Strana 2 z 11
- Intel Core i9-10900K a testování
Společnost Intel nám poslala samotný vzorek nového procesoru v novinářském balení, nemáme tedy to, ve kterém se bude přímo prodávat.
Nicméně ono je to celkem jedno, protože v obou případech není přítomen žádný chladič. Prostě vždy od Intelu dostante jen ten samotný procesor. O odpovídající chlazení se tedy budete muset postarat sami a tady nastupuje první obtíž. Intel totiž uvádí 125W TDP, podle čehož byste měli vybírat chladič. Nedělejte to!
Těch 125W totiž platí oficiálně jen pro ten základní takt procesoru, který je 3,7GHz. Těch 5,3GHz, které Intel inzeruje, je totiž maximální turbo takt jednoho jádra/vlákna. Procesor ve skutečnosti má hned 3 různé turbo stavy, které nastávají v určitých podmínkách. Praktický turbo takt na všech jádrech v zátěži je ale maximálně 4,8(4,9)GHz. I ten ale také vyžaduje podstatně více, než jen 125W TDP, protože zákony fyziky prostě fungují i pro Intel.
Zde nastupují věci, které už Intel neuvádí viditelně pro běžné zákazníky, ale jsou součástí podrobnějších parametrů a technické dokumentace na vyžádání :). V ní se dočtete, že Core i9-10900K má dva základní stavy napájení (hodnoty odpovídají TDP). Těch udávaných 125W jako PL1 a pak neudávaných 250W, jako PL2 stav. Ten je ovšem omezený a může trvat maximálně 56 sekund. Co to znamená v praxi? Jednoduše, pokud budete mít hodně výkonný chladič a studený procesor, tak na 56 sekund po startu aplikace budete moci využívat těch 250W limitu. A to znamená takty až 5,3GHz na 1 jádru nebo až 4,9GHz na všech jádrech. Jenže po těch maximálně 56s se procesor přepne na PL1, tedy 125W a takty procesoru spadnou na všech jádrech klidně jen na 4GHz a mohou být i 3,7GHz, jak to Intel oficiálně uvádí. Vše s ohledem na výkon osazeného chladiče.
Pokud procesor následně vychladne na určitou teplotu, může znovu zapnout ten až 56s boost (který ale může být i kratší v závislosti na tom, kdy překročí zase určitou teplotu apod). A tak pořád dokola. Je asi jasné, že mezi oběma stavy panuje velký rozdíl výkonu, protože 10 jader na 4,8GHz a nebo 10 stejných jader jen 4GHz, udělá hodně. Přesněji zhruba 16% výkonu běžně.
A to není všechno. Intel tyhle předpisy ohledně limitů PL1/PL2 a fungování boostování, dává skoro jen jako doporučení. Výrobci desek si to pak zjevně dělají podle sebe, a je v tom pořádný nepořádek. Jsou tak základní desky, které mají v základním nastavení i aktivní MCE, tedy zapnuté boostování na všech jádrech nad 4,8GHz. A nebo mají posunut ten TDP limit až třeba na 300W. A nebo jsou desky, které dodržují ten limit Intelu, protože prostě jejich provedení neumožňuje bezpečně ty limity překračovat, což se týká většiny desek LGA 1200 platformy. Potřebujete opravdu kvalitní napájení a zpracování desky, aby se bezpečně ty specifikace Intelu daly překračovat. Nicméně výsledkem toho zmatku je, že co deska a BIOS, to jiný výkon a jiné chování procesoru. Do toho hraje velkou roli samozřejmě vámi zvolené chlazení, kdy s 360mm AiO dosahujete prostě stabilněji vyššího výkonu, častěji se aktivuje ten 56s boost, než se slabším chlazením. Intel Core i9-10900K procesor tedy může mít v některých případech a měřeních více výkonu, než ve většině jiných.
V našem případě jsme tedy pro otestování Core i9-10900K použili ASUS CrossHair HERO s nastavením na dodržování specifikací Intelu, včetně toho 56s boostu. A používáme slušé 280mm AiO chlazení (NZXT Kraken X62), tedy prostě ty skutečné maximální běžné hodnoty výkonu, který ten procesor bude běžně dle parametrů mít.
- Jak a co budeme testovat?
Pro srovnání jsme použili kromě jiných také RYZEN 9 procesory v kombinaci s Gigabyte AORUS X570 XTREME. K tomu jsme osadili naše osvědčené G.SKILL FLARE X paměti 2x 8GB DDR4 3200MHz CL14. Samozřejmě jsme pro srovnání zařadili i další Intel Core procesory na odpovídajících platformách.
Všechny Intel sestavy byly testovány s Kingston Black 1TB NVMe SSD PCIe 3.0 a AMD TRX40/X570 platformy mají výhodu Gigabyte NVMe SSD gen 4 s PCIe 4.0 rozhraním. Systémy jsou vybaveny grafickou kartou AMD Radeon RX 5700 XT 8GB v referenci. Všechny výsledky všechno je testováno kompletně znovu. Na aktualizovaném WINDOWS 10 se všemi záplatami pro Intel i AMD. Současně jsou všechny aplikace a hry na nejnovějších verzích a také ovladače a BIOS pro desky jsou použity ty nejaktuálnější k datu vypracování recenze.
Všechny procesory jsou tedy testované na základních nastaveních. Bez MCE, nadlimitního překračování TDP u Intelu, nebo v případě AMD není aktivní technologie PBO ani jiné formy automatického taktování. Prostě všechno jede ve specifikacích od výrobce procesoru.
Takže pojďme na to …
|