...
Pokud jste tedy doposud tápali, co to ten Core i7 je, tak už to víte. Už tedy znáte ty hlavní novinky, které Intel Core i7 procesory přinášejí. Z nich asi většina z vás jasně vidí, že Core i7 není revoluce na poli procesorů, je konstrukční revolucí na platformě Intel. Je ale rozhodně evolucí. Z provedených změn je patrné, že Core i7 má vylepšit situaci Intelu v oblasti víceprocesorových systémů a na poli Virtualizace. To znamená v překladu, že procesor je skutečně primárně orientován na profesionální a zejména serverovou oblast. Pro nás běžné uživatele, kteří nepoužíváme víceprocesorové systémy ani Virtualizace, tak vyvstává otázka, co nám Core i7 přináší. Na to jsme se dnes podívali několika praktickými testy ...
Tak se na to pojďme podívat ...
|